Przedsiębiorca a licencja przymusowa
REKLAMA
REKLAMA
Licencje przymusową UP może przyznać, gdy jest to niezbędne do uniknięcia lub usunięcia stanu, w którym bezpieczeństwo Państwa jest zagrożone. Dotyczy to m.in. obronności, porządku publicznego, ale również ochrony życia, zdrowia środowiska. Dodatkowo uprawnienie to może znaleźć zastosowanie w przypadku nadużywania patentu oraz stwierdzenia, iż uprawniony z patentu wcześniejszego powoduje swym działaniem brak możliwości zaspokojenia potrzeb rynku krajowego przez stosowanie patentu zależnego.
REKLAMA
Licencja przymusowa ma charakter niewyłączny, podmiot korzystający z wynalazku na jej podstawie ma obowiązek zapłaty uprawnionemu opłatę, która określana jest jako należność licencyjna. Jej wysokość określa Urząd Patentowy, tak jak również wskazuje on czas trwania owej licencji oraz szczegółowy termin zapłaty. Decyzja w tym przedmiocie może zostać zmieniona przez organ po upływie dwóch lat od daty jej wydania, ale tylko w wyjątkowych przypadkach.
Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców
Z punktu widzenia przedsiębiorcy istotne jest, iż licencję przymusową może przenieść tylko razem z przedsiębiorstwem lub jego częścią gdzie jest ona wykonywana.
Licencja przymusowa podlega wpisowi do rejestru patentowego na wniosek zainteresowanego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.