| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak samorządy będą mogły wspierać przedsiębiorców?

Jak samorządy będą mogły wspierać przedsiębiorców?

Gotowe jest rozporządzenie rządu, regulujące zasady udzielania pomocy m.in. przedsiębiorcom przez jednostki samorządu terytorialnego. Po jego wejściu w życie samorządy będą mogły wspierać działających na ich terenie przedsiębiorców przez ulgi w podatku od nieruchomości czy środków transportu.

W sierpniu 2008 roku w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów, które ustalało warunki udzielania pomocy inwestycyjnej w postaci zwolnień od podatku od nieruchomości i od środków transportu. Takiej pomocy mogły udzielać gminy przedsiębiorcom inwestującym na ich terenie.

Rozporządzenie wygasło w połowie ubiegłego roku, jednak jest już gotowe nowe, o nieco szerszym zakresie. Czeka jedynie na podpis premier Ewy Kopacz i na publikację.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Samorząd zdecyduje sam

Rozporządzenie nie narzuca samorządom obowiązku stosowania pomocy w postaci zwolnień podatkowych. Decyzję w tej sprawie samodzielnie będą np. rady gmin. Te raczej niechętnie stosują zwolnienia, co widać po wynikach działania poprzedniego rozporządzenia. Według uzasadnienia do projektu rozporządzenia, w latach 2008-2014 uchwały o pomocy publicznej podjęło 5,8% spośród wszystkich istniejących w kraju, ale faktycznej pomocy udzieliło zaledwie 2,8%, a jej kwota wyniosła 72 mln zł.

Nowe przepisy – podobnie jak zawarte w poprzednim rozporządzeniu – umożliwiają samorządom wprowadzenie ulg w postaci zwolnień z podatków od środków transportu oraz od nieruchomości. Taką ulgę mogą otrzymać inwestujący w grunty, aktywa trwałe (w tym budynki i budowle) oraz w wartości niematerialne i prawne.

Nowe terminy i obowiązki dla płatników PIT

Warunki korzystania z pomocy

Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z ulg, musi zgłosić taki zamiar do właściwego organu podatkowego, czyli do gminy, poza tym musi wnieść wkład finansowy w wysokości minimum 25% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo po zakończeniu inwestycja musi pozostać w regionie przez 3 lata w przypadku małych i średnich firm oraz przez 5 lat w przypadku większych przedsiębiorstw oraz w efekcie osiągnąć wzrost zatrudnienia w stosunku do średniej z roku poprzedniego i nowe miejsca pracy utrzymać również przez 3 (w przypadku MSP) albo 5 lat.

O wysokości pomocy publicznej również będą mogły decydować samodzielnie gminy, o ile nie przekroczy ona zapisanych w rozporządzeniu poziomów, które wynikają z decyzji Komisji Europejskiej o tzw. intensywności pomocy publicznej. I tak na obszarach, dla których intensywność pomocy publiczne nie może przekroczyć 10%, maksymalny poziom regionalnej pomocy inwestycyjnej nie może przekroczyć 7,5 mln euro, zaś tam, gdzie intensywność pomocy publicznej może wynieść do 50%, kwota wsparcia może sięgnąć 37,5 mln euro. Przez intensywność pomocy rozumie się liczoną procentowo udział środków publicznych w ogólnej wartości przedsięwzięcia, zaś stopień intensywności zależy od poziomu rozwoju danego regionu. Wg danych ze strony Komisji Europejskiej, 50-proc. intensywność pomocy publicznej będzie dopuszczalna w województwach z tzw. ściany wschodniej, zaś w województwie wielkopolskim – już 25%.

Którzy przedsiębiorcy muszą korzystać z kas fiskalnych w 2015 r.?

Ulgi również dla sportu i na zabytki

Nowe rozporządzenie pozwala także wspomagać ulgami podatkowymi inwestycję w infrastrukturę sportową i rekreacyjną oraz lokalną, a także wydatki na kulturę oraz zabytki. W tym przypadku samorządy będą mogły nie tylko wspomagać inwestycje w budowę czy też renowację obiektów, ale także ich utrzymanie.

Forma akceptacji faktur elektronicznych

Marek Siudaj, Tax Care

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »