Biała lista podatników VAT - narzędzie do sprawdzania kontrahentów
REKLAMA
REKLAMA
Wykaz informacji o podatnikach VAT zastąpił dotychczas funkcjonujące listy podatników:
REKLAMA
- zarejestrowanych
- niezarejestrowanych
- wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.
Biała lista umożliwia sprawdzenie:
- czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT,
- czy kontrahentowi odmówiono rejestracji,
- czy kontrahenta wykreślono z rejestru lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT, oraz poznanie podstawy prawnej tych decyzji,
- numeru rachunku bankowego, na jaki powinna nastąpić zapłata.
Polecamy: Split payment od 1 listopada 2019 r.
REKLAMA
Przedsiębiorca nie musi zgłaszać żadnych wniosków, aby dane jego firmy znalazły się na liście. Wszystkie potrzebne informacje szef KAS pobierze z dostępnych rejestrów publicznych. Jeśli te informacje będą niepoprawne, przedsiębiorca będzie mógł wystąpić z wnioskiem o ich usunięcie lub sprostowanie.
Z punktu widzenia przedsiębiorcy, najistotniejsze będzie publikowanie na liście numerów firmowych rachunków bankowych. Rachunki, które się na niej znajdą, zostaną pobrane z baz Krajowej Administracji Skarbowej, po potwierdzeniu w STIR (tj. system teleinformatyczny izby rozliczeniowej, który umożliwia szefowi KAS analizę i przekazywanie informacji w celu zapobiegania wyłudzeniom skarbowym).
Rachunek bankowy przedsiębiorcy powinien zostać zgłoszony do STIR przez bank, który go prowadzi.
Będą to te same numery rachunków, które podane zostały przy zakładaniu firmy w urzędzie skarbowym (w przypadku spółki zarejestrowanej w KRS) albo w CEIDG (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej).
Jeśli numery rachunków, z których korzysta firma, zmieniły się od czasu jej założenia, wskazana będzie ich aktualizacja w urzędzie skarbowym (w przypadku spółki zarejestrowanej w KRS) lub w CEIDG (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej).
Od dnia 1 stycznia 2020 r., jeśli płatność na rzecz kontrahenta powyżej kwoty 15 tys. zł dokonana zostanie na inny rachunek bankowy, niż podany w wykazie, to:
- nie będzie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty w tej części, w jakiej płatność przekracza kwotę 15 tys. zł (nie będzie przy tym miała znaczenia liczba transakcji, na jaką podzielona zostanie płatność wynikającą z jednej faktury),
- ryzyko odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe kontrahenta, jeśli kontrahent nie zapłaci należnego podatku VAT od tej transakcji,
REKLAMA
Powyższe sankcje mogą uleć uchyleniu, jeśli najpóźniej w ciągu 3 dni od dokonania przelewu na niewłaściwy numer rachunku bankowego zostanie przesłany do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy swoisty „donos” w zakresie tej transakcji.
Dane podatników będą aktualizowane raz dziennie, w każdy dzień roboczy. Numer rachunku bankowego swojego kontrahenta powinien być zatem sprawdzany tego samego dnia, w którym ma być zrealizowany przelew.
Do dnia 31 grudnia 2019 r. płatności na rachunek inny, niż podany w wykazie, nie są obciążone sankcjami.
Autor: aplikant adwokacki Kamil Glapiński
REKLAMA
REKLAMA