Podatki w Chinach
REKLAMA
REKLAMA
Podatek dochodowy
Od 2008 roku podatek CIT dla firm krajowych oraz przedsiębiorstw będących inwestycją zagraniczną został ujednolicony do wysokości 25%.
REKLAMA
Firmy, które zgodnie z przepisami Ustawy o CIT są uprawnione do ulg podatkowych, mogą z nich korzystać przez okres pięciu lat, po czym będą objęte normalną stawką podatkową 25%.
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Chińska Republika Ludowa podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodu z większością swych najważniejszych partnerów handlowych. Większość z tych umów jest wzorowana na Konwencji Modelowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 1977 roku, a różnice występują w szczegółach.
Do końca 2010 roku ChRL podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z ponad 90 krajami, w tym z Polską. ChRL poczyniła również ustalenia podatkowe z Hong Kongiem i Makao, które zapewniają wzajemną ochronę przed podwójnym opodatkowaniem.
Perspektywy chińskiej gospodarki w 2012 roku
VAT
REKLAMA
Podatek VAT jest naliczany od dostaw towarów, od umów o usługach naprawy, wymiany i przetwarzania w ChRL oraz od importu towarów do ChRL. Podatek VAT jest naliczany na każdym etapie produkcji towarów i usług, a każdy dostawca ma prawo do odliczenia zapłaconego podatku VAT, dzięki czemu podatek ten jest płacony przez odbiorcę końcowego.
VAT jest zazwyczaj naliczany co miesiąc lub co kwartał. Jeśli w danym okresie podatek naliczony przewyższa podatek należny, nadwyżka ta podlega przeniesieniu na kolejny okres w celu zmniejszenia podatku należnego w kolejnym okresie.
Od roku 2009 możliwe są odliczenia od podatku należnego, który został zapłacony podczas nabycia aktywów trwałych. Odliczenie VAT nie obowiązuje w przypadku dóbr lub usług nabytych w celu wyprodukowania towarów nieopodatkowanych lub zwolnionych z podatku.
Przywóz towarów, które ocliliśmy w innym kraju UE a VAT
Podstawowa stawka VAT w Chinach wynosi 17%, jednakże pewne produkty są opodatkowane stawką wynoszącą 13% lub 0%. Firmy działające w branżach, uznanych przez władze za mające mniejsze znaczenie, mogą być uprawnieni do niższego podatku VAT, ale nie do całkowitego jego odliczenia.
Towary i usługi eksportowane są na ogół zwolnione z podatku VAT, jednakże istnieją ograniczenia, co do prawa do zwolnienia z podatku VAT z tytułu nabycia dóbr, które będą eksportowane.
Podatek od działalności gospodarczej
REKLAMA
Wszystkie podmioty oraz osoby fizyczne świadczące usługi (za wyjątkiem usług przetwórstwa, wymiany lub naprawy) lub które dokonują transferu wartości niematerialnych i prawnych lub majątku nieruchomego w ChRL
podlegają opodatkowaniu od działalności gospodarczej (BT, business tax).
Usługi podlegające opodatkowaniu obejmują między innymi transport, budownictwo, finanse i ubezpieczenia, usługi pocztowe i telekomunikacyjne, działalność kulturalną i sportową oraz przedsięwzięcia i usługi rozrywkowe.
Stawka ogólna podatku od działalności gospodarczej wynosi 5%. W przypadku branż takich jak transport i budownictwo stawka podatku BT może wynosić 3%. Z drugiej strony podatek ten dla usług rozrywkowych może sięgać nawet do 20%.
Podatek od działalności gospodarczej jest formą podatku obrotowego, przy którym w całym łańcuchu dostaw nie są dozwolone żadne odpisy. Co więcej, podatek ten obowiązuje nawet wówczas, gdy tylko jedna strona transakcji - dostawca bądź odbiorca usługi mieszczą się w Chinach.
Rząd Chin proponuje reformy podatku od działalności gospodarczej w niedalekiej przyszłości, które mają polegać na połączeniu podatku BT i VAT i stworzeniu jednego Podatku od Dóbr i Usług, którym będzie objęta całość obrotów.
Import z Chin: Zwyczaje chińskich biznesmenów
Mobius – Chiny będą liderem globalnego odbicia
Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?
Inne podatki w Chinach
Dodatkowy podatek konsumpcyjny jest nakładany na produkcję, przetwarzanie i import określonych dóbr luksusowych. Stawka podatkowa waha się od 3% do 45% w zależności od poszczególnych kategorii dóbr. Podatek konsumpcyjny jest nakładany dodatkowo obok podatku VAT.
W ChRL istnieje szeroki wachlarz innych obciążeń podatkowych różnych przedsięwzięć lub inwestycji, w tym między innymi:
- Miejski Podatek Konserwacji i Budowy (Urban Maintenance & Contruction Tax),
- Podatek Edukacyjny (Education Levy),
- opłata skarbowa,
- podatek od działalności kulturowej (Cultural Business Levy),
- podatek od umów prawnych (Deed Tax),
- podatek od nieruchomości,
- podatek od wzrostu wartości gruntu (Land Appreciation Tax)
oraz różne podatki związane z górnictwem, podatki samochodowe oraz składki na ubezpieczenie społeczne.
Dodatkowo, firmy zagraniczne, które nie posiadają placówek w Chinach podlegają podatkowi potrącanemu u źródła na poczet dochodów uzyskanych w ChRL, w tym odsetek, dywidend, dochodów z wynajmu, tantiem oraz zysków kapitałowych.
Dywidendy uzyskane przez inwestorów zagranicznych z przedsiębiorstw będących inwestycjami zagranicznymi podlegają opodatkowaniu potrącanemu u źródła za zyski uzyskane po dniu 1 stycznia 2008.
Chińskie przepisy podatkowe są skomplikowane i KPMG zaleca skorzystanie z profesjonalnych usług doradczych przed przystąpieniem do jakiegokolwiek przedsięwzięcia lub ustaleń finansowych.
Pełna treść raportu KPMG „Inwestowanie w Chinach”
Źródło: KPMG
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.