REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć zakup towaru od zagranicznego podatnika, gdy wystawił fakturę z polskim VAT

Jak rozliczyć zakup towaru od zagranicznego podatnika, gdy wystawił fakturę z polskim VAT /Fot. Fotolia
Jak rozliczyć zakup towaru od zagranicznego podatnika, gdy wystawił fakturę z polskim VAT /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mamy fakturę z Irlandii za telefon komórkowy. Sprzedawca nie jest zarejestrowany do VAT-UE, więc wystawił fakturę z polskim VAT, bo ma polski NIP. Fakturę wystawił bez naszego NIP. Czy możemy odliczyć VAT, np. po wysłaniu mu noty korygującej?

Tak. Jeśli telefon był kupiony w Polsce (transakcja krajowa), a faktura, mimo że bez numeru NIP nabywcy, spełnia inne wymagania formalne określone dla faktury VAT, to mogą Państwo odliczyć z niej VAT. Warunkiem jest wykorzystywanie telefonu do działalności opodatkowanej. Jeśli natomiast kupiony telefon był wysłany lub transportowany na terytorium Polski z Irlandii lub innego kraju UE, należy rozpoznać WNT i rozliczyć VAT od tej transakcji. Szczegóły w uzasadnieniu.

REKLAMA

Sposób rozliczenia omawianej transakcji zależy od tego, czy telefon został kupiony w Polscy, czy był przesłany lub przetransportowany z innego kraju UE do Polski. Ponieważ nie wynika to z pytania, rozważymy oba przypadki.

1. Telefon kupiony w Polsce

Jeżeli telefon był kupiony w Polsce i nie był transportowany lub wysyłany z innego kraju UE, miejsce tej dostawy jest w kraju. Gdy zagraniczny dostawca jest zarejestrowany w Polsce do VAT, miał obowiązek naliczyć podatek. Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT do rozliczenia VAT nie jest w takim przypadku zobowiązany polski podatnik.

Jeśli taka sytuacja miała miejsce, należy rozważyć kwestię odliczenia VAT z wystawionej faktury z naliczonym podatkiem.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje po spełnieniu przez podatnika przesłanek pozytywnych oraz w przypadku niewystąpienia przesłanek negatywnych. Aby spełnić przesłanki pozytywne, o których mowa w art. 86 ustawy o VAT, odliczenia podatku powinien dokonać podatnik VAT, a towary i usługi, z nabyciem których został naliczony podatek, powinny być wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Prawo dla firm

Drugim warunkiem odliczenia podatku jest niezaistnienie przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ust. 3a ustawy, do których należą m.in.:

  • wystawienie faktury przez podmiot nieistniejący,
  • wystawienie faktury dokumentującej czynności, które faktycznie nie miały miejsca, bądź
  • wskazanie przez sprzedawcę na fakturze podatku w przypadku czynności zwolnionych lub niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W Państwa przypadku drugi warunek nie będzie spełniony, gdy towar był transportowany lub wysyłany do Polski.

Wśród przesłanek negatywnych nie jest wymieniony brak numeru NIP nabywcy. Sprzedawca jest zobowiązany wystawić fakturę dokumentującą daną sprzedaż. Faktura - zgodnie z art. 106e ustawy o VAT - powinna zawierać m.in. oznaczenie stron transakcji, czyli imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług, ich adresy oraz numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Jak wskazuje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2017 r. (sygn. 0112-KDIL1-1.4012.189.2017.1.MJ):

REKLAMA

Faktura VAT potwierdza zaistniałe zdarzenia gospodarcze, a jej elementy formalne wymagane przez art. 106e ustawy mają wyłącznie znaczenie dowodowe. Jedynie braki merytoryczne faktury mogą wywołać skutek materialny w postaci zmian w przedmiocie lub podstawie opodatkowania, a także doprowadzić do niewłaściwego określenia wysokości podatku.

Elementy formalne faktury, takie jak np. NIP nabywcy, mają znaczenie wyłącznie dowodowe. Tym samym brak NIP nabywcy na fakturze, która jednak zawiera pozostałe dane pozwalające na prawidłowe określenie stron transakcji oraz zweryfikowanie zaistnienia danego zdarzenia gospodarczego, nie wyklucza prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Niemniej wadliwa faktura powinna być skorygowana, tak aby zawierała prawidłowe oznaczenie stron transakcji, w tym także numery NIP. Ustawa przewiduje dwie możliwości skorygowania błędu faktury: za pomocą faktury korygującej wystawionej przez sprzedawcę lub poprzez wystawienie noty korygującej przez nabywcę (nota korygująca wymaga akceptacji sprzedającego).

W takiej sytuacji mogą Państwo odliczyć VAT z otrzymanej faktury w miesiącu dokonania dostawy, pod warunkiem otrzymania faktury w tym samym okresie, lub w dwóch następnych miesiącach.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć zakup towaru od zagranicznego podatnika, gdy wystawił fakturę z polskim VAT

W artykule przedstawiono również przykłady omawiające problematykę rozliczenia towaru od zagranicznego podatnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA