REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie składniki wynagrodzenia należy wliczać, a jakie pomijać przy obliczaniu zasiłku dla pracownika

Jakie składniki wynagrodzenia należy wliczać, a jakie pomijać przy obliczaniu zasiłku dla pracownika /Fot. Fotolia
Jakie składniki wynagrodzenia należy wliczać, a jakie pomijać przy obliczaniu zasiłku dla pracownika /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podstawę wymiaru zarówno wynagrodzenia chorobowego, jak i zasiłku należy obliczać według tych samych zasad określonych w ustawie zasiłkowej. Na wysokość zasiłku mają wpływ regularnie wypłacane składniki wynagrodzenia oraz jednorazowe wypłaty, jeżeli stanowiły podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Dodatkowym warunkiem jest to, aby ww. wynagrodzenie lub inne jego składniki nie przysługiwały w czasie trwania absencji, za którą przysługuje zasiłek.

Reguły ustanowione dla obliczania zasiłku chorobowego mają odpowiednie zastosowanie przy ustalaniu wysokości pozostałych zasiłków z ubezpieczenia społecznego, tj. macierzyńskiego, opiekuńczego, wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

REKLAMA

Podstawa wymiaru zasiłku

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego oraz pozostałych zasiłków stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, lub za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia, jeśli jest ono krótsze niż 12 miesięcy. Przy obliczaniu podstawy zasiłkowej należy mieć na uwadze kilka najważniejszych, ogólnych zasad:

 • wynagrodzeniem uwzględnianym w podstawie wymiaru zasiłku jest przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne, finansowanych ze środków pracownika (co do zasady 13,71%);
 • do podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie uzyskane przez pracownika u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, z tytułu którego przysługuje zasiłek chorobowy. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w trybie określonym w art. 231 Kodeksu pracy podstawę wymiaru zasiłku ustala się, biorąc pod uwagę wynagrodzenie uzyskane u poprzedniego i aktualnego płatnika składek. W pozostałych przypadkach uwzględnieniu podlega wynagrodzenie uzyskane wyłącznie u aktualnego płatnika składek;
 • przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi zatrudnionemu bez przerwy u tego samego pracodawcy na podstawie kolejno następujących po sobie umów o pracę sumuje się wynagrodzenie wypłacone z tytułu tych umów. Za przerwę w ubezpieczeniu nie uznaje się przerwy przypadającej na dzień ustawowo wolny od pracy (sobotę, niedzielę, święto);
 • premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy:

- miesięczne - wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia tej podstawy,

- kwartalne - wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku w wysokości stanowiącej 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy,

- roczne - wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- inne niż wyżej wymienione - wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku według podanych zasad dla składników kwartalnych i rocznych, np. w wysokości 1/12 kwot wypłaconych za dwa półrocza poprzedzające miesiąc zachorowania - w przypadku składników półrocznych.

Zobacz: Prawo dla firm

Premie, nagrody i dodatki w podstawie wymiaru zasiłku

REKLAMA

Podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie pracownika przysługujące mu z tytułu zatrudnienia, od którego jest należna składka chorobowa. Wynagrodzenie (przychód ze stosunku pracy) jest pojęciem szerokim. Zaliczają się do niego, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, także wszelkie inne składniki oraz świadczenia o charakterze obowiązkowym i dobrowolnym, np. premie, nagrody, dodatki, w zależności od systemu wynagradzania i polityki płacowej obowiązujących w danej firmie.

Nie zawsze jednak wszystkie oskładkowane elementy przychodu pracownika podwyższają podstawę wymiaru przysługującego mu zasiłku. Przy dokonywaniu oceny, które składniki wynagrodzenia należy zaliczyć do tej podstawy, a które trzeba wykluczyć, istotne jest, czy przysługują one pracownikowi za okres niezdolności do pracy, czy nie. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku nie uwzględnia się bowiem składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Zasadą jest więc, że nie ma znaczenia charakter składnika (uznaniowy, roszczeniowy, periodyczny, jednorazowy), lecz to, czy jest on rzeczywiście wypłacany za okresy absencji, za które przysługuje zasiłek, i czy ulega pomniejszeniu za okres tych nieobecności. Nie zawsze kwestia wpływu choroby na prawo np. do premii bądź nagrody i jej wysokość jest wprost uregulowana w firmowym regulaminie czy umowach o pracę. Dotyczy to szczególnie wypłat uznaniowych. Często w ogóle nie ma o nich mowy w regulacjach płacowych, ale są na liście płac pracowników. Wtedy obowiązuje zasada domniemania, że składnik nie przysługuje za okresy pobierania zasiłków i powinien być uwzględniony w podstawie ich wymiaru. Jeżeli z dokumentacji płacowej uda się wywieść, że dany składnik jest wypłacany za czas niezdolności do pracy, nie uwzględnia się go w podstawie zasiłku. Zasiłek ma bowiem rekompensować wynagrodzenie, którego pracownik nie uzyskał z powodu choroby czy konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie składniki wynagrodzenia należy wliczać, a jakie pomijać przy obliczaniu zasiłku dla pracownika.

W artykule omówiono również problematykę umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem a podstawa wymiaru zasiłku oraz wypłaty niewliczane do podstawy zasiłkowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA