Kategorie

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia
Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez zachowania odpowiednich terminów wypowiedzenia. Może tego dokonać tylko w określonych przez prawo przypadkach.  

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia polega na złożeniu oświadczenia woli pracownikowi, które powoduje natychmiastowe ustanie stosunku pracy. Oświadczenie takie musi zastać złożone na piśmie.

Oświadczenie składane przez pracodawcę pracownikowi musi zawierać:

 • informację o woli natychmiastowego wypowiedzenia umowy o prace,
 • uzasadnienie przyczyny takiego rozwiązania umowy,
 • pouczenie o przysługujących pracownikowi środkach prawnych, odwoławczych.

Podanie przyczyny rozwiązania umowy bez wypowiedzenia następuje poprzez podanie konkretnego zdarzenia lub okoliczności, które zmusiły pracodawcę do takiego rozstania z pracownikiem.

Przesłanki rozwiązania umowy bez wypowiedzenia

Aby pracodawca mógł rozwiązać z pracownikiem umowę z pracownikiem bez wypowiedzenia muszą zostać zaistnieć zdarzenia , będące przyczyną uzasadniająca rozwiązanie umowy. Możemy ogólnie podzielić przesłanki dopuszczalności natychmiastowego rozwiązania umowy z pracownikiem na zawinione i niezawinione przez pracownika.

Przesłanki dopuszczalności rozwiązania umowy bez wypowiedzenia zawinione przez pracownika:

 • ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
 • przestępstwo popełnione przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę, uniemożliwiające zatrudnienie pracownika na zajmowanym stanowisku,
 • utrata z winy pracownika uprawnień koniecznych do wykonywania przy na zajmowanym stanowisku.

Naruszenie obowiązków pracowniczych – może stać się przyczyną uzasadniającą rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, tylko jeśli jest to naruszenie podstawowych obowiązków. Ponadto naruszenie musi być naruszeniem ciężkim.

Do takich obowiązków należą:

 • przestrzeganie czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,
 • przestrzeganie regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,
 • przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych,
 • dbanie o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,
 • przestrzeganie tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,
 • przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Oceniając, czy naruszenie obowiązków jest ciężkim naruszeniem, pracodawca powinien brać pod uwagę stopień złej woli pracownika, przy naruszaniu obowiązku oraz wielkość szkody spowodowanej naruszeniem.

Przestępstwo popełnione przez pracownika – aby mogło stanowić podstawę uzasadniającą rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia musi:

 • zostać popełnione w czasie trwania stosunku pracy,
 • uniemożliwiać pracownikowi dalsze zajmowanie określone stanowiska,
 • być oczywiste lub zostać stwierdzone prawomocnym wyrokiem.

Podejrzenie popełnienia przez pracownika przestępstwa, nie uzasadnia rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Utrata uprawnień przez pracownika – chodzi tu o uprawnienia niezbędne do wykonywania pracy na określonym stanowisku, np. lekarze, kierowcy, adwokaci.

Utrata uprawnień musi być zawiniona przez pracownika. Oznacza to, że niezawiniona utrata niezbędnych kwalifikacji zawodowych nie może z automatu stanowić podstawy rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracodawcę.

Podstawą taką jest na pewno orzeczenie sądu lub decyzja właściwej władzy, pozbawiająca pracownika prawa do wykonywania określonego zawodu.

Pracodawca traci prawo do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, po upływie terminu 1 miesiąca, od dnia, w którym dowiedział się p przyczynach uzasadniających takie rozwiązanie.

Przyczyny niezawinione przez pracownika

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, bez zachowanie terminów wypowiedzenia, z przyczyn niezawinionych przez pracownika. Chodzi tu o sytuację przedłużającej się usprawiedliwionej nieobecności pracownika.

Pracodawca nie może w nieskończoność utrzymywać ze stale nieobecnym pracownikiem stosunku pracy.

Przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, niezawinione przez pracownika:

 • niezdolność do pracy z powodu choroby, która trwa:
  • dłużej niż 3 miesiące, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeśli niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
 • niemożność wykonywania pracy z powodu:
  • odosobnienia z powodu podejrzenia choroby zakaźnej,
  • leczenia uzależnienia alkoholowego bądź uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych,
  • badań lekarskich przewidzianych dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.
 • nieobecność pracownika z powodu opieki nad dzieckiem, jeśli upłynął okres otrzymania z tego tytułu zasiłku opiekuńczego,
 • nieobecność pracownika z innych przyczyn niż w/w, trwająca nieprzerwanie ponad 1 miesiąc.

Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem, po stawieniu się pracownika do pracy, po ustaniu wskazanych przyczyn.

W przypadki, kiedy przyczyny te ustały w ciągu 6 miesięcy od rozwiązania umowy, były pracownik może zgłosić swój powrót do pracy, niezwłocznie po ustaniu przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy. Pracodawca ma obowiązek zatrudnić byłego pracownika „w miarę możliwości”. W przypadku kiedy dysponuje wolnymi miejscami pracy, odpowiadającym kwalifikacjom pracownika.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

  Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

  Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

  Ile pieniędzy trafia do budżetu państwa z branży hazardowej?

  Rynek hazardowy tylko w 2020 roku odprowadził do budżetu z tytułu podatku od gier i dopłat na fundusze celowe ok. 3,5 mld złotych. Czy Państwo jednak w pełni wykorzystuje potencjał polskiej branży?

  Którzy pracodawcy wybiorą hybrydowy model pracy?

  Czynniki, które sprzyjają szybszemu przejściu na system hybrydowy w firmach, to między innymi długość stosowanych standardowo na polskim rynku umów najmu oraz pewien zakres elastyczności, który zaczął być powoli wdrażany w niektórych firmach jeszcze przed pandemią.

  Czym jest project management w firmie?

  Project management to pole działania i odpowiedzialności wielu osób w tym sponsora, kierownika projektu oraz uczestników projektu - mówi Włodzimierz Makowski.

  Jak chronić poufne informacje firmy, dla której pracujemy?

  W ostatnich miesiącach liczba ataków cyberprzestępczych drastycznie wzrosła. Prawie 80% firm twierdzi, że głównym powodem takiej sytuacji jest praca zdalna. Pracownicy są zmęczeni pandemią i mniej uważni, a do tego często łączą się z firmowymi systemami z domowych, słabo zabezpieczonych urządzeń, przez co otwierają hakerom furtkę do poufnych danych organizacji. Jak bronić się przed takimi atakami?

  Radosław Gawlik (EKO-UNIA): Politycy są uwięzieni w mentalnej twierdzy Turów [PODCAST]

  Sprawa Turowa to konsekwencja nieudolnego podejścia polskiego rządu do sprawiedliwej transformacji energetycznej - mówi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak COVID-19 przyspieszył digitalizację MŚP

  Technologią, której znaczenie w mikro, małych i średnich firmach w perspektywie najbliższych 5 lat najbardziej wzrośnie, jest sztuczna inteligencja. Dziś korzysta z niej 15% MŚP, za 5 lat planuje ponad połowa.

  Czy niezależny przedsiębiorca może wygrać konkurencję z dyskontem?

  Niezależny sklep kontra dyskonty. Jakie działania może podejmować przedsiębiorca, aby utrzymać i wzmocnić swoją pozycję na rynku? Czy w walce z dyskontami zawsze jest skazany na porażkę?

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców. Najważniejsze dla najemców są wysokość czynszu oraz standard lokalu. Tak wynika z analizy firmy doradczej Cushman & Wakefield dot. wyników ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast.

  Czyste powietrze 3.0 w 2022 roku - czy będzie prefinansowanie dla najuboższych?

  Czyste powietrze 3.0. Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w "Czystym powietrzu" - uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy komponent programu, dedykowany właśnie do takich osób miałby ruszyć w 2022 roku.

  Polacy z rachunków terminowych przerzucają się na nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości. W kwietniu br. Polacy na rachunkach terminowych w bankach posiadali 182 mld zł, to o 107 mld zł mniej niż w marcu 2020 r. - informuje Metrohouse. Dodano, że duża część z tych środków została ulokowana na rynku nieruchomości.

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?