reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Inwestycje w Chinach: kupić czy wynająć nieruchomość?

Inwestycje w Chinach: kupić czy wynająć nieruchomość?

Chińska Republika Ludowa jest obecnie strategicznym obszarem do rozwoju współpracy biznesowej. Inwestorzy zagraniczni coraz chętniej lokalizują swoją działalność w kraju, który cieszy się opinią miejsca wysokiego zbytu dóbr konsumpcyjnych oraz wiodącego ośrodka badawczo - rozwojowego.

Grunty oraz nieruchomości

Grunty

W przeszłości grunty w ChRL były przydzielane zgodnie z systemem umów o użytkowaniu gruntów. Podmioty i jednostki, które otrzymały przydział nie ponosiły kosztów na rzecz władz, ale jednocześnie nie otrzymywały tytułu własności do gruntu, a jedynie prawo do jego użytkowania. Prawa do użytkowania gruntów stają się coraz łatwiej zbywalne poprzez umowy, w drodze otwartych przetargów oraz aukcji. W kwietniu 1990 roku prawo zostało zmienione w celu regulacji transferu praw o użytkowaniu gruntów państwowych położonych w miastach. W przepisach zawarto również regulacje dla prowincji dotyczące użytkowania gruntów państwowych przeznaczonych na projekty o dużej skali. Zgodnie z wprowadzonymi poprawkami zarówno firmy krajowe jak i zagraniczne mogą nabywać prawa do użytkowania gruntów na określony czas (70 lat dla inwestycji mieszkaniowych, 50 lat dla inwestycji przemysłowych oraz 40 lat dla usług handlowych).

Krajowe Biuro ds. Gruntów jest organem koordynującym ogólne plany zagospodarowania gruntów, a przedstawicielstwa lokalne Biura zarządzają procesami przekazywania i rozbudowy gruntów.

Opłaty za prawa do użytkowania gruntów różnią się znacząco w całym kraju. Koszty gruntów przemysłowych są stosunkowo niskie i zależą od położenia i dostępnej infrastruktury, niemniej jednak w ciągu ostatniej dekady koszty te istotnie wzrosły. Transakcje dotyczące użytkowania gruntów w ChRL mogą być skomplikowane głównie ze względu na tytuły prawne, dostępność infrastruktury oraz kwestie podatkowe związane ze wzrostem wartości gruntów. Zaleca się, aby inwestorzy zagraniczni skorzystali z profesjonalnych usług doradczych przed zawieraniem jakiejkolwiek umowy dotyczącej użytkowania gruntów.

Budynki

Chiński przemysł budowlany jest dobrze rozwinięty w całym kraju i posiada możliwości prowadzenia działania zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Większość budów dla przedsiębiorstw będących inwestycją zagraniczną jest wznoszona przez wykonawców lokalnych. W przypadku znaczących inwestycji lub konieczności wzniesienia budowli o specjalnym przeznaczeniu, inwestorzy zagraniczni zazwyczaj współpracują z firmą budowlaną będącą inwestycją zagraniczną. Taka firma budowlana jest najczęściej głównym wykonawcą lub kierownikiem projektu i dba o odpowiednią jakość wykonywanych robót.

Polecamy: Podatki w Chinach

Wynajem powierzchni przemysłowej, handlowej i biurowej

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama