Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest potrącenie?

Gabriela Polkowska
czym jest potrącenie?
czym jest potrącenie?
Potrącenie wierzytelności często może upraszczać rozliczenia dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami. Poniższy artykuł traktuje o tym czym jest potrącenie, jakie są jego przesłanki, w jaki sposób można go dokonać oraz czym różni się instytucja potrącenia ustawowego od potrącenia umownego.

Co to jest potrącenie

Instytucja potrącenia polega na kompensacji wierzytelności, której dokonać mogą dwie osoby będące wobec siebie jednocześnie wierzycielami i dłużnikami w ten sposób, że jedna z tych osób nie spełnia swego świadczenia, lecz je umarza poprzez zaliczenie świadczenia drugiej osoby do własnej wierzytelności. Potrącenie powoduje więc wygaśnięcie zobowiązania. Zgodnie z art. art. 498. § 2. skutkiem potrącenia jest wzajemne umorzenie obu wierzytelności do wysokości wierzytelności  niższej. W sytuacji, gdy obie wierzytelności posiadają taką samą wysokość, to obie ulegają całkowitemu umorzeniu.

Wejdź na nasze Forum!

Maria Nowak jest wierzycielem Krzysztofa Nowaka na kwotę opiewającą na 3000 zł. Krzysztof Nowak jest jednocześnie wierzycielem Marii Nowak na kwotę opiewającą na 1500 zł.  W tym przypadku potrącenia można dokonać na kwotę 1500 zł, a do spłacenia zostaje wtedy 1500 zł.

Przesłanki potrącenia

Kodeks Cywilny (art. 498. § 1.202 k.c.) wyróżnia następujące przesłanki potrącenia:

 1. Wymóg istnienia dwóch wzajemnych wierzytelności, których właściciele są względem siebie jednocześnie dłużnikami i wierzycielami (każda z tych dwóch osób może dokonać potrącenia swojej wierzytelności z wierzytelności drugiej strony);
 2. Wymóg jednorodzajowości świadczeń obu wierzytelności (przedmiotem wierzytelności, które podlegają potrąceniu muszą być pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone co do gatunku);
 3. Wymóg wymagalności wierzytelności;
 4. Wymóg zaskarżalności wierzytelności (musi istnieć możliwość dochodzenia obu wierzytelności przed sądem lub przed innym organem państwowym).

Materialnoprawne i prawnoprocesowe przesłanki i skutki złożenia oświadczenia o potrąceniu

W jaki sposób dokonuje się potrącenia

Zgodnie z art. 499. k.c. potrącenia (ustawodawca ma tu na myśli potrącenie ustawowe) dokonuje się poprzez złożenie stosownego oświadczenia woli drugiej stronie. Jest to więc czynność prawna o charakterze jednostronnym (inaczej ma się kwestia potrącenia umownego, którego nie reguluje Kodeks Cywilny, a które ma charakter czynności prawnej dwustronnej i które jest dopuszczalne w oparciu o zasadę swobody zawierania umów).

Oświadczenie o potrąceniu posiada moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe. Oświadczenie takie uważa się za skuteczne pod warunkiem, że zostało ono dostarczone do wierzyciela wzajemnego, w taki sposób, że mógł on się z nim z łatwością zapoznać. Ustawodawca nie wymaga przy tym, aby oświadczenie o potrąceniu złożone zostało w formie szczególnej, jednak obowiązek udowodnienia faktu potrącenia ciąży na osobie potrącającego, a więc warto zachować formę pisemną.

Kiedy można zastosować potrącenie?


Rodzaje wierzytelności nie podlegające potrąceniu

Rodzaje wierzytelności wyłączone od potrącenia wymienia art. 505. k.c. Są to następujące typy wierzytelności:

1) wierzytelności nie ulegające zajęciu;

2) wierzytelności o dostarczenie środków utrzymania;

3) wierzytelności wynikające z czynów niedozwolonych;

4) wierzytelności, co do których potrącenie jest wyłączone przez przepisy szczególne.

Kwota wolna od potrąceń w 2015 roku

Potrącenie umowne

Potrącenie umowne nie jest uregulowane przepisami Kodeksu Cywilnego. Instytucja ta wynika z zasady swobody zawierania umów, która została uregulowana w art. 3531 k.c. Potrącenie umowne jest umową wzajemną zawieraną pomiędzy dwoma wierzycielami, przy czym umorzenie jednej z wierzytelności jest w tym przypadku ekwiwalentem drugiej wierzytelności. Zgodnie z Wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 6 kwietnia 2006 r. (Sygn. akt: I ACa 2213/05) nie mają tu zastosowania uregulowania dotyczące potrącenia ustawowego wynikające z art. 498 k.c. Zasady potrącenia umownego wynikają z treści umowy, a więc są kształtowane przez obie strony tej umowy. Nie istnieje przy tym wymóg jednorodzajowości świadczeń obu wierzytelności, wymóg wymagalności wierzytelności ani wymóg ich zaskarżalności. Strony mogą ponadto zdecydować, że potrącenie będzie miało moc wsteczną, albo będzie skuteczne od chwili potrącenia.

Potrącenie wierzytelności z tytułu kary umownej

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Problemy firm widoczne na długo przed niewypłacalnością
  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 1/3 bankrutów i 1/4 restrukturyzowanych przedsiębiorstw nie płaciła swoim kontrahentom już na 2 lata przed ogłoszeniem niewypłacalności.
  Ceny mieszkań w Polsce osiągnęły maksimum w połowie 2022 roku? Niewykluczone
  Czekaliście ze sprzedażą mieszkania, aż ceny osiągną apogeum? No więc, chyba pora udać się do pośrednika obrotu nieruchomościami. Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego.
  Nowoczesna komunikacja PR elementem inwestycji biznesu
  Cyfryzacja, zmiana pokoleniowa i coraz bardziej wymagający rynek. Nawet w niedalekiej przyszłości prowadzenie biznesu będzie całkowicie innym wyzwaniem, aniżeli kilka lat temu. Dynamiczna transformacja społeczno-gospodarcza wymaga od przedsiębiorców jeszcze szerszego spojrzenia zarówno na swoich klientów, jak i inwestorów, kontrahentów, czy sam zespół.
  Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
  Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
  Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
  Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
  Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
  Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
  Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
  Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE
  Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
  Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
  Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
  Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
  Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.