REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycje w Chinach: kupić czy wynająć nieruchomość?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Inwestycje w Chinach
Inwestycje w Chinach

REKLAMA

REKLAMA

Chińska Republika Ludowa jest obecnie strategicznym obszarem do rozwoju współpracy biznesowej. Inwestorzy zagraniczni coraz chętniej lokalizują swoją działalność w kraju, który cieszy się opinią miejsca wysokiego zbytu dóbr konsumpcyjnych oraz wiodącego ośrodka badawczo - rozwojowego.

Grunty oraz nieruchomości

Grunty

REKLAMA

W przeszłości grunty w ChRL były przydzielane zgodnie z systemem umów o użytkowaniu gruntów. Podmioty i jednostki, które otrzymały przydział nie ponosiły kosztów na rzecz władz, ale jednocześnie nie otrzymywały tytułu własności do gruntu, a jedynie prawo do jego użytkowania. Prawa do użytkowania gruntów stają się coraz łatwiej zbywalne poprzez umowy, w drodze otwartych przetargów oraz aukcji. W kwietniu 1990 roku prawo zostało zmienione w celu regulacji transferu praw o użytkowaniu gruntów państwowych położonych w miastach. W przepisach zawarto również regulacje dla prowincji dotyczące użytkowania gruntów państwowych przeznaczonych na projekty o dużej skali. Zgodnie z wprowadzonymi poprawkami zarówno firmy krajowe jak i zagraniczne mogą nabywać prawa do użytkowania gruntów na określony czas (70 lat dla inwestycji mieszkaniowych, 50 lat dla inwestycji przemysłowych oraz 40 lat dla usług handlowych).

Krajowe Biuro ds. Gruntów jest organem koordynującym ogólne plany zagospodarowania gruntów, a przedstawicielstwa lokalne Biura zarządzają procesami przekazywania i rozbudowy gruntów.

Opłaty za prawa do użytkowania gruntów różnią się znacząco w całym kraju. Koszty gruntów przemysłowych są stosunkowo niskie i zależą od położenia i dostępnej infrastruktury, niemniej jednak w ciągu ostatniej dekady koszty te istotnie wzrosły. Transakcje dotyczące użytkowania gruntów w ChRL mogą być skomplikowane głównie ze względu na tytuły prawne, dostępność infrastruktury oraz kwestie podatkowe związane ze wzrostem wartości gruntów. Zaleca się, aby inwestorzy zagraniczni skorzystali z profesjonalnych usług doradczych przed zawieraniem jakiejkolwiek umowy dotyczącej użytkowania gruntów.

Budynki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chiński przemysł budowlany jest dobrze rozwinięty w całym kraju i posiada możliwości prowadzenia działania zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Większość budów dla przedsiębiorstw będących inwestycją zagraniczną jest wznoszona przez wykonawców lokalnych. W przypadku znaczących inwestycji lub konieczności wzniesienia budowli o specjalnym przeznaczeniu, inwestorzy zagraniczni zazwyczaj współpracują z firmą budowlaną będącą inwestycją zagraniczną. Taka firma budowlana jest najczęściej głównym wykonawcą lub kierownikiem projektu i dba o odpowiednią jakość wykonywanych robót.

Polecamy: Podatki w Chinach

Wynajem powierzchni przemysłowej, handlowej i biurowej

W Specjalnych Strefach Ekonomicznych oraz kilku miastach dostępna jest do wynajęcia powierzchnia przemysłowa, handlowa oraz biurowa. Wynajem prowadzony jest na zasadach przypominających te stosowane w tzw. parkach przemysłowych i strefach przetwórstwa przemysłowego w innych krajach. W największych miastach dostępny jest szeroki wachlarz powierzchni biurowych, od małych pomieszczeń do największych i najbardziej prestiżowych biur klasy A.

Strefy rozwoju

Specjalne strefy Ekonomiczne

Od 1979 roku utworzono pięć Specjalnych Stref Ekonomicznych w Chinach południowych: w Shenzhen, Zhuhai, Xiamen, Shantou oraz Hainan. W 2010 roku utworzono nową Specjalną Strefę Ekonomiczną w Kashgar, w prowincji Xinjiang. Władze Specjalnych Stref Ekonomicznych mają dużą autonomię w kierowaniu działaniami w strefie mającymi na celu przyciągnięcie inwestycji, zwłaszcza poprzez wprowadzanie specjalnych zachęt inwestycyjnych, które jednakże wymagają zgody władz centralnych. Natomiast zgodnie z nową Ustawą CIT, zniesiona została preferencyjna stawka 15% podatku dochodowego (wymieniona w Ustawie o Podatku Dochodowym od Przedsiębiorstw Zagranicznych (FEIT)) gwarantowana dla przedsiębiorstw będących inwestycjami zagranicznymi oraz dla przedsiębiorstw zagranicznych.

Strefy Rozwoju Nowych i Zaawansowanych Technologii

W chwili obecnej w Chinach znajduje się ponad 60 Stref Rozwoju Nowych i Zaawansowanych Technologii, które oferują różnego rodzaju subsydia dla firm posiadających siedzibę w tych strefach. Jednym z celów powstawania tego typu stref jest promowanie wprowadzenia do szerszego zastosowania w przemyśle nowych technologii będących własnością regionalnych uczelni i instytutów badawczych.

Polecamy: Inwestycje w Chinach: jak się przygotować do prowadzenia negocjacji?

Strefy Wolnocłowe oraz Strefy Przetwórstwa Eksportowego

W roku 2010 w Chinach znajdowało się 16 Stref Wolnocłowych (często nazywanych również Strefami Wolnego Handlu) oraz 60 Stref Przetwórstwa Eksportowego. Towary importowane do tych stref spoza ChRL nie są obłożone cłami. Dodatkowo, towary importowane spoza ChRL do tych stref nie są objęte koniecznością uzyskania licencji importowych oraz nie podlegają systemowi kwot. Oprócz powyższych ułatwień istnieją również specjalne zasady dotyczące obrotu dewizowego i opodatkowania.

Hong Kong oraz Umowa o Bliższej Współpracy Gospodarczej (CEPA)

Firmy działające w Hong Kongu posiadają wieloletnie doświadczenie w zawieraniu porozumień z ChRL. Wielu inwestorów zagranicznych korzysta z tej wiedzy i doświadczenia. Sektor usług finansowych w Hong Kongu jest katalizatorem gromadzenia środków na realizację projektów na dużą skalę. W roku 2009 firmy z Chin kontynentalnych stanowiły 58% kapitalizacji rynkowej giełdy w Hong Kongu.51 W roku 2010 na giełdzie w Hong Kongu zadebiutowały 72 firmy z Chin kontynentalnych, co stanowiło wzrost o 50% w stosunku do ilości debiutów w roku 2009, a zgromadzone przez te firmy środki stanowiły około 50% całości środków zebranych ogółem w pierwszych ofertach publicznych (IPO) na giełdzie w Hong Kongu.52 Począwszy od lipca 1997 roku Hong Kong, wcześniej Terytorium Zależne Wielkiej Brytanii, został włączony do ChRL. W chwili obecnej oficjalna nazwa Hong Kongu to Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej Hong Kong (HKSAR). Podstawowa polityka stanowiąca podstawę istnienia i funkcjonowania HKSAR została zawarta we Wspólnej Deklaracji Chińsko-Brytyjskiej, będącej traktatem międzynarodowym zarejestrowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, oraz w Ustawie Zasadniczej, która jest małą konstytucją HKSAR. Wspólna Deklaracja ratyfikowana w 1984 roku zawiera zasadnicze reguły, które miały być zastosowane w Hong Kongu po przyłączeniu go do ChRL. Deklaracja ustanawiała trzynastoletni okres przejściowy, który miał służyć określeniu kierunku przyszłej polityki i to właśnie w tym okresie opracowane zostały bardziej szczegółowe plany odnośnie Ustawy Zasadniczej. Kluczową zasadą wynikającą ze Wspólnej Deklaracji była reguła „jeden kraj, dwa systemy”. Hong Kong miał stać się integralną częścią ChRL, ale bez przyjmowania systemu socjalistycznego Chińskiej Republiki Ludowej. Ustalono, że kapitalistyczny system gospodarczy Hong Kongu, jego autonomia jako międzynarodowego centrum biznesowego oraz otwarta kultura pozostaną w obecnym kształcie przez następne 50 lat.

Oznacza to w szczególności:

  • HKSAR zachowuje swą politykę wolnego handlu, w tym niezależną gospodarkę, finanse oraz własny system prawny i przepisy.
  • HKSAR pozostaje odrębnym terytorium celnym. Terytorium jest odrębnym członkiem stowarzyszeń handlowych a na jego obszarze obowiązują reguły handlu międzynarodowego. Wymiana handlowa z Chinami kontynentalnymi jest traktowana jako handel międzypaństwowy.
  • Między ChRL a HKSAR ustanowiono swobodny przepływ kapitału i brak kontroli obrotu dewizowego. Oficjalną walutą HKSAR pozostaje dolar hongkoński.

Hong Kong jest korzystnym miejscem dla inwestorów zagranicznych pragnących nawiązać współpracę handlową i inwestycyjną z podmiotami z Chin kontynentalnych. Związek ChRL i Hong Kongu jest dobrze ugruntowany i korzystny dla obu stron.

W czerwcu 2003 roku ChRL i Hong Kong podpisały Umowę o Bliższej Współpracy Gospodarczej (CEPA) w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego i stosunków handlowych pomiędzy Hong Kongiem a Chinami kontynentalnymi. Zgodnie z postanowieniami Umowy, firmy z Hong Kongu inwestujące w Chinach kontynentalnych mogą liczyć na pewne ulgi handlowe i gospodarcze. Umowa CEPA podlega okresowym zmianom i dołączane są do niej załączniki z interpretacjami.

51. HKEx’s Strategies in Capturing Mainland Opportunities and Becoming Globally Competitive; www.hkex.com.hk
52. Hong Kong Exchanges and Clearing Ltd. Annual Report 2010; www.hkex.com.hk

KPMG Sp. z o.o.
Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

REKLAMA

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

REKLAMA