REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy firma, która kupiła olej napędowy od fikcyjnego podmiotu, musi zapłacić akcyzę

Czy firma, która kupiła olej napędowy od fikcyjnego podmiotu, musi zapłacić akcyzę /fot.Shutterstock
Czy firma, która kupiła olej napędowy od fikcyjnego podmiotu, musi zapłacić akcyzę /fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli doszło do nabycia oleju napędowego od fikcyjnego podmiotu i podatnikowi nie udało się udowodnić, że akcyza została zapłacona od tego wyrobu na poprzednim etapie obrotu, wówczas na kupującym spoczywa obowiązek uiszczenia zarówno akcyzy, jak i opłaty paliwowej.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej może zdarzyć się, że nieświadomie kupimy towar od podmiotu, który faktycznie nie istnieje. W związku z tym pojawia się wiele problemów, w tym konieczność uiszczenia zaległych danin lub brak możliwości rozliczenia faktur dokumentujących takie transakcje. Jedną z takich sytuacji jest zakup paliwa (najczęściej oleju napędowego) od podmiotu, który w późniejszym okresie okazuje się podmiotem nieistniejącym. W takim wypadku musimy liczyć się z tym, że urząd skarbowy właściwy do spraw akcyzy lub urząd celno-skarbowy wezwie nas do złożenia zaległej deklaracji akcyzowej i informacji o opłacie paliwowej oraz do zapłaty tych danin wraz z odsetkami.

REKLAMA

1. Dlaczego musimy zapłacić akcyzę i opłatę paliwową

REKLAMA

Uiszczanie opłaty paliwowej jest ściśle powiązane z obowiązkiem zapłaty akcyzy. Akcyza, w przeciwieństwie np. do VAT, jest podatkiem jednofazowym. Oznacza to, że płaci się ją tylko na jednym etapie obrotu i żaden z kolejnych podmiotów dokonujących obrotu wyrobami, od których zapłacono akcyzę, nie musi już jej płacić. Co do zasady płaci bowiem ten, kto wyprowadza wyroby akcyzowe z tzw. procedury zawieszenia poboru akcyzy (wprowadza je do wolnego obrotu), lub przywozi te wyroby do Polski poza tą procedurą.

Ustawa o akcyzie określa jednak wiele różnych innych sytuacji, kiedy któryś z kolejnych podmiotów w łańcuchu dostaw musi zapłacić pełną akcyzę lub dopłacić jej brakującą część, jeżeli zaistnieje stan faktyczny lub będzie dokonana pewna ściśle określona czynność.

Zobacz: Prawo dla firm

W przypadku omawianego przez nas obecnie problemu, tj. zakupu oleju napędowego od nieistniejącego podmiotu, zastosowanie ma przepis art. 8 ust. 2 pkt 4 ustawy o akcyzie, w myśl którego:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(…) przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.

REKLAMA

Jeżeli zatem okaże się, że nasz dostawca oleju napędowego w rzeczywistości jest nieistniejącym (fikcyjnym) podmiotem, to zachodzi mocno uzasadnione podejrzenie, że to, co nam sprzedał, pochodzi z nielegalnych źródeł i nie zostało opodatkowane akcyzą. Być może nawet nie jest to pełnowartościowe paliwo, jak mogłoby wynikać z dokumentów, które nam przedstawiał przy sprzedaży (np. atestów).

Jeżeli nie potrafimy w żaden sposób udowodnić, że od oleju napędowego, który faktycznie kupiliśmy od tego nieuczciwego sprzedawcy, ktoś kiedykolwiek zapłacił akcyzę, to niestety jesteśmy zmuszeni do jej zapłaty. Przy czym nie musimy z tym czekać do momentu, aż właściwy organ (naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego) przeprowadzi u nas kontrolę w tym zakresie lub przeprowadzi postępowanie podatkowe i wyda decyzję. Wcześniejsze złożenie deklaracji i wpłata zaległej akcyzy to niższe odsetki od zaległości podatkowych. A gdy w ciągu 5 lat od wejścia w posiadanie tego oleju uda nam się uzyskać dokumenty potwierdzające, że jednak była przez kogoś zapłacona akcyza, to złożymy wtedy korektę deklaracji i odzyskamy wpłacone pieniądze (które będą wtedy traktowane jako nadpłata).

1.1. Obowiązek podatkowy w akcyzie - moment powstania

W przypadku nabycia oleju pochodzącego z niewiadomego źródła, od którego nie uiszczono należnej akcyzy, obowiązek podatkowy (zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o akcyzie) powstaje z dniem, w którym dokonaliśmy nabycia tego oleju. Oznacza to, że korygujemy lub składamy deklarację za ten miesiąc, w którym dokonaliśmy zakupu.

1.2. Obowiązek podatkowy w opłacie paliwowej - moment uiszczenia

Jeżeli chodzi o opłatę paliwową, to zgodnie z art. 37k ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym obowiązek jej zapłaty powstaje z dniem powstania zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym od paliw silnikowych (w tym oleju napędowego). Opłatę paliwową również deklaruje się i uiszcza za takie same okresy i w takich samych terminach jak akcyzę. Skoro zatem nie ma żadnych dowodów na to, że zapłacono akcyzę od naszego oleju napędowego, to automatycznie w oparciu o te same dowody udowadnia się również brak zapłaty opłaty paliwowej, co skutkuje koniecznością jej uiszczenia.

Przy założeniu, że kupiliśmy olej 10 stycznia 2018 r., składamy deklarację podatkową za styczeń 2018 r. Również moment powstania obowiązku w opłacie paliwowej będzie przypadał na 10 stycznia 2018 r., ponieważ rozpoznaje się go z dniem powstania zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym od paliw silnikowych (w tym oleju napędowego).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy firma, która kupiła olej napędowy od fikcyjnego podmiotu, musi zapłacić akcyzę

W artykule przedstawiono również czy podatnik może nie płacić akcyzy, jeżeli nabył olej w dobrej wierze?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA