Czym jest CEIDG, czyli własna firma przez Internet
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki projektem nowelizacji ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 i Nr 239, poz. 1593) przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność gospodarczą już w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Rejestracji działalności ma służyć formularz CEIDG-1, którego wypełnienie ma zająć nie więcej niż 15 minut.
REKLAMA
Celem idei wprowadzenia CEIDG jest umożliwienie ewidencjonowania działalności gospodarczej w formie elektronicznej. Wszystko w ramach działającego już „Jednego okienka”. Formularz rejestracyjny będzie więc zawierał dane potrzebne również:
- urzędom skarbowym (zgłoszenie identyfikacyjne/zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą);
- Głównemu Urzędowi Statystycznemu (wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej lub o zmianę cech objętych wpisem);
- Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (zgłoszenie/zmiana płatnika składek) oraz Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (zgłoszenia oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników).
CEIDG ma również pełnić funkcje pozwalające na elektroniczne udostępnianie informacji o wpisach do ewidencji działalności gospodarczej, koncesjach, zezwoleniach oraz wpisach do rejestru działalności regulowanej.
Polecamy: Zasady składania wniosku o wpis do CEIDG
Ministerstwo Gospodarki zakłada, że wprowadzenie elektronicznej formy rejestracji działalności gospodarczej znacznie uprości całą procedurę i pozwoli zaoszczędzić przedsiębiorcom cenny czas. Najważniejszy wydaje się brak konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie. Zarejestrować firmę będzie można z każdego miejsca w Polsce (oraz zagranicą), wystarczyć ma dostęp do Internetu.
CEIDG ma także ułatwić prowadzenie działalności dzięki zwiększeniu dostępności informacji w formie cyfrowej dla obywateli i przedsiębiorców.
Działalność uprości także utworzenie centralnej bazy gromadzącej dane o przedsiębiorcach i udzielonych im koncesjach, zezwoleniach i wpisach do rejestru działalności regulowanej, do których dostęp również przybierze formę elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP.
Polecamy: Czym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.