Rachunkowość w fundacji i stowarzyszeniu
REKLAMA
REKLAMA
Każda organizacja pozarządowa, jako osoba prawna, zgodnie z ustawą o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku powinna opracować politykę rachunkowości, według której będą prowadzone księgi rachunkowe. Zasady te przyjmuje się uchwałą zarządu, która musi być podpisana przez upoważnione osoby. Każda zmiana powinna znaleźć się w aneksie, podpisanym przez osoby do tego upoważnione.
REKLAMA
REKLAMA
Fundacje i stowarzyszenia nieprowadzące działalności gospodarczej mogą skorzystać z uproszczonej rachunkowości określonej w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek nie będących spółkami handlowymi, nie prowadzących działalności gospodarczej, uproszczenie polega tylko na „uproszczonym sprawozdaniu finansowym".
Organizacje pozarządowe posiadające status pożytku publicznego sporządzają sprawozdanie merytoryczne z działalności według nowego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sprawozdania merytorycznego z działalności pożytku publicznego.
Rozporządzenie określa zakres sprawozdania merytorycznego z działalności pożytku publicznego w okresie sprawozdawczym oraz o wydatkowaniu środków finansowych pochodzących z 1%. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2011 roku.
Polecamy: Trzecia ustawa deregulacyjna
Artykuł jest fragmentem poradnika Funkcjonowanie i Opodatkowanie Fundacji i Stowarzyszeń autorstwa Aldony Gibalskiej i Andrzeja Ogonowskiego. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.