REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wziąć kredyt obrotowy w banku, zrezygnować z kredytu kupieckiego i jeszcze na tym zarobić

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
Wziąć kredyt obrotowy w banku, zrezygnować z kredytu kupieckiego i jeszcze na tym zarobić
Wziąć kredyt obrotowy w banku, zrezygnować z kredytu kupieckiego i jeszcze na tym zarobić

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt kupiecki jest formą zachęty, jakiej udziela kupującemu sprzedający, podnosząc w ten sposób atrakcyjność jego decyzji o zakupie danego towaru. Najczęściej udzielany jest w obrocie hurtowym tak zwanym „stałym klientom”, kiedy partie towaru są relatywnie duże, a transakcje powtarzalne.

REKLAMA

REKLAMA

W tym systemie, klient zamówiony towar otrzymuje o kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt dni wcześniej, niż zobowiązany jest uregulować należność. Dzięki temu, w prowadzenie interesu, kupujący, może zaangażować mniej środków własnych na zakup towaru, a w niektórych przypadkach może ich w ogóle nie angażować. Będzie tak, kiedy termin jego spłaty zobowiązań jest na tyle długi, że do tego czasu spłyną już należności od klientów, którym ten towar sprzedał. Łatwo o taki przypadek, zwłaszcza, jeśli samemu prowadzi się sprzedaż „tylko za gotówkę”. Opisany wyżej mechanizm działania kredytu kupieckiego, jest najbardziej powszechny, szeroko stosowany i rozumiany. Stosują je hurtownie różnych branż, gdzie zaopatrują się sieci sklepów detalicznych czy producenci. Albo producenci wobec hurtowych odbiorców tego co wytwarzają, czy np. w budownictwie, hurtownie zaopatrujące firmy wykonawcze.

Możliwe jest jednak zdecydowanie bardziej twórcze wykorzystywanie faktu, że dostawcy są skłonni udzielać kredytu kupieckiego. Dobrze prosperująca firma, w której właściwie zarządza się finansami i osiągane są dobre wskaźniki płynności finansowej może, w drodze negocjacji, postarać się o osiąganie dodatkowego zysku negocjując z dostawcą lepsze warunki zakupu w zamian za rezygnację z odroczonego terminu płatności (sic!). Negocjacje z dostawcą musi poprzedzić prawidłowo przeprowadzony rachunek ekonomiczny. I tym zamierzamy się teraz zająć.

Główny dostawca firmy Aston  (firma Bolton) stosuje zasadę, że stałym, solidnym odbiorcom, udziela kredytu kupieckiego na 60 dni. Firma Aston również korzysta z tego kredytu, dzięki temu z powodzeniem wykorzystuje jedynie niewielką transzę bankowego kredytu obrotowego. Bank, widząc dobrą sytuację firmy Aston, przedstawia, co raz to korzystniejsze oferty na kolejne transze kredytu obrotowego. Dotychczas były one ignorowane. Przeglądając te oferty, nowy dyrektor finansowy (pan Cameron) postanowił zainteresować szefa firmy (szef osobiście negocjuje warunki z dostawcami) swoim pomysłem wzięcia kolejnej transzy obrotowego kredytu bankowego i jeszcze zarobienia na tym. Jednak najpierw trzeba było wszystko dobrze policzyć.

Polecamy: Analiza kosztów uznaniowych - porada

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zadanie dyrektora finansowego jest następujące: Jeśli cenę płaconą za partię towaru po 60 dniach od daty wystawienia faktury przez dostawcę przyjąć za 100%, to jaki minimalny upust cenowy można negocjować z tym dostawcą, gdy nasza firma (Aston) przyjmie zobowiązanie zapłacenia w ciągu 20 albo 10 dni, oraz przy zapłacie w dniu odbioru towaru?

A) Najpierw, dyrektor finansowy firmy, pan Cameron, ustalił/oszacował jaka jest roczna stopa procentowa proponowanego kredytu obrotowego powiększona o pozostałe opłaty nakładane przez bank, związane z tym kredytem (odsetki + inne opłaty np. opłata przygotowawcza; koszty rozpatrzenia wniosku; ubezpieczenia itd.) . Okazało się, że to ca 20,67% w skali roku. Jeśli więc korzyści ze skrócenia terminu płatności będą mniejsze niż owe 20,67% firma Aston straci, rezygnując z 60 dni odroczonej płatności.

B) Następnie, dyrektor Cameron założył, że jeśli Aston nie zarobi na tej operacji minimum 15% kosztów obsługi tego nowego kredytu, to nie warto angażować szefa w negocjacje, bo i tak ma dostatecznie dużo pacy. Wyszło więc, że korzyści firmy Aston będzie można uznać za wystarczające, jeśli uda się uzyskać pokrycie kosztów obsługi kredytu (20,67%) i dołożyć do tego kolejne 15% tych kosztów, co daje łącznie 35,67%. W zaokrągleniu 36% , kosztów obsługi kredytu.

C) Teraz należało wyliczyć, przy jakim procencie opustu minimum, uzyska się owe 36% dla wariantów przy płatności po 20; 10 i 0 dniach licząc od daty zakupu. W ten sposób szef firmy Aston będzie wiedział, że zejście poniżej wyliczonych wartości nie opłaca się i dotychczasowe warunki należy pozostawić bez zmian, kończąc negocjacje na ten temat. Stosowne wyliczenia można przeprowadzić korzystając z następującej formuły :

A następnie, znając już Kkk, wyliczono efektywny roczny koszt tego kredytu kupieckiego:

D) Po podstawieniu do wzoru wyszło, że cel firmy Aston zostanie osiągnięty jeśli w wariancie „płatność po 20 dniach” uzyska się minimum 3,4% opustu względem dotychczasowej ceny; w wariancie „płatność po 10 dniach” uzyska się minimum 4,2% opustu; a przy płatności w dniu zakupu 5% opustu. Każdy opust wyższy od wyliczonego był dodatkową korzyścią firmy Aston i pozostawał już całkowicie w gestii zdolności negocjacyjnych szefa firmy.

E) Dyrektor Cameron, na wszelki wypadek, dokonał wyliczeń dla innych okresów niż podane trzy i w formie tabeli przekazał szefowi jako „ściągę” na wypadek, gdyby rozważano inne okresy płatności i procenty opustu od obecnej ceny z tytułu skrócenia okresu dotychczasowego (60 dni).

Niewykluczone, że szefostwo firmy Bolton po takich negocjacjach, uzna partnerstwo handlowe z firmą Aston za jeszcze bardziej pożądane, ponieważ możliwość szybszego otrzymania zapłaty za towar poprawia płynność w firmie i zwiększa jej możliwości zakupowe, a to jest w danej chwili pożądane. 

Polecamy: Jak wybrać lokatę dla firmy?

*Formuły liczenia Kkk i Erkk zaczerpnięte z „Przewodnika o finansach”  Singel;Shim; Hartman, PWN 1995 s. 134.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

REKLAMA

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA