Kategorie

Inwestycje w Chinach: kupić czy wynająć nieruchomość?

KPMG Sp. z o.o.
Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego
Inwestycje w Chinach
Inwestycje w Chinach
Chińska Republika Ludowa jest obecnie strategicznym obszarem do rozwoju współpracy biznesowej. Inwestorzy zagraniczni coraz chętniej lokalizują swoją działalność w kraju, który cieszy się opinią miejsca wysokiego zbytu dóbr konsumpcyjnych oraz wiodącego ośrodka badawczo - rozwojowego.

Grunty oraz nieruchomości

Grunty

W przeszłości grunty w ChRL były przydzielane zgodnie z systemem umów o użytkowaniu gruntów. Podmioty i jednostki, które otrzymały przydział nie ponosiły kosztów na rzecz władz, ale jednocześnie nie otrzymywały tytułu własności do gruntu, a jedynie prawo do jego użytkowania. Prawa do użytkowania gruntów stają się coraz łatwiej zbywalne poprzez umowy, w drodze otwartych przetargów oraz aukcji. W kwietniu 1990 roku prawo zostało zmienione w celu regulacji transferu praw o użytkowaniu gruntów państwowych położonych w miastach. W przepisach zawarto również regulacje dla prowincji dotyczące użytkowania gruntów państwowych przeznaczonych na projekty o dużej skali. Zgodnie z wprowadzonymi poprawkami zarówno firmy krajowe jak i zagraniczne mogą nabywać prawa do użytkowania gruntów na określony czas (70 lat dla inwestycji mieszkaniowych, 50 lat dla inwestycji przemysłowych oraz 40 lat dla usług handlowych).

Krajowe Biuro ds. Gruntów jest organem koordynującym ogólne plany zagospodarowania gruntów, a przedstawicielstwa lokalne Biura zarządzają procesami przekazywania i rozbudowy gruntów.

Opłaty za prawa do użytkowania gruntów różnią się znacząco w całym kraju. Koszty gruntów przemysłowych są stosunkowo niskie i zależą od położenia i dostępnej infrastruktury, niemniej jednak w ciągu ostatniej dekady koszty te istotnie wzrosły. Transakcje dotyczące użytkowania gruntów w ChRL mogą być skomplikowane głównie ze względu na tytuły prawne, dostępność infrastruktury oraz kwestie podatkowe związane ze wzrostem wartości gruntów. Zaleca się, aby inwestorzy zagraniczni skorzystali z profesjonalnych usług doradczych przed zawieraniem jakiejkolwiek umowy dotyczącej użytkowania gruntów.

Budynki

Chiński przemysł budowlany jest dobrze rozwinięty w całym kraju i posiada możliwości prowadzenia działania zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Większość budów dla przedsiębiorstw będących inwestycją zagraniczną jest wznoszona przez wykonawców lokalnych. W przypadku znaczących inwestycji lub konieczności wzniesienia budowli o specjalnym przeznaczeniu, inwestorzy zagraniczni zazwyczaj współpracują z firmą budowlaną będącą inwestycją zagraniczną. Taka firma budowlana jest najczęściej głównym wykonawcą lub kierownikiem projektu i dba o odpowiednią jakość wykonywanych robót.

Polecamy: Podatki w Chinach

Wynajem powierzchni przemysłowej, handlowej i biurowej

W Specjalnych Strefach Ekonomicznych oraz kilku miastach dostępna jest do wynajęcia powierzchnia przemysłowa, handlowa oraz biurowa. Wynajem prowadzony jest na zasadach przypominających te stosowane w tzw. parkach przemysłowych i strefach przetwórstwa przemysłowego w innych krajach. W największych miastach dostępny jest szeroki wachlarz powierzchni biurowych, od małych pomieszczeń do największych i najbardziej prestiżowych biur klasy A.

Strefy rozwoju

Specjalne strefy Ekonomiczne

Od 1979 roku utworzono pięć Specjalnych Stref Ekonomicznych w Chinach południowych: w Shenzhen, Zhuhai, Xiamen, Shantou oraz Hainan. W 2010 roku utworzono nową Specjalną Strefę Ekonomiczną w Kashgar, w prowincji Xinjiang. Władze Specjalnych Stref Ekonomicznych mają dużą autonomię w kierowaniu działaniami w strefie mającymi na celu przyciągnięcie inwestycji, zwłaszcza poprzez wprowadzanie specjalnych zachęt inwestycyjnych, które jednakże wymagają zgody władz centralnych. Natomiast zgodnie z nową Ustawą CIT, zniesiona została preferencyjna stawka 15% podatku dochodowego (wymieniona w Ustawie o Podatku Dochodowym od Przedsiębiorstw Zagranicznych (FEIT)) gwarantowana dla przedsiębiorstw będących inwestycjami zagranicznymi oraz dla przedsiębiorstw zagranicznych.

Strefy Rozwoju Nowych i Zaawansowanych Technologii

W chwili obecnej w Chinach znajduje się ponad 60 Stref Rozwoju Nowych i Zaawansowanych Technologii, które oferują różnego rodzaju subsydia dla firm posiadających siedzibę w tych strefach. Jednym z celów powstawania tego typu stref jest promowanie wprowadzenia do szerszego zastosowania w przemyśle nowych technologii będących własnością regionalnych uczelni i instytutów badawczych.

Polecamy: Inwestycje w Chinach: jak się przygotować do prowadzenia negocjacji?

Strefy Wolnocłowe oraz Strefy Przetwórstwa Eksportowego

W roku 2010 w Chinach znajdowało się 16 Stref Wolnocłowych (często nazywanych również Strefami Wolnego Handlu) oraz 60 Stref Przetwórstwa Eksportowego. Towary importowane do tych stref spoza ChRL nie są obłożone cłami. Dodatkowo, towary importowane spoza ChRL do tych stref nie są objęte koniecznością uzyskania licencji importowych oraz nie podlegają systemowi kwot. Oprócz powyższych ułatwień istnieją również specjalne zasady dotyczące obrotu dewizowego i opodatkowania.

Hong Kong oraz Umowa o Bliższej Współpracy Gospodarczej (CEPA)

Firmy działające w Hong Kongu posiadają wieloletnie doświadczenie w zawieraniu porozumień z ChRL. Wielu inwestorów zagranicznych korzysta z tej wiedzy i doświadczenia. Sektor usług finansowych w Hong Kongu jest katalizatorem gromadzenia środków na realizację projektów na dużą skalę. W roku 2009 firmy z Chin kontynentalnych stanowiły 58% kapitalizacji rynkowej giełdy w Hong Kongu.51 W roku 2010 na giełdzie w Hong Kongu zadebiutowały 72 firmy z Chin kontynentalnych, co stanowiło wzrost o 50% w stosunku do ilości debiutów w roku 2009, a zgromadzone przez te firmy środki stanowiły około 50% całości środków zebranych ogółem w pierwszych ofertach publicznych (IPO) na giełdzie w Hong Kongu.52 Począwszy od lipca 1997 roku Hong Kong, wcześniej Terytorium Zależne Wielkiej Brytanii, został włączony do ChRL. W chwili obecnej oficjalna nazwa Hong Kongu to Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej Hong Kong (HKSAR). Podstawowa polityka stanowiąca podstawę istnienia i funkcjonowania HKSAR została zawarta we Wspólnej Deklaracji Chińsko-Brytyjskiej, będącej traktatem międzynarodowym zarejestrowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, oraz w Ustawie Zasadniczej, która jest małą konstytucją HKSAR. Wspólna Deklaracja ratyfikowana w 1984 roku zawiera zasadnicze reguły, które miały być zastosowane w Hong Kongu po przyłączeniu go do ChRL. Deklaracja ustanawiała trzynastoletni okres przejściowy, który miał służyć określeniu kierunku przyszłej polityki i to właśnie w tym okresie opracowane zostały bardziej szczegółowe plany odnośnie Ustawy Zasadniczej. Kluczową zasadą wynikającą ze Wspólnej Deklaracji była reguła „jeden kraj, dwa systemy”. Hong Kong miał stać się integralną częścią ChRL, ale bez przyjmowania systemu socjalistycznego Chińskiej Republiki Ludowej. Ustalono, że kapitalistyczny system gospodarczy Hong Kongu, jego autonomia jako międzynarodowego centrum biznesowego oraz otwarta kultura pozostaną w obecnym kształcie przez następne 50 lat.

Oznacza to w szczególności:

 • HKSAR zachowuje swą politykę wolnego handlu, w tym niezależną gospodarkę, finanse oraz własny system prawny i przepisy.
 • HKSAR pozostaje odrębnym terytorium celnym. Terytorium jest odrębnym członkiem stowarzyszeń handlowych a na jego obszarze obowiązują reguły handlu międzynarodowego. Wymiana handlowa z Chinami kontynentalnymi jest traktowana jako handel międzypaństwowy.
 • Między ChRL a HKSAR ustanowiono swobodny przepływ kapitału i brak kontroli obrotu dewizowego. Oficjalną walutą HKSAR pozostaje dolar hongkoński.

Hong Kong jest korzystnym miejscem dla inwestorów zagranicznych pragnących nawiązać współpracę handlową i inwestycyjną z podmiotami z Chin kontynentalnych. Związek ChRL i Hong Kongu jest dobrze ugruntowany i korzystny dla obu stron.

W czerwcu 2003 roku ChRL i Hong Kong podpisały Umowę o Bliższej Współpracy Gospodarczej (CEPA) w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego i stosunków handlowych pomiędzy Hong Kongiem a Chinami kontynentalnymi. Zgodnie z postanowieniami Umowy, firmy z Hong Kongu inwestujące w Chinach kontynentalnych mogą liczyć na pewne ulgi handlowe i gospodarcze. Umowa CEPA podlega okresowym zmianom i dołączane są do niej załączniki z interpretacjami.

51. HKEx’s Strategies in Capturing Mainland Opportunities and Becoming Globally Competitive; www.hkex.com.hk
52. Hong Kong Exchanges and Clearing Ltd. Annual Report 2010; www.hkex.com.hk

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kredyty mieszkaniowe (wrzesień 2021 r.) - mniej wniosków kredytowych

  Kredyty mieszkaniowe (hipoteczne). Po kilku miesiącach ponadprzeciętnie wysokiego popytu na kredyty mieszkaniowe (hipoteczne) sytuacja wraca do normy – sugerują napływające we wrześniu 2021 r. dane. Fala nowych wniosków normalizuje się, a banki utrzymują relatywnie stałą ofertę hipoteczną. Do banków trafia wciąż spora liczba wniosków kredytowych. W przeliczeniu na dzień roboczy są to w ostatnim czasie około 2 tysiące nowych aplikacji. Dla porównaniu w maju, kiedy mieliśmy apogeum popytu na hipoteki, do banków trafiało co dzień po 2,5 tys. wniosków kredytowych.

  Rozwój sztucznej inteligencji w Polsce - nabór wniosków

  Celem konkursu ARTIQ jest wzmocnienie potencjału Polski w obszarze badań nad sztuczną inteligencją i wykorzystaniem ich wyników w praktyce poprzez utworzenie trzech Centrów Doskonałości AI (CD AI), w których zespoły naukowców będą realizować projekty obejmujące badania podstawowe, przemysłowe, prace rozwojowe lub przedwdrożeniowe w dziedzinie sztucznej inteligencji, prowadzące do wprowadzenia nowego rozwiązania na rynek.

  Pracownicy nie chcą wracać do biur

  Ponad 70% pracowników zdalnych i 60% pracowników hybrydowych zadeklarowało, że nie czuje się gotowych na powrót do pracy w biurze. Jednak aż 70% zapytanych firm planuje powrót do pracy stacjonarnej jeszcze w 2021 roku. Czym pracodawcy chcą zachęcić do powrotów? Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy?

  Czy paragon w formie faktury uproszczonej tylko z NIP nabywcy jest dowodem księgowym

  Jesteśmy jednostką budżetową (szkoła podstawowa). Czy mogę przyjąć paragon w formie faktury uproszczonej w kwocie 409 zł, gdzie nie ma nabywcy ani odbiorcy, jest tylko NIP nabywcy? Czy pracownik może zapłacić za fakturę vat swoją osobistą kartą płatniczą?

  Czy można dyscyplinarnie zwolnić pracownika palącego papierosy w niedozwolonym miejscu

  Czy pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który nie przestrzega regulaminu pracy poprzez palenie papierosów w niedozwolonym miejscu, pomimo iż zostało wyznaczone specjalne miejsce w firmie przeznaczone do tego celu?

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu)

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu). W I kwartale 2021 r. Narodowy Bank Polski spytał około 300 pośredników nieruchomości o sytuację panującą na rynku wtórnym. Wyniki tego badania sugerują m.in., że dwie trzecie mieszkań kupowanych w celu odsprzedaży jest finansowanych bez kredytu. W przypadku lokali kupowanych na własne potrzeby, analogiczny wynik spada do zaledwie 25%.

  Czy przedsiębiorca może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych?

  Spory z kontrahentami mogą nie zakończyć się na wezwaniu do zapłaty i konieczne będzie wystąpienie do sądu z pozwem o zapłatę. Jeżeli zaległość z otrzymaniem pieniędzy z przeterminowanej faktury jest dla firmy dotkliwa, zwłaszcza w przypadku młodych przedsiębiorstw, samo poniesienie kosztów sądowych może okazać się blokadą w dochodzeniu należności. Można usłyszeć, że osoby w trudnej sytuacji majątkowej mogą ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych. Czy firmy także mogą liczyć na takie udogodnienie? Pytanie to jest o tyle aktualne, że wobec pandemii, wcześniejszych lockdownów oraz ograniczeń sytuacja majątkowa wielu firm znacznie się pogorszyła.

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Pozytywne tendencje w eksporcie artykułów rolno-spożywczych

  Eksport artykułów rolno-spożywczych. Od stycznia do lipca 2021 r. wartość eksportu ogółem polskich towarów rolno-spożywczych wzrosła o 5,2%, do 20,5 mld EUR, w porównaniu z tym samym okresem roku 2020 - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Dotacje na wymianę pieców w budynkach wielorodzinnych i Mój Prąd 4.0. - w 2022 roku

  Dotacje na wymianę pieców i Mój Prąd 4.0. Trzecia edycja programu Mój Prąd, z budżetem przekraczającym 530 mln zł, wciąż cieszy się rekordową popularnością. Do tej pory do NFOŚiGW wpłynęło już ok. 150 tys. wniosków o dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki. Fundusz szacuje, że budżet programu wystarczy w sumie na sfinansowanie ok. 178 tys. wniosków i przy obecnym tempie za chwilę się wyczerpie. NFOŚiGW pracuje już jednak nad uruchomieniem kolejnej, czwartej edycji, która ma zachęcić prosumentów do autokonsumpcji energii wytwarzanej w gospodarstwach domowych. Trwają też prace nad poszerzeniem kolejnego, popularnego programu Czyste Powietrze o dotacje na wymianę kopciuchów w budynkach wielolokalowych.

  Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów

  Popyt na rynku mieszkaniowym nie słabnie, gdyż Polacy chcą kupować nowe mieszkania, a rynek jest chłonny. Powodem jest wysoki deficyt mieszkań, jeden z najniższych, na tle krajów UE, wskaźników liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, a także sprzyjająca sytuacja makro – ocenia członek zarządu Grupy Murapol Iwona Sroka.

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.

  Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

  Katowice. Kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”

  Program „Mieszkanie za remont”. 50 lokali w różnych częściach Katowic znalazło się w tegorocznej edycji miejskiego programu "Mieszkanie za remont", umożliwiającego wynajęcie od miasta mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za jego odnowienie.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Większość studentów mieszka u rodziny lub znajomych

  Studenci na rynku nieruchomości. Rynek wynajmu nieruchomości zmienił się istotnie w czasie pandemii. Wzrosła liczba studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem – z poziomu 27% w 2020 r. do 52% w 2021 r. Jednocześnie, spadł odsetek wynajmujących nieruchomości (z 51% do 33%). Centrum AMRON, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, opublikowało raport „Studenci na rynku nieruchomości 2021”. Jednocześnie zapowiedziano, że już w drugiej połowie września 2021 r. zostanie opublikowana kolejna edycja raportu „Portfel studenta” nt. sytuacji finansowej polskich studentów.

  UOKiK zaleca rozwagę przy kupnie nieruchomości na kredyt

  Kupno mieszkania na kredyt. Przy braniu długoletniego kredytu na kupno nieruchomości trzeba liczyć się z ryzykiem, że w tym czasie istotnie wyrosną raty, spadnie cena i wartość nieruchomości, a także nastąpią zmiany na rynku pracy powodujące obniżkę dochodów - przestrzega UOKiK.

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

  W sektorze hotelowym nadal duża niepewność

  Działalność obiektów hotelowych. Mimo, iż sytuację branży nieco poprawiły wakacje, w sektorze hotelowym nadal widoczna jest duża niepewność. Branża, która jest jednym z segmentów najbardziej dotkniętych skutkami lockdownów, obawia się ponownego zamknięcia.