REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozdział własności od zarządzania – szansa i ryzyko dla przedsiębiorstw sektora MSP

Rozdział własności od zarządzania – szansa i ryzyko dla przedsiębiorstw sektora MSP
Rozdział własności od zarządzania – szansa i ryzyko dla przedsiębiorstw sektora MSP
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia nadzoru w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw jest zagadnieniem pojawiającym się w literaturze przedmiotu w Polsce dopiero od niedawna, ponieważ w dotychczasowej praktyce, po przemianach lat 90-tych to głównie właściciele sprawują nadzór kierowniczy nad zarządzanymi przez siebie przedsiębiorstwami tego sektora.

MSP to z reguły firmy rodzinne family business wykorzystujące często lokalne nisze rynkowe, kierowane przez właścicieli, co przy z reguły niewielkim kapitale i niskiej zdolności kredytowej pozwala utrzymywać się im na rynku w dłuższej perspektywie czasowej.

REKLAMA

Rozdzielenie własności od zarządzania w takich podmiotach jest często z jednej strony szansą na ich dalszy rozwój, ale stwarza też nowe, istotne zagrożenia.

Kadra zarządzająca złożona z młodych, dobrze wykształconych w warunkach gospodarki wolnorynkowej menedżerów jest często szansą na rozwój firm tego sektora. Rozdzielenie własności od zarządzania to niestety jednak również poważne zagrożenia dla tak niewielkich firm jak przedsiębiorstwa sektora MSP stanowiące w naszym kraju ponad 98 % ogółu przedsiębiorstw.

Kryteria doboru modułu CRM w małych i średnich firmach

REKLAMA

Duże organizacje niemal zawsze wdrażają procedury audytu i nadzoru, nawet, jeżeli nie są do tego zobligowane obowiązującymi przepisami prawa. Przekazywanie niezbędnych informacji w uporządkowanej formie, identyfikacja ryzyka i kontrola działań pod kątem zgodności z założonymi celami w znacznym stopniu ogranicza ryzyko związane z realizacją przez zarządy celów operacyjnych kosztem strategii. Zmniejsza ryzyko maksymalizacji wyniku związane z uproszczonymi systemami motywacji stosowanymi często w niewielkich firmach. Systemami promującymi natychmiastowy efekt, z narzędziami oceniającymi niemal wyłącznie aspekt finansowy w perspektywie krótkoterminowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadzór korporacyjny to często wypracowany przez lata model zapewniający nie tylko właściwą ocenę, ale przede wszystkim pozwalający na zrównoważony rozwój organizacji. To również zespół narzędzi zapewniających dostateczny poziom innowacyjności, podnoszenia kwalifikacji, utrzymania dyscypliny i porządku.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Pewien naturalny konflikt interesów miedzy udziałowcami niewielkich jednostek – przedsiębiorstw z sektora MSP, (w których dochodzi do rozdziału między własnością a zarzadzaniem) a zarządami takich podmiotów (podobnie jak w większych strukturach) dotyczy naturalnej rozbieżności celów realizowanych przez osoby zarządzające z celami strategicznymi organizacji i długoterminowymi celami wzrostu wartości podmiotu zarządzanego – istotnymi dla udziałowców.

REKLAMA

Ta rozbieżność celów może być niwelowana przez właściwe systemy wynagradzania i motywacji, które w takich organizacjach muszą być proste, ale nie mogą być prymitywne. Poza podstawowym miernikiem - jakim jest i musi być krótkoterminowy wynik przedsiębiorstwa muszą równocześnie na wynagrodzenie zarządów takich podmiotów mieć wpływ inne, obiektywne kryteria sprzyjające prawidłowej realizacji strategii organizacji w perspektywie długoterminowej.

Innym poważnym ryzykiem rozdziału własności od zarządzania w takich niewielkich przedsiębiorstwach jest silna koncentracja obszarów decyzji w stosunkowo niewielkiej liczbie stanowisk.

Jest to spowodowane delegacją przez dotychczasowych właścicieli kontroli zbyt wielu obszarów i skupieniu ich w rękach niewielkiej liczby osób, co stwarza poważne zagrożenie dla udziałowców przedsiębiorstw zarządzanych przez menedżerów, którzy w imieniu dotychczasowych właścicieli sprawują zarząd w firmach. Utrata menedżera, który skupia w swoim ręku większość strategicznych informacji i obszarów działalności takiej organizacji może oznaczać równoczesną utratę kontroli nad rynkiem i zagrozić dalszemu istnieniu takich podmiotów.

Dlatego przed podjęciem tak istotnej z punktu widzenia bezpieczeństwa organizacji decyzji - warto skorzystać z profesjonalnego outsourcingu narzędzi controllingowych celem zastąpienia niesformalizowanych procedur i intuicyjnego zarządzania ryzykiem przez właścicieli skutecznymi narzędziami ograniczającymi ryzyko związane z takim krokiem, – jakim jest rozdział własności od zarządzania.

Taki outsourcing obejmuje często nie tylko grupę zagadnień związanych z oceną systemów motywacji, procedurami audytu, pełnej, bieżącej oceny wyniku i zgodności działań z założonymi celami przedsiębiorstwa, ale również zagadnienia ochrony prawnej związane np. z tematyką skutecznych umów o zakazie konkurencji po rozwiązaniu przez menedżera umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą. Wiedza niezbędna przy budowie profesjonalnego audytu, narzędzi nadzoru i elementów struktury ładu korporacyjnego jest często niedostępna dla osób nieposiadających kierunkowego wykształcenia i praktyki w segmencie gospodarki, w którym działają korporacje i firmy duże.

Jak uniknąć błędów przy tworzeniu informacji zarządczych w fazie tworzenia bazy raportowania organizacji

Dlatego usługi outsourcingu w tym zakresie - dla udziałowców takich niewielkich firm mogą być receptą na nie zakończenie całego procesu katastrofą – utratą kontroli nad podstawowymi parametrami przedsiębiorstwa lub nawet wrogim przejęciem firmy.

Wojciech Strama

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA