REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnieni z VAT mogą również zarejestrować się w MOSS

VAT, MOSS
VAT, MOSS
ST

REKLAMA

REKLAMA

Od początku roku zmianie uległo miejsce opodatkowania VAT-em usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, świadczonych na rzecz konsumentów. Obecnie podlegają one opodatkowaniu w tym kraju Unii Europejskiej, z którego jest konsument. Obowiązek podatkowy dotyczy także przedsiębiorców, którzy w Polsce zwolnieni są z podatku od towarów i usług.

1 stycznia 2015 r. przyniósł spore zmiany dla przedsiębiorców świadczących usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne, skierowane do odbiorców indywidualnych, w zakresie miejsca opodatkowania VAT-em. Wcześniej polski przedsiębiorca należny podatek odprowadzał w Polsce, ale obecnie właściwym miejscem jest kraj, w którym przebywa konsument (a dokładnie – posiada siedzibę, ma stałe miejsce zamieszkania lub dany kraj jest jego zwykłym miejscem pobytu). Bezpośrednie zastosowanie tej reguły oznaczałoby, że przedsiębiorca świadczący tego typu usługi powinien zarejestrować się z każdym z krajów unijnych do celów podatku VAT. Aby ułatwić przedsiębiorcom życie, w każdym z krajów członkowskich powstały tzw. MOSS-y, czyli małe punkty kompleksowej obsługi. Wystarczy, aby przedsiębiorca zarejestrował się w MOSS-ie, żeby móc za jego pośrednictwem płacić VAT od usług, jakie sprzedawane są w różnych krajach członkowskich.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nie ma limitów kwotowych

REKLAMA

Przy okazji powstania MOSS-u pojawił się problem, co zrobić z przedsiębiorcami, którzy np. w Polsce są zwolnieni z podatku VAT a którzy jednak powinni odprowadzać tę daninę od usług świadczonych klientom z innych krajów Unii Europejskiej. Generalnie bowiem nie ma limitu obrotów, od którego pojawia się obowiązek zapłaty tego podatku. VAT-em powinna być objęta każda transakcja.

Resort finansów poinformował, że w sprawie przedsiębiorców zwolnionych z VAT toczyły się rozmowy z innymi krajami członkowskimi. Ich celem było ustalenie, czy takie osoby mogą rejestrować się w MOSS, czy też nie. Z informacji resortu wynika wprawdzie, że kraje członkowskie nie wypracowały jednolitego stanowiska, ale w porozumieniu z Komisją Europejską ustalono, że zwolnieni w kraju z podatku VAT przedsiębiorcy mogą skorzystać z MOSS do rozliczenia się z tego podatku.

Czy przekształcenie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność to nabycie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestracja jest dobrowolna

Resort finansów umożliwił więc podatnikom, których obroty nie przekraczają w roku podatkowym 150 tys. zł (tyle wynosi granica, powyżej której przedsiębiorca musi obowiązkowo zarejestrować się jako podatnik VAT), rejestrację w MOSS. Jest to dobrowolne – a więc przedsiębiorcy nie mają obowiązku korzystać z tego rozwiązania, a poza tym pomimo przystąpienia do MOSS podatnik zachowuje prawo do zwolnienia.

W celu dokonania rejestracji do procedury unijnej należy:

  1. wypełnić formularz VIU-R – zgłoszenie informujące w zakresie unijnej procedury szczególnej rozliczania VAT, zaznaczając cel jako cel zgłoszenia rejestrację,
  2. przesłać formularz – za pomocą systemu e-Deklaracje – do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście,
  3. złożyć wraz z formularzem VIU-R oświadczenie o zgodności adresu działalności gospodarczej z danymi rejestrowymi VAT-R oraz zgodę na otrzymywanie pism drogą elektroniczną

Do rejestracji w MOSS podatnik wykorzystuje numer identyfikacji podatkowej. W broszurze informacyjnej resort finansów pisze o NIP jako o numerze, za pomocą którego podatnik został już zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług w związku z prowadzoną w Polsce działalnością gospodarczą. W przypadku przedsiębiorców zwolnionych z VAT ten numer nie jest wykorzystywany do identyfikacji w celach związanych z podatkiem od towarów i usług, jednak mimo to należy go wykorzystać przy rejestracji.

Czy prowadzący działalność może mieć kilka samochodów firmowych?

VAT staje się kosztem

Przedsiębiorcy, którzy są objęci zwolnieniem z VAT, nie mogą odliczać podatku zapłaconego np. przy zakupie materiałów i usług od podatku należnego. Jednak w ich przypadku zapłacony na rzecz państwa członkowskiego VAT staje się kosztem uzyskania przychodów, dzięki któremu mogą oni obniżyć należny podatek dochodowy.

Czy deklaracje elektroniczne można składać przez ePUAP?

Marek Siudaj, Tax Care

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

REKLAMA

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA