Jak rozliczać zakup biletów lotniczych - najczęstsze problemy z rozliczeniem VAT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zanim przyjmiemy właściwą metodę rozliczenia zakupu biletów lotniczych na potrzeby VAT, należy w pierwszej kolejności ustalić miejsce świadczenia takiej usługi. W przypadku usług miejscem ich świadczenia jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu). Jednak w przypadku transportu pasażerów miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości (art. 28f ust. 1 ustawy o VAT).
REKLAMA
Natomiast w przypadku transportu międzynarodowego w zakresie świadczenia usług międzynarodowego transportu osób m.in. środkami transportu lotniczego miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju (§ 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług).
Przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania osób m.in. środkami transportu lotniczego (art. 83 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o VAT):
- z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,
- z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,
- z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt)
oraz
- usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej związane z usługami wymienionymi wyżej.
1. Kiedy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej zakup biletu lotniczego
Problem
W lipcu firma otrzymała fakturę za kupiony bilet lotniczy. Czy może odliczyć VAT z tej faktury w ramach deklaracji VAT-7 za lipiec, jeżeli lot odbędzie się dopiero w sierpniu?
REKLAMA
VAT ze wskazanej faktury firma może odliczyć już w deklaracji VAT-7 za lipiec, jeśli zakup został przez firmę opłacony. W przeciwnym razie z odliczeniem podatku z tej faktury firma musi poczekać do jej opłacenia lub wykonania usługi transportowej, której dotyczy bilet.
Podatek naliczony może być odliczany najwcześniej w ramach deklaracji VAT-7/VAT-7K za okres rozliczeniowy, w którym powstało prawo do jego odliczenia. Dzieje się to, co do zasady, w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego (u sprzedawcy), nie wcześniej jednak niż w okresie rozliczeniowym otrzymania przez podatnika faktury lub dokumentu celnego (art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT).
A zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym - w zależności od tego, które ze zdarzeń nastąpi najpóźniej:
- u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług,
- podatnik korzystający z prawa do odliczenia otrzymał fakturę.
Mając to na uwadze należy jednocześnie wyjaśnić, że obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług transportowych powstaje:
- z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty (w odniesieniu do otrzymanej kwoty) - w zakresie, w jakim taka zapłata została otrzymana przed wykonaniem usługi transportowej (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT),
- z chwilą wykonania usługi transportowej - w pozostałym zakresie (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).
Odpowiedź na pytanie zależy jednak także od tego, czy faktura dokumentuje zakup biletów, który został już przez firmę opłacony. Jeżeli tak (co jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne), to prawo do odliczenia podatku z tej faktury powstało w lipcu, a więc VAT z tej faktury firma może odliczyć w ramach deklaracji VAT-7 za lipiec. W przeciwnym razie z odliczeniem podatku z tej faktury firma musi poczekać do jej opłacenia, albo wykonania usługi transportowej, której dotyczy bilet, jeżeli zapłata nie nastąpi przed wykonaniem usługi.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczać zakup biletów lotniczych - najczęstsze problemy z rozliczeniem VAT
W artykule omówiono również jak rozliczać zakupy biletów lotniczych na trasach krajowych dokonywane u zagranicznego przewoźnika oraz czy zakup biletów na trasach przebiegających w całości poza terytorium Polski stanowi import usług.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.