| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Reklama > Jakie regulacje prawne obejmują reklamę tytoniu

Jakie regulacje prawne obejmują reklamę tytoniu

Tytoń jest uznawany za środek niebezpieczny dla zdrowia. Rząd wprowadza różnego rodzaju regulacje, dotyczące produkcji, sprzedaży, a także reklamy tytoniu.

Czym jest tytoń, a czym reklama

Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych jasno precyzuje co należy uznawać wyroby tytoniowe – są to wszelkie wyprodukowane z tytoniu wyroby, takie jak papierosy, cygara, cygaretki, tytoń fajkowy, machorka, tabaka i inne, zawierające tytoń lub jego składniki, z wyłączeniem środków farmaceutycznych zawierających nikotynę.

Zaś za reklamę wyrobów tytoniowych to publiczne rozpowszechnianie wizerunków marek wyrobów tytoniowych lub symboli graficznych z nimi związanych. Jest to także rozpowszechnianie nazw i symboli graficznych firm produkujących wyroby tytoniowe.

Polecamy: Kiedy potrzebne są koncesje, zezwolenia, wpis do rejestru działalności regulowanej, licencje i uprawnienia zawodowe

Zakaz reklamy

W Polsce obowiązuje zaraz reklamowania i promocji wyrobów tytoniowych. Regulacja ta obejmuje także rekwizyty tytoniowe i produkty je imitujące oraz symbole związane z ich używaniem.

Ponadto, aby uniknąć tzw. reklamy pośredniej zabroniono sponsorowania przez firmy tytoniowe działalności sportowej, kulturalnej, oświatowej, zdrowotnej i społeczno-politycznej.

Oznakowanie produktu

Przeczytaj: Na czym polega system identyfikacji wizualnej

Na każdym opakowaniu papierosów powinny być umieszczone dwa różniące się treścią ostrzeżenia przed szkodliwością używania tytoniu, a także informacje o zawartości substancji smolistych , nikotyny i tlenku węgla w jednym papierosie.

Informacje te powinny być zamieszczone w sposób widoczny, czytelny i trwały oraz powinny zajmować nie mniejszą niż 30 % jednej z największych płaszczyzn opakowania i nie mniejszą niż 40 % drugiej przeciwległej płaszczyzny.

Minister Zdrowia wydał rozporządzenie w którym uściśla treść ostrzeżeń. W chwili obecnej funkcjonuje osiemnaście przykładowych pouczeń. Należą do nich: „Palacze tytoniu umierają młodziej”, „Palenie tytoniu zamyka naczynia krwionośne i jest przyczyną zawałów serca i udarów mózgu”, „Twój lekarz lub farmaceuta pomoże Ci rzucić palenie”, „Palenie tytoniu silnie uzależnia - nie zaczynaj palić”, „Palenie tytoniu może spowodować powolną i bolesną śmierć”, „Palenie tytoniu może zmniejszyć przepływ krwi i powodować impotencję”.

Sankcje

Postępowanie sprzeczne z wyżej przedstawionymi przepisami jest obwarowane kara grzywny do 200 000 zł i / lub karą ograniczenia wolności.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie regulacje prawne obejmują reklamę tytoniu
Jakie regulacje prawne obejmują reklamę tytoniu

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »