reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Pakiet Przyjazne Prawo 2020: Rozszerzenie definicji rzemieślnika [PODCAST]

Pakiet Przyjazne Prawo 2020: Rozszerzenie definicji rzemieślnika [PODCAST]

1 stycznia 2020 r. wszedł w życie tak zwany Pakiet Przyjazne Prawo, który wprowadził wiele ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jedną z zawartych w nim zmian jest rozszerzenie definicji rzemieślnika. Co to oznacza dla przedsiębiorców-rzemieślników? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Do tej pory rzemiosłem było wykonywanie działalności gospodarczej jedynie przez osobę fizyczną, z wykorzystaniem zawodowych kwalifikacji tej osoby i jej pracy własnej, w imieniu własnym i na rachunek tej osoby - jeżeli jest ona mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą albo średnim przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub wspólników spółki cywilnej osób fizycznych. Oznaczało to, że osoby, które chciały podjąć działalność w oparciu o dyplom mistrza lub świadectwo czeladnika musiały to zrobić w formie podlegającej wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Mogły więc to być jedynie osoby fizyczne. W przypadku zaś wspólnego z innym przedsiębiorcą rzemieślnikiem wykonywania działalności gospodarczej musiały zawrzeć umowę spółki cywilnej.

➡️ Słuchaj podcastów DGPtalk: Obiektywnie o Biznesie:

Spotify http://prawna.pl/spotify

iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes

Google Podcast http://prawna.pl/google

Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.pl

Ponadto dotychczasowa definicja uzależniała formę prawno-organizacyjną od wielkości firmy. Wskazywała, że rzemiosło może być wykonywane przez średniego przedsiębiorcę, który z uwagi na rozmiar i charakter produkcji, jej organizację i ciągłość, wybiera jako formę wykonywania działalności gospodarczej spółkę prawa handlowego.

Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych nazywana Pakietem Przyjazne Prawo rozszerzyła wskazaną definicję rzemieślnika i umożliwiła przedsiębiorcom-rzemieślnikom wybór innej niż wpis w CEIDG formy prowadzenia działalności gospodarczej.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pakiet Przyjazne Prawo 2020: Rozszerzenie definicji rzemieślnika [PODCAST] /fot. Shutterstock
Pakiet Przyjazne Prawo 2020: Rozszerzenie definicji rzemieślnika [PODCAST] /fot. Shutterstock

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama