Jak potrącić wypłaconą pracownikowi zaliczkę w wysokości kilku pensji
REKLAMA
REKLAMA
Udzielenie pracownikowi na poczet jego przyszłego wynagrodzenia zaliczki w wysokości 5-miesięcznej pensji należy potraktować jako pożyczkę. Zatem raty na poczet spłaty pożyczki mogą być potrącane nie tylko z wynagrodzenia za pracę, ale też z zasiłku chorobowego, jednak za pisemną zgodą pracownika. Szczegóły w uzasadnieniu.
REKLAMA
REKLAMA
Zaliczka na poczet wynagrodzenia za pracę dla pracownika to świadczenie ze stosunku pracy spełnione przed terminem jego wymagalności. Zatem należy ją traktować jako wynagrodzenie wypłacone podwładnemu wcześniej, niż wynika to z przyjętego u danego pracodawcy terminu realizacji zobowiązań z tego tytułu. Ten rodzaj zaliczki nie jest jednak zaliczką (rodzajem potrącenia) w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy (art. 87 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy). Potwierdza to również wyrok Sądu Najwyższego z 24 lipca 2001 r. (I PKN 552/00).
W przedstawionych okolicznościach należy zastanowić się nad kwalifikacją dokonanej pracownikowi wypłaty o równowartości wielomiesięcznej pensji na poczet przyszłego wynagrodzenia, która ma być potrącana w ratach z wynagrodzenia za pracę. Ze względu na to, że za zaliczkę trudno uznać wypłatę z góry w wysokości np. 5-miesięcznych poborów, należy przyjąć, że mamy do czynienia z pożyczką, tym bardziej że pracodawca nie ma praktycznie żadnych gwarancji, iż pracownik z całą pewnością wypracuje takie wynagrodzenie (nie można przecież wykluczyć zdarzeń losowych, takich jak choroba, wypadek, zakończenie zatrudnienia itp.).
Pożyczka udzielana pracownikowi może być potrącana z jego pensji tylko za pisemną zgodą (art. 91 § 1 Kodeksu pracy).
Zobacz: Prawo dla firm
W odniesieniu do potrąceń dobrowolnych dokonywanych z wynagrodzenia za pracę (a także z wynagrodzenia chorobowego) przepisy Kodeksu pracy nie określają granicy potrąceń, ale wskazują kwotę wolną od potrąceń, która wynosi:
- 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i zaliczki na podatek - przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy,
- 80% ww. kwoty - przy potrącaniu innych należności niż na rzecz pracodawcy.
Za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie można dokonywać także dobrowolnych potrąceń z zasiłków z ubezpieczenia społecznego należnych w razie choroby, opieki nad członkiem rodziny, wypadku czy macierzyństwa. W przypadku tych świadczeń przepisy nie wymagają stosowania kwot granicznych ani kwot wolnych od potrąceń.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak potrącić wypłaconą pracownikowi zaliczkę w wysokości kilku pensji
W artykule omówiono również przykład omawiający problematykę potrącenia zaliczki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.