Sprzedaż środków trwałych a procedura VAT marża
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż środków trwałych VAT marża - dotychczasowe stanowisko organów podatkowych
Organy podatkowe uważały (a niektóre w dalszym ciągu uważają), że sprzedaż środków trwałych nie może podlegać rozliczeniu przy zastosowaniu szczególnej procedury, jaką jest system VAT marża. W ich ocenie szczególną procedurę odnieść należy jedynie do tych towarów, które można uznać za używane zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Zgodnie z jego treścią przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 24.41.10.0, 24.41.20.0, ex 24.41.30.0, ex 32.12.11.0, ex 32.12.12.0 i 38.11.58.0).
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Organy skarbowe dotychczas stały na stanowisku, że aby zastosować procedurę VAT marża przy towarach używanych, należy spełnić dwa wymogi:
- towar musi zostać zakupiony w celu dalszej odsprzedaży w ramach działalności gospodarczej (odsprzedaż tego towaru powinna stanowić przedmiot działalności),
- towar musi zostać nabyty od podmiotu, o którym mowa w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT, czyli:
- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
- podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
- podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.
Zobacz: Co to jest faktura VAT marża?
Ważne! Podatnik spełniający powyższe wymagania do zastosowania VAT marża może skorzystać z niniejszej procedury, ale nie ma takiego obowiązku. |
W ocenie organów podatkowych, środków trwałych nie można uznać za towary używane, bowiem nie zostały zakupione w celu dalszej odsprzedaży. Głównym celem zakupu było bowiem wykorzystywanie środka trwałego do działalności gospodarczej, a nie jego odsprzedaż.
W związku z tym sprzedaż środka trwałego powinna być rozliczana na zasadach ogólnych.
Sprzedaż środków trwałych VAT marża - stanowisko TSUE
REKLAMA
W przeciwieństwie do polskich organów podatkowych, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swoim orzecznictwie reprezentuje stanowisko, zgodnie z którym podatnicy mogą zastosować procedurę VAT marża przy sprzedaży środków, jednak po spełnieniu wymogów określonych w przepisach prawa.
Stosowanie się do tego stanowiska może narazić podatnika na spór z organami podatkowymi, bowiem w ostatnich latach zarówno urzędy skarbowe, jak i sądy administracyjne reprezentowały stanowisko, zgodnie z którym procedura VAT marża nie mogła dotyczyć środków trwałych.
Kto nie musi składać VAT-R? - stanowisko MF
Sprzedaż środków trwałych VAT marża - zmiana linii orzecznictwa?
REKLAMA
Przełomowa w kwestii skorzystania z procedury VAT marża przy sprzedaży środków trwałych okazała się indywidualna interpretacja o sygn. ILPP2/443-243/14-4/MR z dnia 3 czerwca 2014 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. Podatnik na podstawie faktury VAT marża zakupił samochód, który następnie wprowadził do ewidencji środków trwałych. Był on wykorzystywany jedynie w działalności opodatkowanej. Po dwóch latach użytkowania przedsiębiorca podjął decyzję o jego sprzedaży innej firmie, za cenę równą cenie zakupu (marża = 0,00 PLN). W związku z czym wystąpił on do organów skarbowych z pytaniem czy w takim przypadku może zastosować procedurę VAT marża? Otrzymał odpowiedź, że tak.
Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu: “(...) Przepisy Ustawy o podatku od towarów i usług przewidują (...) stosowanie szczególnej procedury opodatkowania dostawy - między innymi - towarów używanych, polegającej na opodatkowaniu marży. (...) Ta szczególna procedura dotyczy jednak tylko dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od określonej kategorii podmiotów. Należy podkreślić, że do stosowania szczególnej procedury opodatkowania marżą uprawnieni są wszyscy podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów nabytych w okolicznościach wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy. Zatem do sprzedaży samochodu może mieć zastosowanie szczególna procedura w zakresie dostawy towarów używanych zawarta w art. 120 ustawy, o ile spełnione zostaną warunki określone w art. 120 ust. 10 ustawy. (...) Wobec powyższego, w sytuacji, gdy samochód został nabyty w systemie VAT marża, jako towar używany w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, zakupiony przez Wnioskodawcę od podmiotu wymienionego w art. 120 ust. 10 pkt 3 ustawy - Wnioskodawcy przy sprzedaży tego samochodu (towaru używanego) przysługuje prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT - marża, przewidzianej w art. 120 ust. 4 ustawy. Jeżeli kwota sprzedaży równa jest kwocie nabycia, to podstawa opodatkowania równa jest 0,00 zł, a kwota podatku należnego przy sprzedaży przedmiotowego samochodu będzie równa 0,00 zł.(...)”.
Powyższa interpretacja wydaje się być przełomową w tej kwestii. Jednak należy pamiętać, że została wydana w sprawie indywidualnej dotyczącej konkretnego podatnika. Przedsiębiorcy chcący się do niej zastosować, powinni podejść do sprawy z ostrożnością, bowiem wydana na wniosek innego podmiotu interpretacja nie chroni ich przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami.
Odliczanie VAT podczas zawieszenia działalności
Autor: Angelika Borowska
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.