Rok podatkowy w podatku od osób prawnych
REKLAMA
REKLAMA
O przyjęciu innego, niż kalendarzowy rok podatkowy, podatnik musi postanowić (lub dokonać odpowiednich zmian zapisów) w umowie lub statucie spółki, albo w innym dokumencie regulującym zasady ustrojowe podatnika. Dodatkowo, o zmianie roku podatkowego należy powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego. W niektórych przypadkach rok podatkowy może jednak trwać dłużej lub krócej niż dwanaście miesięcy.
REKLAMA
Gdy podatnik podatku dochodowego od osób prawnych podejmuje działalność po raz pierwszy.
- W takim przypadku rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.
- Jeżeli jednak, podatnik podatku dochodowego od osób prawnych podejmie po raz pierwszy działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybierze rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym podjęto działalność.
Porównaj: Rozliczenie straty podatkowej po przejęciu spółki
Gdy podatnik w trakcie działalności zmienia rok kalendarzowy.
- W razie zmiany przez podatnika roku kalendarzowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy, uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowego. W tym przypadku okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.
- Gdy z przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego. W związku z wystąpieniem powyższego przypadku, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. Natomiast za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.
Powyższe reguły znajdują także zastosowanie odpowiednio do podatkowych grup kapitałowych.
Rok podatkowy spółek tworzących podatkową grupę kapitałową.
- Dniem kończącym rok podatkowy takiej spółki jest dzień poprzedzający początek roku podatkowego przyjętego przez podatkową grupę kapitałową.
- Dniem rozpoczynającym rok podatkowy takiej spółki jest dzień następujący po dniu, w którym upłynął okres obowiązywania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej lub dzień, w którym grupa utraciła status podatkowej grupy kapitałowej.
Polecamy serwis Spółki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.