REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż środków trwałych a procedura VAT marża

vat marża
vat marża
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dotychczas procedura VAT marża była zarezerwowana jedynie dla biur podróży, sprzedaży towarów używanych, antyków, przedmiotów kolekcjonerskich oraz dzieł sztuki. Przedsiębiorcy niejednokrotnie występowali z wnioskami o wydanie indywidualnej interpretacji, by dowiedzieć się, czy procedurą VAT marża mogą objąć sprzedaż składników majątku uprzednio zakwalifikowanych do środków trwałych. Organy podatkowe w kwestii tej były niezłomne i obstawały przy stanowisku, że zastosowanie procedury VAT marża dotyczy jedynie towarów handlowych (przeznaczonych do dalszej odsprzedaży w stanie nieprzerobionym). Jednak linia orzecznictwa w ostatnim czasie uległa ogromnej zmianie. Wyjaśniamy jakiej.

Sprzedaż środków trwałych VAT marża - dotychczasowe stanowisko organów podatkowych

Organy podatkowe uważały (a niektóre w dalszym ciągu uważają), że sprzedaż środków trwałych nie może podlegać rozliczeniu przy zastosowaniu szczególnej procedury, jaką jest system VAT marża. W ich ocenie szczególną procedurę odnieść należy jedynie do tych towarów, które można uznać za używane zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Zgodnie z jego treścią przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 24.41.10.0, 24.41.20.0, ex 24.41.30.0, ex 32.12.11.0, ex 32.12.12.0 i 38.11.58.0).

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Organy skarbowe dotychczas stały na stanowisku, że aby zastosować procedurę VAT marża przy towarach używanych, należy spełnić dwa wymogi:

  1. towar musi zostać zakupiony w celu dalszej odsprzedaży w ramach działalności gospodarczej (odsprzedaż tego towaru powinna stanowić przedmiot działalności),
  2. towar musi zostać nabyty od podmiotu, o którym mowa w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT, czyli:
  • osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
  • podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  • podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
  • podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  • podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Zobacz: Co to jest faktura VAT marża?

Ważne!

Podatnik spełniający powyższe wymagania do zastosowania VAT marża może skorzystać z niniejszej procedury, ale nie ma takiego obowiązku.

W ocenie organów podatkowych, środków trwałych nie można uznać za towary używane, bowiem nie zostały zakupione w celu dalszej odsprzedaży. Głównym celem zakupu było bowiem wykorzystywanie środka trwałego do działalności gospodarczej, a nie jego odsprzedaż.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym sprzedaż środka trwałego powinna być rozliczana na zasadach ogólnych.

Sprzedaż środków trwałych VAT marża - stanowisko TSUE

REKLAMA

W przeciwieństwie do polskich organów podatkowych, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swoim orzecznictwie reprezentuje stanowisko, zgodnie z którym podatnicy mogą zastosować procedurę VAT marża przy sprzedaży środków, jednak po spełnieniu wymogów określonych w przepisach prawa.

Stosowanie się do tego stanowiska może narazić podatnika na spór z organami podatkowymi, bowiem w ostatnich latach zarówno urzędy skarbowe, jak i sądy administracyjne reprezentowały stanowisko, zgodnie z którym procedura VAT marża nie mogła dotyczyć środków trwałych.

Kto nie musi składać VAT-R? - stanowisko MF

Sprzedaż środków trwałych VAT marża - zmiana linii orzecznictwa?

REKLAMA

Przełomowa w kwestii skorzystania z procedury VAT marża przy sprzedaży środków trwałych okazała się indywidualna interpretacja o sygn. ILPP2/443-243/14-4/MR z dnia 3 czerwca 2014 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. Podatnik na podstawie faktury VAT marża zakupił samochód, który następnie wprowadził do ewidencji środków trwałych. Był on wykorzystywany jedynie w działalności opodatkowanej. Po dwóch latach użytkowania przedsiębiorca podjął decyzję o jego sprzedaży innej firmie, za cenę równą cenie zakupu (marża = 0,00 PLN). W związku z czym wystąpił on do organów skarbowych z pytaniem czy w takim przypadku może zastosować procedurę VAT marża? Otrzymał odpowiedź, że tak.

Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu: “(...) Przepisy Ustawy o podatku od towarów i usług przewidują (...) stosowanie szczególnej procedury opodatkowania dostawy - między innymi - towarów używanych, polegającej na opodatkowaniu marży. (...) Ta szczególna procedura dotyczy jednak tylko dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od określonej kategorii podmiotów. Należy podkreślić, że do stosowania szczególnej procedury opodatkowania marżą uprawnieni są wszyscy podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów nabytych w okolicznościach wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy. Zatem do sprzedaży samochodu może mieć zastosowanie szczególna procedura w zakresie dostawy towarów używanych zawarta w art. 120 ustawy, o ile spełnione zostaną warunki określone w art. 120 ust. 10 ustawy. (...) Wobec powyższego, w sytuacji, gdy samochód został nabyty w systemie VAT marża, jako towar używany w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, zakupiony przez Wnioskodawcę od podmiotu wymienionego w art. 120 ust. 10 pkt 3 ustawy - Wnioskodawcy przy sprzedaży tego samochodu (towaru używanego) przysługuje prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT - marża, przewidzianej w art. 120 ust. 4 ustawy. Jeżeli kwota sprzedaży równa jest kwocie nabycia, to podstawa opodatkowania równa jest 0,00 zł, a kwota podatku należnego przy sprzedaży przedmiotowego samochodu będzie równa 0,00 zł.(...)”.

Powyższa interpretacja wydaje się być przełomową w tej kwestii. Jednak należy pamiętać, że została wydana w sprawie indywidualnej dotyczącej konkretnego podatnika. Przedsiębiorcy chcący się do niej zastosować, powinni podejść do sprawy z ostrożnością, bowiem wydana na wniosek innego podmiotu interpretacja nie chroni ich przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami.

Odliczanie VAT podczas zawieszenia działalności

Autor: Angelika Borowska

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA