reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Sprzedaż środków trwałych a procedura VAT marża

Sprzedaż środków trwałych a procedura VAT marża

Dotychczas procedura VAT marża była zarezerwowana jedynie dla biur podróży, sprzedaży towarów używanych, antyków, przedmiotów kolekcjonerskich oraz dzieł sztuki. Przedsiębiorcy niejednokrotnie występowali z wnioskami o wydanie indywidualnej interpretacji, by dowiedzieć się, czy procedurą VAT marża mogą objąć sprzedaż składników majątku uprzednio zakwalifikowanych do środków trwałych. Organy podatkowe w kwestii tej były niezłomne i obstawały przy stanowisku, że zastosowanie procedury VAT marża dotyczy jedynie towarów handlowych (przeznaczonych do dalszej odsprzedaży w stanie nieprzerobionym). Jednak linia orzecznictwa w ostatnim czasie uległa ogromnej zmianie. Wyjaśniamy jakiej.

Sprzedaż środków trwałych VAT marża - dotychczasowe stanowisko organów podatkowych

Organy podatkowe uważały (a niektóre w dalszym ciągu uważają), że sprzedaż środków trwałych nie może podlegać rozliczeniu przy zastosowaniu szczególnej procedury, jaką jest system VAT marża. W ich ocenie szczególną procedurę odnieść należy jedynie do tych towarów, które można uznać za używane zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Zgodnie z jego treścią przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 24.41.10.0, 24.41.20.0, ex 24.41.30.0, ex 32.12.11.0, ex 32.12.12.0 i 38.11.58.0).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Organy skarbowe dotychczas stały na stanowisku, że aby zastosować procedurę VAT marża przy towarach używanych, należy spełnić dwa wymogi:

  1. towar musi zostać zakupiony w celu dalszej odsprzedaży w ramach działalności gospodarczej (odsprzedaż tego towaru powinna stanowić przedmiot działalności),
  2. towar musi zostać nabyty od podmiotu, o którym mowa w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT, czyli:
  • osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
  • podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  • podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
  • podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  • podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Zobacz: Co to jest faktura VAT marża?

Ważne!

Podatnik spełniający powyższe wymagania do zastosowania VAT marża może skorzystać z niniejszej procedury, ale nie ma takiego obowiązku.

W ocenie organów podatkowych, środków trwałych nie można uznać za towary używane, bowiem nie zostały zakupione w celu dalszej odsprzedaży. Głównym celem zakupu było bowiem wykorzystywanie środka trwałego do działalności gospodarczej, a nie jego odsprzedaż.

W związku z tym sprzedaż środka trwałego powinna być rozliczana na zasadach ogólnych.

Sprzedaż środków trwałych VAT marża - stanowisko TSUE

W przeciwieństwie do polskich organów podatkowych, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swoim orzecznictwie reprezentuje stanowisko, zgodnie z którym podatnicy mogą zastosować procedurę VAT marża przy sprzedaży środków, jednak po spełnieniu wymogów określonych w przepisach prawa.

Stosowanie się do tego stanowiska może narazić podatnika na spór z organami podatkowymi, bowiem w ostatnich latach zarówno urzędy skarbowe, jak i sądy administracyjne reprezentowały stanowisko, zgodnie z którym procedura VAT marża nie mogła dotyczyć środków trwałych.

Kto nie musi składać VAT-R? - stanowisko MF

Sprzedaż środków trwałych VAT marża - zmiana linii orzecznictwa?

Przełomowa w kwestii skorzystania z procedury VAT marża przy sprzedaży środków trwałych okazała się indywidualna interpretacja o sygn. ILPP2/443-243/14-4/MR z dnia 3 czerwca 2014 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. Podatnik na podstawie faktury VAT marża zakupił samochód, który następnie wprowadził do ewidencji środków trwałych. Był on wykorzystywany jedynie w działalności opodatkowanej. Po dwóch latach użytkowania przedsiębiorca podjął decyzję o jego sprzedaży innej firmie, za cenę równą cenie zakupu (marża = 0,00 PLN). W związku z czym wystąpił on do organów skarbowych z pytaniem czy w takim przypadku może zastosować procedurę VAT marża? Otrzymał odpowiedź, że tak.

Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu: “(...) Przepisy Ustawy o podatku od towarów i usług przewidują (...) stosowanie szczególnej procedury opodatkowania dostawy - między innymi - towarów używanych, polegającej na opodatkowaniu marży. (...) Ta szczególna procedura dotyczy jednak tylko dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od określonej kategorii podmiotów. Należy podkreślić, że do stosowania szczególnej procedury opodatkowania marżą uprawnieni są wszyscy podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów nabytych w okolicznościach wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy. Zatem do sprzedaży samochodu może mieć zastosowanie szczególna procedura w zakresie dostawy towarów używanych zawarta w art. 120 ustawy, o ile spełnione zostaną warunki określone w art. 120 ust. 10 ustawy. (...) Wobec powyższego, w sytuacji, gdy samochód został nabyty w systemie VAT marża, jako towar używany w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, zakupiony przez Wnioskodawcę od podmiotu wymienionego w art. 120 ust. 10 pkt 3 ustawy - Wnioskodawcy przy sprzedaży tego samochodu (towaru używanego) przysługuje prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT - marża, przewidzianej w art. 120 ust. 4 ustawy. Jeżeli kwota sprzedaży równa jest kwocie nabycia, to podstawa opodatkowania równa jest 0,00 zł, a kwota podatku należnego przy sprzedaży przedmiotowego samochodu będzie równa 0,00 zł.(...)”.

Powyższa interpretacja wydaje się być przełomową w tej kwestii. Jednak należy pamiętać, że została wydana w sprawie indywidualnej dotyczącej konkretnego podatnika. Przedsiębiorcy chcący się do niej zastosować, powinni podejść do sprawy z ostrożnością, bowiem wydana na wniosek innego podmiotu interpretacja nie chroni ich przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami.

Odliczanie VAT podczas zawieszenia działalności

Autor: Angelika Borowska

reklama

Czytaj także

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

vat marża
vat marża

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama