REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki kredyt na samochód?

Monika Krześniak
Jaki kredyt na samochód?
Jaki kredyt na samochód?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Najlepsze warunki kredytu samochodowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą ma Santander Consumer Bank, uznali eksperci emFinanse.

Eksperci firmy emFinanse analizowali zarówno koszty kredytu, jak i procedurę oraz wymagane dokumenty. Kredytobiorcy prowadzący działalność gospodarczą nadal muszą bowiem dostarczać wielu dokumentów, głównie dotyczących kondycji finansowej (w tym m.in. zeznania podatkowe składane do urzędu skarbowego, zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami do ZUS i podatkami do US).

REKLAMA

REKLAMA

- Wymagają ich niemal wszystkie instytucje finansowe przy procedurze standardowej. Formalności jest nieco mniej przy procedurze uproszczonej - czasami wystarczy jedynie oświadczenie o wynikach finansowych firmy. W takich przypadkach instytucje finansowe często zabezpieczają się poprzez zwiększenie wkładu własnego wnioskodawcy - wyjaśnia Katarzyna Patrzyczna, menedżer wydziału kredytów w firmie emFinanse, Doradcy Finansowi.

Banki ustalają także minimalny okres prowadzenia działalności, uprawniający do zaciągnięcia kredytu. W kilku bankach jest to 12 miesięcy (MultiBank, Polbank EFG, mBank, GETIN Bank) lub sześciu miesięcy (Santander Consumer Bank, Kredyt Bank, Dominet Bank), natomiast Lukas Bank zdecydował się na złagodzenie tego kryterium do trzech miesięcy, a Bank BPH, PKO BP zrezygnowały z niego całkowicie.

Zobacz: Dofinansowanie elektronicznego biznesu B2B

Znaczna część instytucji finansowych nakłada ograniczenie maksymalnej kwoty, jaką można pożyczyć w ramach kredytu samochodowego. Zazwyczaj jednak znacznie przewyższa średnią kwotę zaciąganych kredytów samochodowych. Jednocześnie banki mogą odstąpić od takiego ograniczenia kwotowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Oceniając ofertę kredytów samochodowych dla przedsiębiorców, sprawdziliśmy także wysokość prowizji bankowej. Ciekawą propozycję przedstawił BZ WBK, w którym wynosi ona od 1 zł do 1 proc. (przy kredycie na samochód nowy) i od 1 zł do 2 proc. (przy zakupie samochodu używanego). Jednak jest to oferta spółki zależnej - firmy leasingowej, więc nie jest ujęta w zestawieniu.

Szerokie widełki prowizji mają Dominet Bank oraz Bank BPH, choć stosowana zazwyczaj prowizja nie przekracza 2-3 proc. (w przypadku kredytów dla firm nie obowiązują ograniczenia wysokości prowizji [5 proc.], które dotyczą wyłącznie kredytów konsumenckich).

- Oprocentowanie kredytów (w złotych) waha się od 6 proc. do nawet 13 proc., ale niewielka grupa wnioskodawców może liczyć na najniższy próg, zazwyczaj trzeba spełnić dodatkowe warunki, np. wyższy wkład własny lub zaciągnąć kredyt na relatywnie krótki okres. Najniższe oprocentowanie oferuje Santander Consumer Bank, ale jest to promocja, która obowiązywać będzie na pewno do końca marca - mówi Katarzyna Patrzyczna.

Natomiast PKO BP nie chciał podać oprocentowania swojego kredytu samochodowego.

Eksperci emFinanse sprawdzali również, czy kredytobiorca otrzyma w banku ofertę ubezpieczeniową (np. ubezpieczeń komunikacyjnych, polisę na życie). Pięć instytucji finansowych nie daje takiej możliwości (Bank BPH, Polbank, PKO BP, MultiBank i GETIN Bank), pozostałe natomiast mają ją w ofercie. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem kredytu jest przewłaszczenie oraz cesja z polisy AC.

Zestawienie przeprowadzone zostało na zasadzie ankiety wypełnianej przez banki. Kwestionariusz wysłano do 14 instytucji finansowych (Getin Banku, Santander Consumer Banku, GE Money Banku, Polbanku, PKO BP, Pekao, BZ WBK, Lukas Banku, Multibanku, mBanku, Banku BPH, Kredyt Banku, Dominet Banku, Banku Pocztowego).

Na ankietę odpowiedziało 11 instytucji finansowych, ale BZ WBK przedstawił ofertę firmy leasingowej, więc nie znalazł się w zestawieniu.


Oferta kredytów samochodowych dla przedsiębiorców (pojazdy używane)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Oferta kredytów samochodowych dla przedsiębiorców (pojazdy nowe)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA