REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozdział własności od zarządzania – szansa i ryzyko dla przedsiębiorstw sektora MSP

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rozdział własności od zarządzania – szansa i ryzyko dla przedsiębiorstw sektora MSP
Rozdział własności od zarządzania – szansa i ryzyko dla przedsiębiorstw sektora MSP
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia nadzoru w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw jest zagadnieniem pojawiającym się w literaturze przedmiotu w Polsce dopiero od niedawna, ponieważ w dotychczasowej praktyce, po przemianach lat 90-tych to głównie właściciele sprawują nadzór kierowniczy nad zarządzanymi przez siebie przedsiębiorstwami tego sektora.

MSP to z reguły firmy rodzinne family business wykorzystujące często lokalne nisze rynkowe, kierowane przez właścicieli, co przy z reguły niewielkim kapitale i niskiej zdolności kredytowej pozwala utrzymywać się im na rynku w dłuższej perspektywie czasowej.

REKLAMA

Rozdzielenie własności od zarządzania w takich podmiotach jest często z jednej strony szansą na ich dalszy rozwój, ale stwarza też nowe, istotne zagrożenia.

Kadra zarządzająca złożona z młodych, dobrze wykształconych w warunkach gospodarki wolnorynkowej menedżerów jest często szansą na rozwój firm tego sektora. Rozdzielenie własności od zarządzania to niestety jednak również poważne zagrożenia dla tak niewielkich firm jak przedsiębiorstwa sektora MSP stanowiące w naszym kraju ponad 98 % ogółu przedsiębiorstw.

Kryteria doboru modułu CRM w małych i średnich firmach

REKLAMA

Duże organizacje niemal zawsze wdrażają procedury audytu i nadzoru, nawet, jeżeli nie są do tego zobligowane obowiązującymi przepisami prawa. Przekazywanie niezbędnych informacji w uporządkowanej formie, identyfikacja ryzyka i kontrola działań pod kątem zgodności z założonymi celami w znacznym stopniu ogranicza ryzyko związane z realizacją przez zarządy celów operacyjnych kosztem strategii. Zmniejsza ryzyko maksymalizacji wyniku związane z uproszczonymi systemami motywacji stosowanymi często w niewielkich firmach. Systemami promującymi natychmiastowy efekt, z narzędziami oceniającymi niemal wyłącznie aspekt finansowy w perspektywie krótkoterminowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadzór korporacyjny to często wypracowany przez lata model zapewniający nie tylko właściwą ocenę, ale przede wszystkim pozwalający na zrównoważony rozwój organizacji. To również zespół narzędzi zapewniających dostateczny poziom innowacyjności, podnoszenia kwalifikacji, utrzymania dyscypliny i porządku.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Pewien naturalny konflikt interesów miedzy udziałowcami niewielkich jednostek – przedsiębiorstw z sektora MSP, (w których dochodzi do rozdziału między własnością a zarzadzaniem) a zarządami takich podmiotów (podobnie jak w większych strukturach) dotyczy naturalnej rozbieżności celów realizowanych przez osoby zarządzające z celami strategicznymi organizacji i długoterminowymi celami wzrostu wartości podmiotu zarządzanego – istotnymi dla udziałowców.

REKLAMA

Ta rozbieżność celów może być niwelowana przez właściwe systemy wynagradzania i motywacji, które w takich organizacjach muszą być proste, ale nie mogą być prymitywne. Poza podstawowym miernikiem - jakim jest i musi być krótkoterminowy wynik przedsiębiorstwa muszą równocześnie na wynagrodzenie zarządów takich podmiotów mieć wpływ inne, obiektywne kryteria sprzyjające prawidłowej realizacji strategii organizacji w perspektywie długoterminowej.

Innym poważnym ryzykiem rozdziału własności od zarządzania w takich niewielkich przedsiębiorstwach jest silna koncentracja obszarów decyzji w stosunkowo niewielkiej liczbie stanowisk.

Jest to spowodowane delegacją przez dotychczasowych właścicieli kontroli zbyt wielu obszarów i skupieniu ich w rękach niewielkiej liczby osób, co stwarza poważne zagrożenie dla udziałowców przedsiębiorstw zarządzanych przez menedżerów, którzy w imieniu dotychczasowych właścicieli sprawują zarząd w firmach. Utrata menedżera, który skupia w swoim ręku większość strategicznych informacji i obszarów działalności takiej organizacji może oznaczać równoczesną utratę kontroli nad rynkiem i zagrozić dalszemu istnieniu takich podmiotów.

Dlatego przed podjęciem tak istotnej z punktu widzenia bezpieczeństwa organizacji decyzji - warto skorzystać z profesjonalnego outsourcingu narzędzi controllingowych celem zastąpienia niesformalizowanych procedur i intuicyjnego zarządzania ryzykiem przez właścicieli skutecznymi narzędziami ograniczającymi ryzyko związane z takim krokiem, – jakim jest rozdział własności od zarządzania.

Taki outsourcing obejmuje często nie tylko grupę zagadnień związanych z oceną systemów motywacji, procedurami audytu, pełnej, bieżącej oceny wyniku i zgodności działań z założonymi celami przedsiębiorstwa, ale również zagadnienia ochrony prawnej związane np. z tematyką skutecznych umów o zakazie konkurencji po rozwiązaniu przez menedżera umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą. Wiedza niezbędna przy budowie profesjonalnego audytu, narzędzi nadzoru i elementów struktury ładu korporacyjnego jest często niedostępna dla osób nieposiadających kierunkowego wykształcenia i praktyki w segmencie gospodarki, w którym działają korporacje i firmy duże.

Jak uniknąć błędów przy tworzeniu informacji zarządczych w fazie tworzenia bazy raportowania organizacji

Dlatego usługi outsourcingu w tym zakresie - dla udziałowców takich niewielkich firm mogą być receptą na nie zakończenie całego procesu katastrofą – utratą kontroli nad podstawowymi parametrami przedsiębiorstwa lub nawet wrogim przejęciem firmy.

Wojciech Strama

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

REKLAMA