Jakie sankcje karne grożą za stosowanie nieuczciwych praktyk
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy karne
Ustawodawca zdecydował się na penalizacje jedynie niektórych zachowań.
REKLAMA
Z karą grzywny, nakładaną wg unormowań Kodeksu Wykroczeń, musi liczyć się przedsiębiorca stosujący agresywne praktyki rynkowe.
Dużo większe obostrzenia dotyczą stosowania systemów argentyńskich – za organizowanie grupy konsumentów oraz za zarządzanie mieniem gromadzonym w celu finansowania zakupu produktu w systemie konsorcyjnym, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Co więcej, jeśli wartość mienia była wielka (wg Kodeksu Karnego mienie o wielkiej wartości przekracza tysiąckrotną wysokość najniższego miesięcznego wynagrodzenia) wymiar kary zostaje zwiększony od 6 miesięcy do 8 lat.
Porównaj: Jakie sankcje cywilne grożą za stosowanie nieuczciwych praktyk
Powyższy wymiar kary dotyczy także osób działających w imieniu lub na korzyść przedsiębiorcy prowadzącego działalność wg zasad systemu argentyńskiego.
Ściganie
REKLAMA
Przedsiębiorcy stosujący wyżej wymienione praktyki ścigani są z inicjatywy pokrzywdzonego. Jednak oprócz tego z wnioskiem lub żądaniem ścigania może wystąpić także: Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Ubezpieczonych, powiatowy rzecznik konsumentów oraz wszelkie krajowe lub regionalne organizacje, których celem statutowym jest ochrona interesów konsumentów.
Warto dodać, że ustawodawca wprowadził różną klasyfikacje materialną omawianych zachowań - agresywne praktyki rynkowe to wykroczenie, zaś stosowanie systemów konsorcyjnych stanowi przestępstwo.
Rodzi to za sobą szereg konsekwencji procesowych. O ile agresywne praktyki rynkowe podlegać będą Kodeksowi postępowania w sprawach o wykroczenia, o tyle organizowanie systemu argentyńskiego ścigany i sądzony będzie na podstawie Kodeksu postępowania karnego.
Istotne jest też to, że na przedsiębiorcę stosującego agresywne praktyki rynkowe może być nałożona grzywna nawet wówczas gdy nie działał on umyślnie. Natomiast do skazania za organizowanie systemów konsorcyjnych niezbędna jest umyślność działania sprawcy.
Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.