| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie zespołem > Jak na podstawie analizy SWOT stworzyć strategię firmy?

Jak na podstawie analizy SWOT stworzyć strategię firmy?

O koncepcji SWOT często mówi się: analiza SWOT. W rzeczywistości to więcej niż sama analiza, ponieważ umożliwia także sformułowanie strategii firmy na podstawie wyników przeprowadzonej analizy.

SWOT to akronim słów charakteryzujących cechy zasobów przedsiębiorstwa oraz jego otoczenia: Strengths – silne strony firmy, Weaknesses – słabe strony firmy, Opportunities – szanse (okazje) rozwojowe w otoczeniu, Threats – zagrożenia występujące w otoczeniu.

Dzięki koncepcji SWOT menedżerowie firmy mają do wyboru jedną z dwóch procedur wzajemnego dopasowania między zasobami (reprezentowanymi przez silne i słabe strony) a otoczeniem firmy (opisanym przez szanse i zagrożenia). Procedury te to: procedura sekwencyjna i procedura iteracyjna (kolejnych kroków).

Procedura sekwencyjna występuje w dwóch wariantach:
1) dopasowanie (poszukiwanie) do istniejących silnych stron firmy odpowiednich dla nich możliwości (szans) w otoczeniu – SW->OT – jest to podejście zasobowe „od silnych stron do możliwości”, które zakłada że w krótkim okresie nie można zmienić silnych stron firmy,
2) dopasowanie zasobów firmy do pojawiających się okazji w otoczeniu – OT->SW – jest to podejście rynkowe, które stanowi że przewidywane w przyszłości szanse w otoczeniu wymagają od firmy posiadania nowych silnych stron, które obecnie nie istnieją w firmie i które trzeba dopiero zdobyć.

Przeczytaj również: Jak komunikuje się lider?

Iteracyjna procedura SWOT oznacza poszukiwanie wzajemnego dopasowania mię¬dzy zasobami a możliwościami w ujęciu dynamicznym. Zakładamy różne możliwości w otoczeniu oraz różne możliwe stany silnych stron. Punktem wyjścia procedury mogą być albo przyszłe możliwości, albo przyszłe silne strony. Następnie dla najbardziej obie¬cujących możliwości określamy potrzebne silne strony, zgodne z możliwościami firmy. W drugim etapie poszukujemy dla tych silnych stron maksymalnie dopasowanych możliwości itd.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Można wymienić następujące potencjalne silne strony firmy: wyróżniające firmę umiejętności, odpowiednie zasoby finansowe, konkurencyjne kwalifikacje, dobra opinia u klientów, uznany lider rynku, dobre strategie funkcjonalne, efekty skali, odizolowanie od konkurentów, prawa własności do technologii, przewaga kosztowa, przewaga konkurencyjna, zdolności innowacji produktu, wyróżniające się zarządzanie, duża zdolność produkcyjna, sprawna technologia, duże zasoby finansowe, wysokie umiejętności zarządu, pracowników sfery badawczo-rozwojowej, techników i robotników, marka produktów, renoma firmy, relacje między pracownikami, klientami. Mocnych stron firmy można też szukać według poszczególnych sfer funkcjonalnych zarządzania, czyli w marketingu, zarządzaniu finansami, kadrami, produkcją i logistyką, w zarządzaniu sferą badawczo-rozwojową.

Fragment pochodzi z książki „Zarządzanie strategiczne w przedsiębiorstwie” Zdzisława Pierścionka (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »