| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Reklama > Regulacje prawne dotyczące reklamy alkoholu

Regulacje prawne dotyczące reklamy alkoholu

Reklama alkoholi jest bezwzględnie zakazana. Wyjątek stanowi piwo, jednak i taka promocja obwarowana jest szeregiem ograniczeń. Kwestie te, bardzo restrykcyjnie, reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Reklama piwa

Jak już było wspomniane jedynym trunkiem, który może być przedmiotem reklamy jest piwo. Jednak i w tej kwestii przedsiębiorcę wiążą pewne regulacje. Mianowicie reklama piwa jest dozwolona pod warunkiem, że:

  1.   nie jest kierowana do małoletnich;
  2.  nie przedstawia osób małoletnich;
  3.  nie łączy spożywania alkoholu ze sprawnością fizyczną bądź kierowaniem pojazdami;
  4.  nie zawiera stwierdzeń, że alkohol posiada właściwości lecznicze, jest środkiem stymulującym, uspakajającym lub sposobem rozwiązywania konfliktów osobistych;
  5.  nie zachęca do nadmiernego spożycia alkoholu;
  6.  nie przedstawia abstynencji lub umiarkowanego spożycia alkoholu w negatywny sposób,
  7.  nie podkreśla wysokiej zawartości alkoholu w napojach alkoholowych jako cechy wpływającej pozytywnie na jakość napoju alkoholowego;
  8. nie wywołuje skojarzeń z atrakcyjnością seksualną, relaksem lub wypoczynkiem, nauką lub pracą, ani sukcesem zawodowym lub życiowym.

Porównaj: Jakie regulacje prawne obejmują reklamę tytoniu

Należy pamiętać, że reklama piwa nie może być prowadzona m.in. na kasetach wideo i innych nośnikach, w prasie młodzieżowej i dziecięcej oraz na okładkach prasy. Jeśli reklama widnieje na słupie czy innej tablicy reklamowej przynajmniej 20 % jej powierzchni przeznaczone będzie na na informacje dotyczące szkodliwości spożywania napojów alkoholowych.

Bezwzględny zakaz reklamy?

Kwestia reklamy alkoholi jest uregulowana w bardzo restrykcyjny sposób i rozciąga się nawet na produkty i usługi, których nazwa, znak towarowy, czy opakowanie jest podobne do oznaczenia napoju alkoholowego lub się do niego bezpośrednio odnosi.

Od wszelkich zakazów związanych z promocją alkoholi jest wyjątek. Obejmuje on sytuacje, gdy reklama jest prowadzona wewnątrz pomieszczeń hurtowni, wydzielonych stoisk lub punktów prowadzących wyłącznie sprzedaż napojów alkoholowych oraz na terenie punktów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

Odpowiedzialność

Sankcje za naruszenie przepisów wspomnianej ustawy są bardzo drastyczne. Za złamanie tych przepisów grozi grzywna w wysokości od 10.000 do 500.000 złotych.

Orzekanie w tych sprawach odbywa się na podstawie przepisów o postępowaniu karnym.

Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Jeśli naruszenie tych norm zostanie popełnione w zakresie działalności przedsiębiorcy, za sprawcę czynu zabronionego uznaje się osobę odpowiedzialną za zlecenie lub prowadzenie reklamy napojów alkoholowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »