Jak rozgraniczyć działalność samodzielną od zatrudnienia zależnego
REKLAMA
REKLAMA
W zależności od branży i modelu przedsiębiorstwa rozgraniczenie działalności samodzielnej od zatrudnienia zależnego może być kwestią wymagającą szczególnej uwagi. Zasada swobody ukształtowania własnej działalności gospodarczej ma swoje granice tam, gdzie faktycznie powstaje stosunek zależny.
REKLAMA
Koszty ponoszone przez pracodawcę związane z zatrudnieniem pracownika nie mogą być zaoszczędzone przez fakt, że stosunek zależny (zależność służbowa) między zleceniodawcą i zleceniobiorcą jest przedstawiany osobom trzecim jako samodzielna działalność gospodarcza.
Stanowi to między innymi nielegalne obejście istniejących obecnie ograniczeń związanych z zatrudnianiem polskich obywateli w Niemczech. Wykonywanie takiej pozornej, samodzielnej działalności może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi zarówno dla pracownika, jaki i pracodawcy.
Polecamy: Jak zostać rzemieślnikiem w Niemczech
Stwierdzenie statusu zatrudnienia (Statusfeststellungsverfahren)
REKLAMA
W przypadkach niejasnych, w których rozgraniczenie jest trudne, istnieje możliwość zgłoszenia się do właściwego, według miejsca zameldowania w Niemczech, Federalnego Związku Ubezpieczycieli Emerytalnych (Deutsche Rentenversicherung Bund) w celu wyjaśnienia kwestii, czy zleceniobiorca wykonuje swoją działalność samodzielnie, czy w ramach zatrudnienia zależnego. W ramach tego postępowania wyjaśnienie odbywa się przy użyciu odpowiedniego kwestionariusza urzędowego.
Ponadto bada się szczegółowo umowę zawartą między poszczególnymi zainteresowanymi. Po zbadaniu informacji udzielonych zarówno przez zleceniobiorcę jak i zleceniodawcę, zostaje wydana wiążąca decyzja o statusie osoby zleceniobiorcy. Od tej decyzji można się odwoływać.
Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Niemczech
Właściwy kwestionariusz wraz z broszurką informacyjną oraz listę wszystkich regionalnych instytucji ubezpieczeniowych ds. rentowo-emerytalnych w Niemczech wraz z danymi teleadresowymi można pobrać ze strony internetowej Federalnego Związku Ubezpieczycieli Emerytalnych.
Strona oferuje serwis informacyjny w j. polskim - www.deutsche-rentenversicherung-bund.de
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.