REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia
Rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez zachowania odpowiednich terminów wypowiedzenia. Może tego dokonać tylko w określonych przez prawo przypadkach.  

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia polega na złożeniu oświadczenia woli pracownikowi, które powoduje natychmiastowe ustanie stosunku pracy. Oświadczenie takie musi zastać złożone na piśmie.

REKLAMA

Oświadczenie składane przez pracodawcę pracownikowi musi zawierać:

  • informację o woli natychmiastowego wypowiedzenia umowy o prace,
  • uzasadnienie przyczyny takiego rozwiązania umowy,
  • pouczenie o przysługujących pracownikowi środkach prawnych, odwoławczych.

Podanie przyczyny rozwiązania umowy bez wypowiedzenia następuje poprzez podanie konkretnego zdarzenia lub okoliczności, które zmusiły pracodawcę do takiego rozstania z pracownikiem.

Przesłanki rozwiązania umowy bez wypowiedzenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby pracodawca mógł rozwiązać z pracownikiem umowę z pracownikiem bez wypowiedzenia muszą zostać zaistnieć zdarzenia , będące przyczyną uzasadniająca rozwiązanie umowy. Możemy ogólnie podzielić przesłanki dopuszczalności natychmiastowego rozwiązania umowy z pracownikiem na zawinione i niezawinione przez pracownika.

Przesłanki dopuszczalności rozwiązania umowy bez wypowiedzenia zawinione przez pracownika:

  • ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
  • przestępstwo popełnione przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę, uniemożliwiające zatrudnienie pracownika na zajmowanym stanowisku,
  • utrata z winy pracownika uprawnień koniecznych do wykonywania przy na zajmowanym stanowisku.

Naruszenie obowiązków pracowniczych – może stać się przyczyną uzasadniającą rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, tylko jeśli jest to naruszenie podstawowych obowiązków. Ponadto naruszenie musi być naruszeniem ciężkim.

Do takich obowiązków należą:

  • przestrzeganie czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,
  • przestrzeganie regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,
  • przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych,
  • dbanie o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,
  • przestrzeganie tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,
  • przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Oceniając, czy naruszenie obowiązków jest ciężkim naruszeniem, pracodawca powinien brać pod uwagę stopień złej woli pracownika, przy naruszaniu obowiązku oraz wielkość szkody spowodowanej naruszeniem.

Przestępstwo popełnione przez pracownika – aby mogło stanowić podstawę uzasadniającą rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia musi:

  • zostać popełnione w czasie trwania stosunku pracy,
  • uniemożliwiać pracownikowi dalsze zajmowanie określone stanowiska,
  • być oczywiste lub zostać stwierdzone prawomocnym wyrokiem.

Podejrzenie popełnienia przez pracownika przestępstwa, nie uzasadnia rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Utrata uprawnień przez pracownika – chodzi tu o uprawnienia niezbędne do wykonywania pracy na określonym stanowisku, np. lekarze, kierowcy, adwokaci.

Utrata uprawnień musi być zawiniona przez pracownika. Oznacza to, że niezawiniona utrata niezbędnych kwalifikacji zawodowych nie może z automatu stanowić podstawy rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracodawcę.

Podstawą taką jest na pewno orzeczenie sądu lub decyzja właściwej władzy, pozbawiająca pracownika prawa do wykonywania określonego zawodu.

Pracodawca traci prawo do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, po upływie terminu 1 miesiąca, od dnia, w którym dowiedział się p przyczynach uzasadniających takie rozwiązanie.

Przyczyny niezawinione przez pracownika

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, bez zachowanie terminów wypowiedzenia, z przyczyn niezawinionych przez pracownika. Chodzi tu o sytuację przedłużającej się usprawiedliwionej nieobecności pracownika.

Pracodawca nie może w nieskończoność utrzymywać ze stale nieobecnym pracownikiem stosunku pracy.

Przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, niezawinione przez pracownika:

  • niezdolność do pracy z powodu choroby, która trwa:
    • dłużej niż 3 miesiące, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
    • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeśli niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
  • niemożność wykonywania pracy z powodu:
    • odosobnienia z powodu podejrzenia choroby zakaźnej,
    • leczenia uzależnienia alkoholowego bądź uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych,
    • badań lekarskich przewidzianych dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.
  • nieobecność pracownika z powodu opieki nad dzieckiem, jeśli upłynął okres otrzymania z tego tytułu zasiłku opiekuńczego,
  • nieobecność pracownika z innych przyczyn niż w/w, trwająca nieprzerwanie ponad 1 miesiąc.

Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem, po stawieniu się pracownika do pracy, po ustaniu wskazanych przyczyn.

W przypadki, kiedy przyczyny te ustały w ciągu 6 miesięcy od rozwiązania umowy, były pracownik może zgłosić swój powrót do pracy, niezwłocznie po ustaniu przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy. Pracodawca ma obowiązek zatrudnić byłego pracownika „w miarę możliwości”. W przypadku kiedy dysponuje wolnymi miejscami pracy, odpowiadającym kwalifikacjom pracownika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA