REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie sankcje grożą za zawarcie zakazanego porozumienia

Martyna Wosion
Jakie sankcje grożą za zawarcie zakazanego porozumienia
Jakie sankcje grożą za zawarcie zakazanego porozumienia

REKLAMA

REKLAMA

Bezwzględna nieważność, kara pieniężna, roszczenie odszkodowawcze i obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego – takie sankcje grożą za zawieranie porozumień ograniczających konkurencję.

Sankcja nieważności

Nieważność powoduje taki skutek, jakby porozumienie w ogóle nie zostało zawarte. Odnosi się to zarówno do umów (ustnych i pisemnych) między przedsiębiorcami, jak i statusów, wewnętrznych postanowień i regulaminów, w tej części, która wyraża postanowienia porozumienia ograniczającego konkurencję. Nieważność ma skutek „ex tunc” – tzn. od momentu dokonania niedozwolonej czynności prawnej. 

REKLAMA

Sankcja ta wynika wprost z ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz z regulacji Kodeksu Cywilnego. Jest to sankcja cywilnoprawna, na którą mogą się powołać zainteresowane osoby przed sądem, a ten na obowiązek uwzględnić wniosek z urzędu. 

Sankcja nieważności nie dotyczy tzw. praktyk bagatelnych oraz porozumień uznanych za legalne z mocy rozporządzenia Rady Ministrów.

Przeczytaj też: Czy porozumienia ograniczające konkurencję są zawsze zakazane

Roszczenie odszkodowawcze

Roszczenie odszkodowawcze jest wyrazem wprowadzenia prawa konkurencji w prawo prywatne. Roszczenie to przysługuje przedsiębiorcy, który poniósł szkodę w związku z porozumieniem innych przedsiębiorców. Oczywiście najczęściej jest to szkoda wymierna – materialna. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UOKiK, ani Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta z urzędu nie przyznaje odszkodowania. 

Aby przedsiębiorca poniósł odpowiedzialność odszkodowawczą musi zajść trzy elementy: 

  1.  Bezprawność porozumienia przedsiębiorców (i oczywiście brak przesłanek wyłączających bezprawność);
  2.  Wina przedsiębiorcy zawierającego porozumienie;
  3.  Związek przyczynowy, między działaniem oskarżonego przedsiębiorcy (porozumienia), a szkodą wnioskodawcy.

Polecamy serwis: Odszkodowania 

Obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego 

REKLAMA

Z uwagi na to, że omawiane porozumienia ze swojej natury ograniczają i zniekształcają konkurencję na danym rynku, za społecznie właściwą uznaje się sankcję polegającą na obowiązku przywrócenia stany poprzedniego. Obowiązek ten może polegać na zwrocie wszystkich korzyści, uzyskanych dzięki porozumieniu, pokryciu szkód konkurentów nieuczestniczących w porozumieniu i na szeregu innych czynności. 

Przykładem decyzji UOKiK w sprawie porozumień ograniczających konkurencję może być sprawa Izby Notarialnej, która w Kodeksie Etyki Notariusza wprowadziła postanowienie, że do założenia kancelarii w budynku, w którym funkcjonuje już inna kancelaria niezbędna jest zgoda Rady. UOKiK ocenił, że jest to ograniczenie konkurencji, nakazał zaniechania stosowania tej praktyki oraz nałożył na Radę karę w wysokości ponad 35 tys. zł. Innym przykładem może być porozumienie między producentem lodów KORAL, a sklepem spożywczym Żabka w Poznaniu. Porozumienie to określało ceny detaliczne, po jakich sklep miał sprzedawać artykuły. UOKiK nałożył na przedsiębiorców kary w wysokości kilkuset tysięcy zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA