REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

CSR – a co to takiego

CSR – a co to takiego
CSR – a co to takiego

REKLAMA

REKLAMA

Od jakiegoś czasu obserwujemy olbrzymie zainteresowanie tematyką CSR. Jak się jednak okazuje, samo pojęcie nie jest zbyt dobrze znane, a co za tym idzie, często mylnie rozumiane także przez osoby zajmujące się marketingiem.

Co to jest CSR?

REKLAMA

CSR, czyli Corporate Social Responsibility (Społeczna Odpowiedzialność Biznesu), to współczesna filozofia biznesu, która zakłada, że firma bierze całkowitą odpowiedzialność za wpływ, jaki jej działalność ma na klientów, pracowników i otaczające ją środowisko (także naturalne). Celem tej koncepcji jest wpisanie się w ideę zrównoważonego rozwoju gospodarczego, poprzez znalezienie równowagi pomiędzy wydajnością i zyskownością przedsiębiorstwa a pożytkiem społecznym. Firma, deklarująca zaangażowanie w CSR, słucha swojego otoczenia, ale też wyciąga wnioski z tego, co usłyszy. W ten sposób, mówi się, że zyskuje „ludzką twarz”.

REKLAMA

W tym miejscu należy wykluczyć kwestie finansowe. CSR-em nie będzie na pewno działanie nastawione na zysk. Oczywiście zyski ze Społecznej Odpowiedzialności są i będą wartością dodaną, którą możemy uzyskać dzięki niej, jednak nie mogą stać się priorytetem firmy. To właśnie odróżnia CSR od Public Relations. Wszelkie zachowania, mające na celu „sprzedaż” firmy pod pojęciem bardzo szlachetnego określenia, jakim jest Corporate Social Responsibility, mijają się z celem.

Żeby więc nie rozminąć się zasadniczo z ideą, należy spojrzeć na nią w kontekście długofalowym. Z takiej perspektywy możemy dostrzec liczne korzyści, które wynikają z zastosowania koncepcji w swojej firmie.

Porównaj: Jak wykorzystać innowację w biznesie - firma obuwnicza

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że odpowiedzialna społecznie firma skupia wokół siebie lojalnych klientów i pracowników, którzy w znacznie większym stopniu zaufali jej działaniom. Otwarta polityka firmy, a także jej „ekologiczne” aspekty budzą zaufanie i budują pozytywną reputację firmy. Przy okazji możemy zyskać również przychylność lokalnej społeczności i władz, zwłaszcza jeżeli nasza firma będzie w stosunku do nich bezkonfliktowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaangażowanie społeczne

REKLAMA

Stosując politykę zaangażowania społecznego, mając po swojej stronie oddanych klientów i pracowników, łatwiej będzie nam znaleźć inwestora czy otrzymać pożyczkę. Partnerzy oraz banki chętniej współpracują z firmami, które posiadają pozytywny wizerunek w swoim otoczeniu. To zresztą nie jedyny aspekt związany z finansami – poprzez dobre opinie o naszej firmie, krążące w otoczeniu, możemy pozyskać najlepszych specjalistów do pracy. Osoby, które posiadają wysokie kwalifikacje, znacznie częściej interesują się atrakcyjnymi na rynku pracy przedsiębiorstwami. Dobrzy pracownicy sami szukają do nas drogi.

Do profitów należy dołączyć również nieustanne podnoszenie poziomu kultury organizacyjnej w firmie. Kiedy wprowadzamy zasady przejrzystości i otwartości w naszej organizacji, możemy być pewni, że rozwój obejmie także standardy etyczne panujące w firmie, a co za tym idzie, także i sam poziom pracy.

Lista narzędzi, którymi możemy osiągnąć wszystkie wyżej wymienione korzyści jest bardzo długa i zależy w głównej mierze od samego managmentu i jego pomysłu na wprowadzanie CSR w organizacji. Najczęściej jednak stosuje się kilka określonych „chwytów”, które, w przypadku wielu firm, odniosły zamierzony efekt. Wśród nich można znaleźć niezwykle modną w tym czasie tematykę związaną z ekologią. Firma przyjazna środowisku, to firma ekologiczna, która nie wytwarza dodatkowych ton śmieci, nie zatruwa środowiska i która w znacznej mierze minimalizuje zużycie energii. Żeby pokazać, że jesteśmy taką właśnie firmą, często stosuje się tzw. eko-znakowanie, czyli umieszczanie informacji o ekologiczności produktu czy firmy na opakowaniu bądź materiałach promocyjnych. 

Kampanie społeczne

Kolejnym dość szeroko stosowanym zabiegiem są wszelkiego rodzaju kampanie społeczne oraz konsultacje społeczne. Za ich pośrednictwem, organizacja może w pewien sposób kształtować postawy wybranych odbiorców, a następnie, zwiększać wiedzę na temat danego produktu. W tym celu wykorzystuje się mass media, ponieważ to za ich pośrednictwem możliwe jest dotarcie do największego grona potencjalnych przyszłych klientów.

Polecamy serwis Samochód

Programy etyczne dla pracowników

Trzecim, a zarazem kluczowym sposobem wprowadzenia CSR w firmie jest zastosowanie wszelkiego rodzaju programów etycznych dla pracowników. W zasadzie od tego punktu należałoby zacząć, gdyż uświadomienie pracowników i skupienie ich wokół jednej wspólnej idei jest najważniejszym zabiegiem, pozwalającym zwiększyć wartość firmy. To właśnie pracownicy są pierwszym ogniwem, z którym kontaktują się nasi klienci i otoczenie, to oni budują w głównej mierze wyobrażenie o firmie na zewnątrz. Dlatego więc to właśnie od nich powinny zacząć się zmiany.

Wdrożenie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w swojej firmie nie musi być kosztowne. Nakłady pieniężne, które związane są z ideą CSR są wprost proporcjonalne do zaangażowania i umięjętności kadry zarządzającej organizacji. Jeżeli mamy do czynienia ze świadomym kierownictwem, które w dodatku skrupulatnie stosować będzie wszystkie narzędzia CSR, możemy być pewni, że filozofia zostanie odpowiednio wprowadzona do organizacji i przyniesie zamierzone efekty w przyszłości.

Autor: Wfirma.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA