reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Sprzedaż nieruchomości a działalność gospodarcza – podatek VAT

Sprzedaż nieruchomości a działalność gospodarcza – podatek VAT

Jak wygląda sprzedaż nieruchomości znajdujących się w majątku prywatnym, jako prowadzenie działalności gospodarczej i obowiązek zapłaty podatku VAT z tego tytułu w kontekście wyroku NSA z dnia 26.05.2017 r., sygn. akt I FSK 1728/15?

W przedmiotowej sprawie wnioskodawczyni we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem czy sprzedaż działek gruntu, przy założeniach, że przystąpi ona, bądź nie przystąpi, do uzbrojenia działek, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z powyższego wniosku wynikało również, że wnioskodawczyni dokonała podziału nieruchomości na mniejsze działki, co było spowodowane dążeniem do uzyskania korzystniejszych warunków sprzedaży i podjęte w tym zakresie czynności były przejawem dbałości o własne interesy oraz racjonalnego gospodarowania własnym majątkiem, co zdaniem wnioskodawczyni w takim samym stopniu dotyczy czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej, jak i w ramach zarządzania majątkiem prywatnym.

Ponadto, we wniosku wnioskodawczyni wskazała, że planuje dokonać dalszego podziału nieruchomości na mniejsze działki w celu ich sprzedaży, jednak żeby dokonać tego podziału działki te muszą mieć dostęp do drogi publicznej i z tego powodu wnioskodawczyni podjęła inicjatywę w tym zakresie poprzez zwrócenie się do gminy z zapytaniem o możliwość budowy nowej drogi, na co gmina wyraziła chęć i to na własny koszt.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Wnioskodawczyni wyjaśniła też, że jako, że na stale mieszka w Niemczech i nie zna realiów polskiego rynku nieruchomości oraz nie posługuje się płynnie językiem polskim, przez co nie jest w stanie samodzielnie prowadzić spraw związanych ze sprzedażą działek (wyszukiwanie potencjalnych nabywców, prezentacja działek, prowadzenie spraw urzędowych związanych z podziałem). W związku z tym powierzyła ich prowadzenie profesjonalnemu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami.

Ze względu na powyższy stan faktyczny wnioskodawczyni zajęła we wniosku własne stanowisko, że sprzedaż działek następująca zarówno w sytuacji przystąpienia, bądź nie przystąpienia do uzbrajania działek, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

W interpretacji indywidualnej organ podatkowy uznał powyższe stanowisko kobiety za nieprawidłowe i przyjął, że w obu opisanych przez nią we wniosku wariantach sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Minister Finansów przyjął, że zbycie nieruchomości nastąpi w ramach działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż aktywność wnioskodawczyni jest porównywalna do działań handlowca wykonywanych w ramach profesjonalnego obrotu nieruchomościami, a przedmiotem zbycia jest majątek częściowo związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zatem w odniesieniu do planowanej dostawy działek wnioskodawczyni wystąpi w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 tej ustawy. Według Ministra ocena przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, treści powołanych przepisów prawa, jak również aktualnego orzecznictwa sądowego, w tym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10, prowadziła do wniosku, że w obu opisanych przez wnioskodawczynię we wniosku wariantach sprzedaż nie będzie stanowić zwykłego rozporządzania majątkiem osobistym wnioskodawczyni.

Zobacz: Prawo dla firm

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Autor:

specjalizuje się w prawie spółek, M&A, prawie budowlanym oraz prawie gospodarczym

Zdjęcia

Sprzedaż nieruchomości a działalność gospodarcza – podatek VAT /Fot. Fotolia
Sprzedaż nieruchomości a działalność gospodarcza – podatek VAT /Fot. Fotolia

Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama