REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycje w Chinach: kupić czy wynająć nieruchomość?

Inwestycje w Chinach
Inwestycje w Chinach

REKLAMA

REKLAMA

Chińska Republika Ludowa jest obecnie strategicznym obszarem do rozwoju współpracy biznesowej. Inwestorzy zagraniczni coraz chętniej lokalizują swoją działalność w kraju, który cieszy się opinią miejsca wysokiego zbytu dóbr konsumpcyjnych oraz wiodącego ośrodka badawczo - rozwojowego.

Grunty oraz nieruchomości

Grunty

REKLAMA

W przeszłości grunty w ChRL były przydzielane zgodnie z systemem umów o użytkowaniu gruntów. Podmioty i jednostki, które otrzymały przydział nie ponosiły kosztów na rzecz władz, ale jednocześnie nie otrzymywały tytułu własności do gruntu, a jedynie prawo do jego użytkowania. Prawa do użytkowania gruntów stają się coraz łatwiej zbywalne poprzez umowy, w drodze otwartych przetargów oraz aukcji. W kwietniu 1990 roku prawo zostało zmienione w celu regulacji transferu praw o użytkowaniu gruntów państwowych położonych w miastach. W przepisach zawarto również regulacje dla prowincji dotyczące użytkowania gruntów państwowych przeznaczonych na projekty o dużej skali. Zgodnie z wprowadzonymi poprawkami zarówno firmy krajowe jak i zagraniczne mogą nabywać prawa do użytkowania gruntów na określony czas (70 lat dla inwestycji mieszkaniowych, 50 lat dla inwestycji przemysłowych oraz 40 lat dla usług handlowych).

Krajowe Biuro ds. Gruntów jest organem koordynującym ogólne plany zagospodarowania gruntów, a przedstawicielstwa lokalne Biura zarządzają procesami przekazywania i rozbudowy gruntów.

Opłaty za prawa do użytkowania gruntów różnią się znacząco w całym kraju. Koszty gruntów przemysłowych są stosunkowo niskie i zależą od położenia i dostępnej infrastruktury, niemniej jednak w ciągu ostatniej dekady koszty te istotnie wzrosły. Transakcje dotyczące użytkowania gruntów w ChRL mogą być skomplikowane głównie ze względu na tytuły prawne, dostępność infrastruktury oraz kwestie podatkowe związane ze wzrostem wartości gruntów. Zaleca się, aby inwestorzy zagraniczni skorzystali z profesjonalnych usług doradczych przed zawieraniem jakiejkolwiek umowy dotyczącej użytkowania gruntów.

Budynki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chiński przemysł budowlany jest dobrze rozwinięty w całym kraju i posiada możliwości prowadzenia działania zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Większość budów dla przedsiębiorstw będących inwestycją zagraniczną jest wznoszona przez wykonawców lokalnych. W przypadku znaczących inwestycji lub konieczności wzniesienia budowli o specjalnym przeznaczeniu, inwestorzy zagraniczni zazwyczaj współpracują z firmą budowlaną będącą inwestycją zagraniczną. Taka firma budowlana jest najczęściej głównym wykonawcą lub kierownikiem projektu i dba o odpowiednią jakość wykonywanych robót.

Polecamy: Podatki w Chinach

Wynajem powierzchni przemysłowej, handlowej i biurowej

W Specjalnych Strefach Ekonomicznych oraz kilku miastach dostępna jest do wynajęcia powierzchnia przemysłowa, handlowa oraz biurowa. Wynajem prowadzony jest na zasadach przypominających te stosowane w tzw. parkach przemysłowych i strefach przetwórstwa przemysłowego w innych krajach. W największych miastach dostępny jest szeroki wachlarz powierzchni biurowych, od małych pomieszczeń do największych i najbardziej prestiżowych biur klasy A.

Strefy rozwoju

Specjalne strefy Ekonomiczne

Od 1979 roku utworzono pięć Specjalnych Stref Ekonomicznych w Chinach południowych: w Shenzhen, Zhuhai, Xiamen, Shantou oraz Hainan. W 2010 roku utworzono nową Specjalną Strefę Ekonomiczną w Kashgar, w prowincji Xinjiang. Władze Specjalnych Stref Ekonomicznych mają dużą autonomię w kierowaniu działaniami w strefie mającymi na celu przyciągnięcie inwestycji, zwłaszcza poprzez wprowadzanie specjalnych zachęt inwestycyjnych, które jednakże wymagają zgody władz centralnych. Natomiast zgodnie z nową Ustawą CIT, zniesiona została preferencyjna stawka 15% podatku dochodowego (wymieniona w Ustawie o Podatku Dochodowym od Przedsiębiorstw Zagranicznych (FEIT)) gwarantowana dla przedsiębiorstw będących inwestycjami zagranicznymi oraz dla przedsiębiorstw zagranicznych.

Strefy Rozwoju Nowych i Zaawansowanych Technologii

W chwili obecnej w Chinach znajduje się ponad 60 Stref Rozwoju Nowych i Zaawansowanych Technologii, które oferują różnego rodzaju subsydia dla firm posiadających siedzibę w tych strefach. Jednym z celów powstawania tego typu stref jest promowanie wprowadzenia do szerszego zastosowania w przemyśle nowych technologii będących własnością regionalnych uczelni i instytutów badawczych.

Polecamy: Inwestycje w Chinach: jak się przygotować do prowadzenia negocjacji?

Strefy Wolnocłowe oraz Strefy Przetwórstwa Eksportowego

W roku 2010 w Chinach znajdowało się 16 Stref Wolnocłowych (często nazywanych również Strefami Wolnego Handlu) oraz 60 Stref Przetwórstwa Eksportowego. Towary importowane do tych stref spoza ChRL nie są obłożone cłami. Dodatkowo, towary importowane spoza ChRL do tych stref nie są objęte koniecznością uzyskania licencji importowych oraz nie podlegają systemowi kwot. Oprócz powyższych ułatwień istnieją również specjalne zasady dotyczące obrotu dewizowego i opodatkowania.

Hong Kong oraz Umowa o Bliższej Współpracy Gospodarczej (CEPA)

Firmy działające w Hong Kongu posiadają wieloletnie doświadczenie w zawieraniu porozumień z ChRL. Wielu inwestorów zagranicznych korzysta z tej wiedzy i doświadczenia. Sektor usług finansowych w Hong Kongu jest katalizatorem gromadzenia środków na realizację projektów na dużą skalę. W roku 2009 firmy z Chin kontynentalnych stanowiły 58% kapitalizacji rynkowej giełdy w Hong Kongu.51 W roku 2010 na giełdzie w Hong Kongu zadebiutowały 72 firmy z Chin kontynentalnych, co stanowiło wzrost o 50% w stosunku do ilości debiutów w roku 2009, a zgromadzone przez te firmy środki stanowiły około 50% całości środków zebranych ogółem w pierwszych ofertach publicznych (IPO) na giełdzie w Hong Kongu.52 Począwszy od lipca 1997 roku Hong Kong, wcześniej Terytorium Zależne Wielkiej Brytanii, został włączony do ChRL. W chwili obecnej oficjalna nazwa Hong Kongu to Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej Hong Kong (HKSAR). Podstawowa polityka stanowiąca podstawę istnienia i funkcjonowania HKSAR została zawarta we Wspólnej Deklaracji Chińsko-Brytyjskiej, będącej traktatem międzynarodowym zarejestrowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, oraz w Ustawie Zasadniczej, która jest małą konstytucją HKSAR. Wspólna Deklaracja ratyfikowana w 1984 roku zawiera zasadnicze reguły, które miały być zastosowane w Hong Kongu po przyłączeniu go do ChRL. Deklaracja ustanawiała trzynastoletni okres przejściowy, który miał służyć określeniu kierunku przyszłej polityki i to właśnie w tym okresie opracowane zostały bardziej szczegółowe plany odnośnie Ustawy Zasadniczej. Kluczową zasadą wynikającą ze Wspólnej Deklaracji była reguła „jeden kraj, dwa systemy”. Hong Kong miał stać się integralną częścią ChRL, ale bez przyjmowania systemu socjalistycznego Chińskiej Republiki Ludowej. Ustalono, że kapitalistyczny system gospodarczy Hong Kongu, jego autonomia jako międzynarodowego centrum biznesowego oraz otwarta kultura pozostaną w obecnym kształcie przez następne 50 lat.

Oznacza to w szczególności:

 • HKSAR zachowuje swą politykę wolnego handlu, w tym niezależną gospodarkę, finanse oraz własny system prawny i przepisy.
 • HKSAR pozostaje odrębnym terytorium celnym. Terytorium jest odrębnym członkiem stowarzyszeń handlowych a na jego obszarze obowiązują reguły handlu międzynarodowego. Wymiana handlowa z Chinami kontynentalnymi jest traktowana jako handel międzypaństwowy.
 • Między ChRL a HKSAR ustanowiono swobodny przepływ kapitału i brak kontroli obrotu dewizowego. Oficjalną walutą HKSAR pozostaje dolar hongkoński.

Hong Kong jest korzystnym miejscem dla inwestorów zagranicznych pragnących nawiązać współpracę handlową i inwestycyjną z podmiotami z Chin kontynentalnych. Związek ChRL i Hong Kongu jest dobrze ugruntowany i korzystny dla obu stron.

W czerwcu 2003 roku ChRL i Hong Kong podpisały Umowę o Bliższej Współpracy Gospodarczej (CEPA) w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego i stosunków handlowych pomiędzy Hong Kongiem a Chinami kontynentalnymi. Zgodnie z postanowieniami Umowy, firmy z Hong Kongu inwestujące w Chinach kontynentalnych mogą liczyć na pewne ulgi handlowe i gospodarcze. Umowa CEPA podlega okresowym zmianom i dołączane są do niej załączniki z interpretacjami.

51. HKEx’s Strategies in Capturing Mainland Opportunities and Becoming Globally Competitive; www.hkex.com.hk
52. Hong Kong Exchanges and Clearing Ltd. Annual Report 2010; www.hkex.com.hk

Autopromocja
KPMG Sp. z o.o.
Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA