REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest potrącenie?

Gabriela Polkowska
czym jest potrącenie?
czym jest potrącenie?

REKLAMA

REKLAMA

Potrącenie wierzytelności często może upraszczać rozliczenia dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami. Poniższy artykuł traktuje o tym czym jest potrącenie, jakie są jego przesłanki, w jaki sposób można go dokonać oraz czym różni się instytucja potrącenia ustawowego od potrącenia umownego.

Co to jest potrącenie

Instytucja potrącenia polega na kompensacji wierzytelności, której dokonać mogą dwie osoby będące wobec siebie jednocześnie wierzycielami i dłużnikami w ten sposób, że jedna z tych osób nie spełnia swego świadczenia, lecz je umarza poprzez zaliczenie świadczenia drugiej osoby do własnej wierzytelności. Potrącenie powoduje więc wygaśnięcie zobowiązania. Zgodnie z art. art. 498. § 2. skutkiem potrącenia jest wzajemne umorzenie obu wierzytelności do wysokości wierzytelności  niższej. W sytuacji, gdy obie wierzytelności posiadają taką samą wysokość, to obie ulegają całkowitemu umorzeniu.

REKLAMA

Wejdź na nasze Forum!

Maria Nowak jest wierzycielem Krzysztofa Nowaka na kwotę opiewającą na 3000 zł. Krzysztof Nowak jest jednocześnie wierzycielem Marii Nowak na kwotę opiewającą na 1500 zł.  W tym przypadku potrącenia można dokonać na kwotę 1500 zł, a do spłacenia zostaje wtedy 1500 zł.

Przesłanki potrącenia

Kodeks Cywilny (art. 498. § 1.202 k.c.) wyróżnia następujące przesłanki potrącenia:

 1. Wymóg istnienia dwóch wzajemnych wierzytelności, których właściciele są względem siebie jednocześnie dłużnikami i wierzycielami (każda z tych dwóch osób może dokonać potrącenia swojej wierzytelności z wierzytelności drugiej strony);
 2. Wymóg jednorodzajowości świadczeń obu wierzytelności (przedmiotem wierzytelności, które podlegają potrąceniu muszą być pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone co do gatunku);
 3. Wymóg wymagalności wierzytelności;
 4. Wymóg zaskarżalności wierzytelności (musi istnieć możliwość dochodzenia obu wierzytelności przed sądem lub przed innym organem państwowym).

Materialnoprawne i prawnoprocesowe przesłanki i skutki złożenia oświadczenia o potrąceniu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki sposób dokonuje się potrącenia

REKLAMA

Zgodnie z art. 499. k.c. potrącenia (ustawodawca ma tu na myśli potrącenie ustawowe) dokonuje się poprzez złożenie stosownego oświadczenia woli drugiej stronie. Jest to więc czynność prawna o charakterze jednostronnym (inaczej ma się kwestia potrącenia umownego, którego nie reguluje Kodeks Cywilny, a które ma charakter czynności prawnej dwustronnej i które jest dopuszczalne w oparciu o zasadę swobody zawierania umów).

Oświadczenie o potrąceniu posiada moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe. Oświadczenie takie uważa się za skuteczne pod warunkiem, że zostało ono dostarczone do wierzyciela wzajemnego, w taki sposób, że mógł on się z nim z łatwością zapoznać. Ustawodawca nie wymaga przy tym, aby oświadczenie o potrąceniu złożone zostało w formie szczególnej, jednak obowiązek udowodnienia faktu potrącenia ciąży na osobie potrącającego, a więc warto zachować formę pisemną.

Kiedy można zastosować potrącenie?


Rodzaje wierzytelności nie podlegające potrąceniu

Rodzaje wierzytelności wyłączone od potrącenia wymienia art. 505. k.c. Są to następujące typy wierzytelności:

1) wierzytelności nie ulegające zajęciu;

2) wierzytelności o dostarczenie środków utrzymania;

3) wierzytelności wynikające z czynów niedozwolonych;

4) wierzytelności, co do których potrącenie jest wyłączone przez przepisy szczególne.

Kwota wolna od potrąceń w 2015 roku

Potrącenie umowne

Potrącenie umowne nie jest uregulowane przepisami Kodeksu Cywilnego. Instytucja ta wynika z zasady swobody zawierania umów, która została uregulowana w art. 3531 k.c. Potrącenie umowne jest umową wzajemną zawieraną pomiędzy dwoma wierzycielami, przy czym umorzenie jednej z wierzytelności jest w tym przypadku ekwiwalentem drugiej wierzytelności. Zgodnie z Wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 6 kwietnia 2006 r. (Sygn. akt: I ACa 2213/05) nie mają tu zastosowania uregulowania dotyczące potrącenia ustawowego wynikające z art. 498 k.c. Zasady potrącenia umownego wynikają z treści umowy, a więc są kształtowane przez obie strony tej umowy. Nie istnieje przy tym wymóg jednorodzajowości świadczeń obu wierzytelności, wymóg wymagalności wierzytelności ani wymóg ich zaskarżalności. Strony mogą ponadto zdecydować, że potrącenie będzie miało moc wsteczną, albo będzie skuteczne od chwili potrącenia.

Potrącenie wierzytelności z tytułu kary umownej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA