REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak potrącić wypłaconą pracownikowi zaliczkę w wysokości kilku pensji

Jak potrącić wypłaconą pracownikowi zaliczkę w wysokości kilku pensji /Fot. Fotolia
Jak potrącić wypłaconą pracownikowi zaliczkę w wysokości kilku pensji /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na wniosek jednego z naszych pracowników wypłaciliśmy mu zaliczkę na poczet jego przyszłego wynagrodzenia za 5 miesięcy. Uzgodniliśmy z nim, że zaliczka będzie zwracana w 8 równych ratach potrącanych z wynagrodzenia przez 8 kolejnych miesięcy, począwszy od kwietnia 2018 r. Jednak przez cały kwiecień pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, za które przysługiwał mu wyłącznie zasiłek chorobowy. Czy w tej sytuacji możemy potrącić pracownikowi pierwszą część zaliczki z zasiłku chorobowego?

Udzielenie pracownikowi na poczet jego przyszłego wynagrodzenia zaliczki w wysokości 5-miesięcznej pensji należy potraktować jako pożyczkę. Zatem raty na poczet spłaty pożyczki mogą być potrącane nie tylko z wynagrodzenia za pracę, ale też z zasiłku chorobowego, jednak za pisemną zgodą pracownika. Szczegóły w uzasadnieniu.

REKLAMA

REKLAMA

Zaliczka na poczet wynagrodzenia za pracę dla pracownika to świadczenie ze stosunku pracy spełnione przed terminem jego wymagalności. Zatem należy ją traktować jako wynagrodzenie wypłacone podwładnemu wcześniej, niż wynika to z przyjętego u danego pracodawcy terminu realizacji zobowiązań z tego tytułu. Ten rodzaj zaliczki nie jest jednak zaliczką (rodzajem potrącenia) w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy (art. 87 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy). Potwierdza to również wyrok Sądu Najwyższego z 24 lipca 2001 r. (I PKN 552/00).

W przedstawionych okolicznościach należy zastanowić się nad kwalifikacją dokonanej pracownikowi wypłaty o równowartości wielomiesięcznej pensji na poczet przyszłego wynagrodzenia, która ma być potrącana w ratach z wynagrodzenia za pracę. Ze względu na to, że za zaliczkę trudno uznać wypłatę z góry w wysokości np. 5-miesięcznych poborów, należy przyjąć, że mamy do czynienia z pożyczką, tym bardziej że pracodawca nie ma praktycznie żadnych gwarancji, iż pracownik z całą pewnością wypracuje takie wynagrodzenie (nie można przecież wykluczyć zdarzeń losowych, takich jak choroba, wypadek, zakończenie zatrudnienia itp.).

Pożyczka udzielana pracownikowi może być potrącana z jego pensji tylko za pisemną zgodą (art. 91 § 1 Kodeksu pracy).

Zobacz: Prawo dla firm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W odniesieniu do potrąceń dobrowolnych dokonywanych z wynagrodzenia za pracę (a także z wynagrodzenia chorobowego) przepisy Kodeksu pracy nie określają granicy potrąceń, ale wskazują kwotę wolną od potrąceń, która wynosi:

  • 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i zaliczki na podatek - przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy,
  • 80% ww. kwoty - przy potrącaniu innych należności niż na rzecz pracodawcy.

Za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie można dokonywać także dobrowolnych potrąceń z zasiłków z ubezpieczenia społecznego należnych w razie choroby, opieki nad członkiem rodziny, wypadku czy macierzyństwa. W przypadku tych świadczeń przepisy nie wymagają stosowania kwot granicznych ani kwot wolnych od potrąceń.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak potrącić wypłaconą pracownikowi zaliczkę w wysokości kilku pensji

W artykule omówiono również przykład omawiający problematykę potrącenia zaliczki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA