reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Prowadzisz firmę? To ostatnie dni na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS

Prowadzisz firmę? To ostatnie dni na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS

30 czerwca mija termin dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej, a nie złożyli jeszcze wymaganych dokumentów.

Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Wniosek może obejmować umorzenia za trzy miesiące - marzec, kwiecień i maj.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

Kto może skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS?

Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby.

Ze zwolnienia ze składek ZUS mogą skorzystać także samozatrudnieni, których przychody przekraczają trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tys.zł.                                                                           

Z kolei firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób mogą być objęte 50 procentowym umorzeniem kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Co z ubezpieczeniem za okres zwolnienia ze składek ZUS?

W okresie zwolnienia ze składek ZUS zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych.

Polecamy: Kodeks Pracy 2020 - najnowsze wydanie z komentarzem

Jak najszybciej złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć papierowo lub elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Informację o rozstrzygnięciu ZUS wyśle pocztą lub na PUE ZUS. Najszybszą formą składania wniosków jest droga elektroniczna. Tutaj znaczenie ma czas obsługi oraz zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędu, jak chociażby pozostawienie niewypełnionych obowiązkowych danych.  Ponadto dzięki posiadaniu profilu PUE przedsiębiorca ma możliwość sprawdzenia status swojego wniosku RDZ (o zwolnienie ze składek) na swoim profilu PUE. Informacje są zamieszczone w zakładce „Płatnik” w bocznym menu „Dokumenty i Wiadomości”. Tam znajduje się dodatkowa zakładka „Tarcza antykryzysowa – wnioski”. Przedsiębiorcy, którzy nie mają jeszcze profilu na Platformie Usług Elektronicznych, w prosty sposób mogą go założyć np. przy okazji wizyty w ZUS. Najwygodniej jednak zrobić to bez wychodzenia z domu, przez internet, wykorzystując profil zaufany albo bankowość internetową.

Obecnie na PUE ZUS zarejestrowanych jest już ponad 4,1 mln osób. Dotychczas ZUS umorzył składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na łączną kwotę ponad 7,5 mld zł. Najwyższe kwoty z tytułu zwolnień ze składek dotyczą oddziałów ZUS w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

Interesujesz się tematyką zarządzania firmą w czasie koronawirusa? Polecamy e-firma.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama