REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycje w Chinach: kupić czy wynająć nieruchomość?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Inwestycje w Chinach
Inwestycje w Chinach

REKLAMA

REKLAMA

Chińska Republika Ludowa jest obecnie strategicznym obszarem do rozwoju współpracy biznesowej. Inwestorzy zagraniczni coraz chętniej lokalizują swoją działalność w kraju, który cieszy się opinią miejsca wysokiego zbytu dóbr konsumpcyjnych oraz wiodącego ośrodka badawczo - rozwojowego.

Grunty oraz nieruchomości

Grunty

REKLAMA

W przeszłości grunty w ChRL były przydzielane zgodnie z systemem umów o użytkowaniu gruntów. Podmioty i jednostki, które otrzymały przydział nie ponosiły kosztów na rzecz władz, ale jednocześnie nie otrzymywały tytułu własności do gruntu, a jedynie prawo do jego użytkowania. Prawa do użytkowania gruntów stają się coraz łatwiej zbywalne poprzez umowy, w drodze otwartych przetargów oraz aukcji. W kwietniu 1990 roku prawo zostało zmienione w celu regulacji transferu praw o użytkowaniu gruntów państwowych położonych w miastach. W przepisach zawarto również regulacje dla prowincji dotyczące użytkowania gruntów państwowych przeznaczonych na projekty o dużej skali. Zgodnie z wprowadzonymi poprawkami zarówno firmy krajowe jak i zagraniczne mogą nabywać prawa do użytkowania gruntów na określony czas (70 lat dla inwestycji mieszkaniowych, 50 lat dla inwestycji przemysłowych oraz 40 lat dla usług handlowych).

Krajowe Biuro ds. Gruntów jest organem koordynującym ogólne plany zagospodarowania gruntów, a przedstawicielstwa lokalne Biura zarządzają procesami przekazywania i rozbudowy gruntów.

Opłaty za prawa do użytkowania gruntów różnią się znacząco w całym kraju. Koszty gruntów przemysłowych są stosunkowo niskie i zależą od położenia i dostępnej infrastruktury, niemniej jednak w ciągu ostatniej dekady koszty te istotnie wzrosły. Transakcje dotyczące użytkowania gruntów w ChRL mogą być skomplikowane głównie ze względu na tytuły prawne, dostępność infrastruktury oraz kwestie podatkowe związane ze wzrostem wartości gruntów. Zaleca się, aby inwestorzy zagraniczni skorzystali z profesjonalnych usług doradczych przed zawieraniem jakiejkolwiek umowy dotyczącej użytkowania gruntów.

Budynki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chiński przemysł budowlany jest dobrze rozwinięty w całym kraju i posiada możliwości prowadzenia działania zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Większość budów dla przedsiębiorstw będących inwestycją zagraniczną jest wznoszona przez wykonawców lokalnych. W przypadku znaczących inwestycji lub konieczności wzniesienia budowli o specjalnym przeznaczeniu, inwestorzy zagraniczni zazwyczaj współpracują z firmą budowlaną będącą inwestycją zagraniczną. Taka firma budowlana jest najczęściej głównym wykonawcą lub kierownikiem projektu i dba o odpowiednią jakość wykonywanych robót.

Polecamy: Podatki w Chinach

Wynajem powierzchni przemysłowej, handlowej i biurowej

W Specjalnych Strefach Ekonomicznych oraz kilku miastach dostępna jest do wynajęcia powierzchnia przemysłowa, handlowa oraz biurowa. Wynajem prowadzony jest na zasadach przypominających te stosowane w tzw. parkach przemysłowych i strefach przetwórstwa przemysłowego w innych krajach. W największych miastach dostępny jest szeroki wachlarz powierzchni biurowych, od małych pomieszczeń do największych i najbardziej prestiżowych biur klasy A.

Strefy rozwoju

Specjalne strefy Ekonomiczne

Od 1979 roku utworzono pięć Specjalnych Stref Ekonomicznych w Chinach południowych: w Shenzhen, Zhuhai, Xiamen, Shantou oraz Hainan. W 2010 roku utworzono nową Specjalną Strefę Ekonomiczną w Kashgar, w prowincji Xinjiang. Władze Specjalnych Stref Ekonomicznych mają dużą autonomię w kierowaniu działaniami w strefie mającymi na celu przyciągnięcie inwestycji, zwłaszcza poprzez wprowadzanie specjalnych zachęt inwestycyjnych, które jednakże wymagają zgody władz centralnych. Natomiast zgodnie z nową Ustawą CIT, zniesiona została preferencyjna stawka 15% podatku dochodowego (wymieniona w Ustawie o Podatku Dochodowym od Przedsiębiorstw Zagranicznych (FEIT)) gwarantowana dla przedsiębiorstw będących inwestycjami zagranicznymi oraz dla przedsiębiorstw zagranicznych.

Strefy Rozwoju Nowych i Zaawansowanych Technologii

W chwili obecnej w Chinach znajduje się ponad 60 Stref Rozwoju Nowych i Zaawansowanych Technologii, które oferują różnego rodzaju subsydia dla firm posiadających siedzibę w tych strefach. Jednym z celów powstawania tego typu stref jest promowanie wprowadzenia do szerszego zastosowania w przemyśle nowych technologii będących własnością regionalnych uczelni i instytutów badawczych.

Polecamy: Inwestycje w Chinach: jak się przygotować do prowadzenia negocjacji?

Strefy Wolnocłowe oraz Strefy Przetwórstwa Eksportowego

W roku 2010 w Chinach znajdowało się 16 Stref Wolnocłowych (często nazywanych również Strefami Wolnego Handlu) oraz 60 Stref Przetwórstwa Eksportowego. Towary importowane do tych stref spoza ChRL nie są obłożone cłami. Dodatkowo, towary importowane spoza ChRL do tych stref nie są objęte koniecznością uzyskania licencji importowych oraz nie podlegają systemowi kwot. Oprócz powyższych ułatwień istnieją również specjalne zasady dotyczące obrotu dewizowego i opodatkowania.

Hong Kong oraz Umowa o Bliższej Współpracy Gospodarczej (CEPA)

Firmy działające w Hong Kongu posiadają wieloletnie doświadczenie w zawieraniu porozumień z ChRL. Wielu inwestorów zagranicznych korzysta z tej wiedzy i doświadczenia. Sektor usług finansowych w Hong Kongu jest katalizatorem gromadzenia środków na realizację projektów na dużą skalę. W roku 2009 firmy z Chin kontynentalnych stanowiły 58% kapitalizacji rynkowej giełdy w Hong Kongu.51 W roku 2010 na giełdzie w Hong Kongu zadebiutowały 72 firmy z Chin kontynentalnych, co stanowiło wzrost o 50% w stosunku do ilości debiutów w roku 2009, a zgromadzone przez te firmy środki stanowiły około 50% całości środków zebranych ogółem w pierwszych ofertach publicznych (IPO) na giełdzie w Hong Kongu.52 Począwszy od lipca 1997 roku Hong Kong, wcześniej Terytorium Zależne Wielkiej Brytanii, został włączony do ChRL. W chwili obecnej oficjalna nazwa Hong Kongu to Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej Hong Kong (HKSAR). Podstawowa polityka stanowiąca podstawę istnienia i funkcjonowania HKSAR została zawarta we Wspólnej Deklaracji Chińsko-Brytyjskiej, będącej traktatem międzynarodowym zarejestrowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, oraz w Ustawie Zasadniczej, która jest małą konstytucją HKSAR. Wspólna Deklaracja ratyfikowana w 1984 roku zawiera zasadnicze reguły, które miały być zastosowane w Hong Kongu po przyłączeniu go do ChRL. Deklaracja ustanawiała trzynastoletni okres przejściowy, który miał służyć określeniu kierunku przyszłej polityki i to właśnie w tym okresie opracowane zostały bardziej szczegółowe plany odnośnie Ustawy Zasadniczej. Kluczową zasadą wynikającą ze Wspólnej Deklaracji była reguła „jeden kraj, dwa systemy”. Hong Kong miał stać się integralną częścią ChRL, ale bez przyjmowania systemu socjalistycznego Chińskiej Republiki Ludowej. Ustalono, że kapitalistyczny system gospodarczy Hong Kongu, jego autonomia jako międzynarodowego centrum biznesowego oraz otwarta kultura pozostaną w obecnym kształcie przez następne 50 lat.

Oznacza to w szczególności:

  • HKSAR zachowuje swą politykę wolnego handlu, w tym niezależną gospodarkę, finanse oraz własny system prawny i przepisy.
  • HKSAR pozostaje odrębnym terytorium celnym. Terytorium jest odrębnym członkiem stowarzyszeń handlowych a na jego obszarze obowiązują reguły handlu międzynarodowego. Wymiana handlowa z Chinami kontynentalnymi jest traktowana jako handel międzypaństwowy.
  • Między ChRL a HKSAR ustanowiono swobodny przepływ kapitału i brak kontroli obrotu dewizowego. Oficjalną walutą HKSAR pozostaje dolar hongkoński.

Hong Kong jest korzystnym miejscem dla inwestorów zagranicznych pragnących nawiązać współpracę handlową i inwestycyjną z podmiotami z Chin kontynentalnych. Związek ChRL i Hong Kongu jest dobrze ugruntowany i korzystny dla obu stron.

W czerwcu 2003 roku ChRL i Hong Kong podpisały Umowę o Bliższej Współpracy Gospodarczej (CEPA) w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego i stosunków handlowych pomiędzy Hong Kongiem a Chinami kontynentalnymi. Zgodnie z postanowieniami Umowy, firmy z Hong Kongu inwestujące w Chinach kontynentalnych mogą liczyć na pewne ulgi handlowe i gospodarcze. Umowa CEPA podlega okresowym zmianom i dołączane są do niej załączniki z interpretacjami.

51. HKEx’s Strategies in Capturing Mainland Opportunities and Becoming Globally Competitive; www.hkex.com.hk
52. Hong Kong Exchanges and Clearing Ltd. Annual Report 2010; www.hkex.com.hk

KPMG Sp. z o.o.
Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA