REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypełnianie świadectwa pracy - jak sporządzić je prawidłowo

Wypełnianie świadectwa pracy - jak sporządzić je prawidłowo /Fot. Fotolia
Wypełnianie świadectwa pracy - jak sporządzić je prawidłowo /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadectwo pracy jest wystawiane w przypadku zakończenia stosunku pracy. Przy jego wypełnianiu często powstają błędy. Może to skutkować koniecznością sprostowania świadectwa pracy, a nawet wypłacenia odszkodowania pracownikowi, jeżeli wydanie niewłaściwego świadectwa wyrządziło mu szkodę. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika.

Wzór świadectwa pracy został zawarty w załączniku do rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy. Jest on standardowo używany, ale pracodawca może stosować dokument opracowany przez siebie. Wzór z rozporządzenia nie jest bowiem wiążący i ma jedynie charakter pomocniczy.

REKLAMA

W świadectwie pracy pracodawca powinien odnieść się do każdej z wymaganych informacji, niezależnie od tego, czy określone sytuacje miały, czy nie miały miejsca w trakcie zatrudnienia (w trakcie okresu objętego świadectwem). Zostawianie pustych rubryk to częsty błąd przy wypełnianiu świadectwa, gdyż powoduje niejasności. W przypadku gdy osoba, której wystawiamy świadectwo, np. nie korzystała z urlopu wychowawczego czy nie odbywała służby wojskowej, możemy w odpowiedniej rubryce zapisać „nie korzystał” albo „nie dotyczy”. Można też postawić poziomą kreskę.

Dane pracodawcy

REKLAMA

Odnosząc się do pracodawcy, podajemy w nagłówku świadectwa pracy jego nazwę, siedzibę lub miejsce zamieszkania oraz numer REGON - PKD. Dane muszą być aktualne w chwili zakończenia stosunku pracy pracownika. Mogą być podane przez postawienie pieczęci je zawierającej.

W ust. 1 świadectwa wymieniamy ponadto pełną nazwę pracodawcy odnosząc się do okresu zatrudnienia pracownika, np. „była zatrudniona w Przedsiębiorstwie Handlowo-Produkcyjnym X, we Wrocławiu, ul. ….”.

Zobacz: Prawo dla firm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miejscowość i data

Zapisy dotyczące miejscowości i daty wystawienia świadectwa pracy powinny wskazywać na faktyczne miejsce i datę sporządzenia tego dokumentu.

W razie konieczności sprostowania lub uzupełnienia świadectwa pracy i wystawienia kolejnego świadectwa pracodawca wskazuje datę, w której faktycznie wystawił to świadectwo.

Jeżeli na wniosek pracownika lub innej uprawnionej osoby wystawiany jest odpis (duplikat) świadectwa pracy, podajemy na nim datę sporządzenia odpisu. Pamiętać przy tym należy, że odpis ma zawierać wszystkie informacje wskazane w oryginalnym dokumencie. Jego treść powinna być dokładnym odzwierciedleniem świadectwa znajdującego się w aktach osobowych pracownika. Nie dokonuje się w nim żadnych zmian, w tym również w zakresie nazewnictwa (np. w przypadku zmiany nazwy zakładu pracy). Pozostaje zatem w jego treści również miejsce i data wystawienia oryginału.

Dane pracownika

Podając dane pracownika, wskazujemy jego imię (imiona, w przypadku gdy ma więcej niż jedno), nazwisko, imiona rodziców oraz datę urodzenia. Nie rozszerzamy tych informacji np. o adres zamieszkania lub nr PESEL.

W świadectwie pracy wymieniamy nazwisko pracownika aktualne w chwili wystawiania świadectwa (a dokładniej - na dzień ustania stosunku pacy). W przypadku zmiany nazwiska w trakcie okresu zatrudnienia nie są podawane żadne dalsze informacje tego dotyczące (określające wcześniej noszone nazwisko i datę zmiany).

Okresy zatrudnienia

Okres zatrudnienia podajemy w świadectwie pracy poprzez podanie daty początkowej i końcowej rozpoczęcia i zakończenia zatrudnienia.

REKLAMA

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy (art. 26 Kodeksu pracy). Jeżeli więc np. umowa została zawarta 20 kwietnia 2018 r., natomiast wskazano w niej dzień rozpoczęcia pracy na 2 maja 2018 r., to zatrudnienie powstało 2 maja i taki też dzień będzie później podawany w świadectwie jako dzień rozpoczęcia zatrudnienia.

Stosunek pracy kończy się ostatniego dnia trwania zatrudnienia, którym będzie ostatni dzień trwania umowy okresowej, dzień upływu okresu wypowiedzenia, dzień ustalony w porozumieniu stron jako dzień rozwiązania umowy, dzień otrzymania oświadczenia woli drugiej strony stosunku pracy o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia, dzień wskazany w przepisach jako dzień wygaśnięcia stosunku pacy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Wypełnianie świadectwa pracy - jak sporządzić je prawidłowo

W artykule przedstawiono również przykład zapisów w świadectwie pracy dotyczących wymiarów czasu prac oraz w zakresie stanowisk pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

  Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

  Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

  Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

  Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

  Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

  Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

  REKLAMA

  Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

  Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

  Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

  Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

  REKLAMA

  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  REKLAMA