Postępowanie o zatwierdzenie układu i przyspieszone postępowanie układowe
REKLAMA
REKLAMA
Ze względu na fakt, że w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu oraz w przyspieszonym postępowaniu układowym majątek i przedsiębiorstwo nadal pozostają w rękach dłużnika, w postępowaniu tym dużą rolę będzie odgrywać dotychczasowy dział księgowości.
REKLAMA
Istotnym elementem postępowania o zatwierdzenie układu jest etap czynności przygotowawczych.
1. Postępowanie o zatwierdzenie układu
REKLAMA
W postępowaniu o zatwierdzenie układu dłużnik musi zawrzeć umowę o sprawowanie nadzoru nad przebiegiem postępowania z osobą spełniającą wymogi, o których mowa w art. 24 ustawy, która pełni funkcję nadzorcy układu, w celu przygotowania propozycji układowych, przeprowadzenia samodzielnego zbierania głosów i złożenia wniosku o zatwierdzenie układu. W umowie musi być określony dzień, od którego nadzorca pełni swoją funkcję.
Kolejną czynnością jest ustalenie przez dłużnika dnia układowego. Dzień układowy przypada nie wcześniej niż trzy miesiące i nie później niż dzień przed dniem złożenia wniosku o zatwierdzenie układu. Mimo że wydawać by się mogło, iż jest to banalna czynność, jednak jej skutki są daleko idące. Po pierwsze, według stanu z dnia układowego określa się uprawnienia wierzycieli do głosowania nad układem oraz skutki przyjętego układu, a po wtóre wierzytelności powstałe po dniu układowym nie są objęte układem.
2. Karta do głosowania
Po ustaleniu dnia układowego dłużnik zbiera głosy na piśmie, przedstawiając wierzycielom karty do głosowania. Zgodnie z art. 213 Prawa restrukturyzacyjnego karta powinna zawierać:
REKLAMA
1) imię i nazwisko dłużnika albo jego nazwę oraz numer PESEL albo numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku ich braku – inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację, miejsce zamieszkania albo siedzibę, adres, a gdy dłużnikiem jest spółka osobowa, osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – imiona i nazwiska reprezentantów, w tym likwidatorów, jeżeli są ustanowieni, a ponadto w przypadku spółki osobowej – imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem;
2) imię i nazwisko głosującego wierzyciela albo jego nazwę oraz numer PESEL albo numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku ich braku – inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację, miejsce zamieszkania albo siedzibę, adres, a gdy wierzycielem jest spółka osobowa, osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – imiona i nazwiska reprezentantów, w tym likwidatorów, jeżeli są ustanowieni;
3) kwotę wierzytelności głosującego wierzyciela;
4) grupę obejmującą kategorię interesów, jeżeli zostały przewidziane, do której został zaliczony głosujący wierzyciel;
5) zgodę wierzyciela na objęcie wierzytelności układem, jeżeli jest ona wymagana – chodzi tutaj o objęcie wierzytelności ze stosunku pracy oraz wierzytelności zabezpieczonej na mieniu dłużnika hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską;
6) sumę wierzytelności objętych układem;
7) wskazanie dnia układowego;
8) pełną treść propozycji układowych z jednoznacznym wskazaniem, które propozycje dotyczą głosującego wierzyciela;
9) imię i nazwisko albo nazwę nadzorcy układu, numer licencji nadzorcy układu albo numer w Krajowym Rejestrze Sądowym spółki pełniącej funkcję nadzorcy układu, jego adres do korespondencji, numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej;
10) treść głosu oddanego przez wierzyciela za albo przeciw układowi;
11) wskazanie dnia oddania głosu;
12) podpis wierzyciela, osób uprawnionych do jego reprezentowania albo podpis jego pełnomocnika.
Spełnienie wszystkich wymienionych warunków jest warunkiem ważności karty.
Warto podkreślić, że kartę do głosowania może podpisać tylko wierzyciel. W takim przypadku do karty dołącza się pełnomocnictwo. Uprawnienie do podpisania karty do głosowania albo do udzielenia pełnomocnictwa wykazuje się odpisem lub wydrukiem z odpowiedniego rejestru. W przypadku gdy wierzyciel nie dołączył odpisu lub wydruku, dłużnik może pozyskać odpis lub wydruk z odpowiedniego rejestru.
Jeżeli propozycje układowe przewidują, że dłużnikowi ma zostać udzielone wsparcie w postaci pomocy publicznej, wierzycielowi, który ma udzielić wsparcia, doręcza się, wraz z kartą do głosowania, plan restrukturyzacyjny wraz z dokumentami.
Głosowanie nie może być rozciągnięte w czasie, ponieważ głos wierzyciela zachowuje ważność, o ile wniosek dłużnika o zatwierdzenie układu wpłynął do sądu przed upływem trzech miesięcy od dnia oddania głosu.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Postępowanie o zatwierdzenie układu i przyspieszone postępowanie układowe
W artykule m.in.:
- Zawarcie układu
- Wniosek o zatwierdzenie układu
- Przyspieszone postępowanie układowe
- Dodatkowe obowiązki dłużnika
- Postanowienie o otwarciu postępowania
- Skutki otwarcia przyspieszonego postępowania układowego
- Skład masy układowej
- Skutki otwarcia postępowania
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.