reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak rozgraniczyć działalność samodzielną od zatrudnienia zależnego

Jak rozgraniczyć działalność samodzielną od zatrudnienia zależnego

Prowadzenie działalności gospodarczej nie zawsze oznacza swobodę podejmowania decyzji oraz niezależność. Na czym polega problem pozornego samodzielnego zatrudnienia w Niemczech i jak sobie z nim poradzić? Przeczytaj.

W zależności od branży i modelu przedsiębiorstwa rozgraniczenie działalności samodzielnej od zatrudnienia zależnego może być kwestią wymagającą szczególnej uwagi. Zasada swobody ukształtowania własnej działalności gospodarczej ma swoje granice tam, gdzie faktycznie powstaje stosunek zależny.

Koszty ponoszone przez pracodawcę związane z zatrudnieniem pracownika nie mogą być zaoszczędzone przez fakt, że stosunek zależny (zależność służbowa) między zleceniodawcą i zleceniobiorcą jest przedstawiany osobom trzecim jako samodzielna działalność gospodarcza.

Stanowi to między innymi nielegalne obejście istniejących obecnie ograniczeń związanych z zatrudnianiem polskich obywateli w Niemczech. Wykonywanie takiej pozornej, samodzielnej działalności może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi zarówno dla pracownika, jaki i pracodawcy.

Polecamy: Jak zostać rzemieślnikiem w Niemczech

Stwierdzenie statusu zatrudnienia (Statusfeststellungsverfahren)

W przypadkach niejasnych, w których rozgraniczenie jest trudne, istnieje możliwość zgłoszenia się do właściwego, według miejsca zameldowania w Niemczech, Federalnego Związku Ubezpieczycieli Emerytalnych (Deutsche Rentenversicherung Bund) w celu wyjaśnienia kwestii, czy zleceniobiorca wykonuje swoją działalność samodzielnie, czy w ramach zatrudnienia zależnego. W ramach tego postępowania wyjaśnienie odbywa się przy użyciu odpowiedniego kwestionariusza urzędowego.

Ponadto bada się szczegółowo umowę zawartą między poszczególnymi zainteresowanymi. Po zbadaniu informacji udzielonych zarówno przez zleceniobiorcę jak i zleceniodawcę, zostaje wydana wiążąca decyzja o statusie osoby zleceniobiorcy. Od tej decyzji można się odwoływać.

Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Niemczech

Właściwy kwestionariusz wraz z broszurką informacyjną oraz listę wszystkich regionalnych instytucji ubezpieczeniowych ds. rentowo-emerytalnych w Niemczech wraz z danymi teleadresowymi można pobrać ze strony internetowej Federalnego Związku Ubezpieczycieli Emerytalnych.

Strona oferuje serwis informacyjny w j. polskim - www.deutsche-rentenversicherung-bund.de

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak rozgraniczyć działalność samodzielną od zatrudnienia zależnego
Jak rozgraniczyć działalność samodzielną od zatrudnienia zależnego

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama