REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z kosztów sądowych osoby prawnej lub osoby niemającej osobowości prawnej – wniosek

Jakub Józefczyk
Zwolnienie z kosztów sądowych
Zwolnienie z kosztów sądowych

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 103 KSCU, sąd może zastosować względem osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej zwolnienie z kosztów sądowych, jeżeli uprawdopodobni ona (konkretnymi dowodami) , że nie posiada dostatecznych środków na ich pokrycie.

Zwolnienie z kosztów sądowych, określane niekiedy prawem ubogich, zostało ustanowione z myślą o osobach fizycznych, stąd wszelkie zwolnienia w tej materii dotyczące osób prawnych,   dokonywane są na zasadzie wyjątku. 

REKLAMA

Ustawa nie narzuca treści wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych, przy czym jest to z pewnością pismo procesowe.

Polecamy: Zwolnienie z kosztów sądowych

Wraz z wnioskiem o zwolnienie z kosztów sądowych osoba prawna powinna:

a)      przedstawić fakty potwierdzone dowodami uzasadniającymi wniosek,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b)      podać okoliczności potwierdzające wiarygodność treści wniosku,

W przypadku w/w braków formalnych przewodniczący pod rygorem zwrotu wzywa wnioskodawcę   do ich uzupełnienia.

Osoba prawna wykazuje, przy pomocy dowodów , że nie posiada wystarczających środków na pokrycie kosztów sądowych. Zawsze zasadnicze znaczenie w charakterze dowodu mają dokumenty . Rodzaj tych dowodów zależy od rodzaju i charakteru osoby prawnej ubiegającej się o zwolnienie od kosztów (por. postanowienie SN z 8 listopada 1976r., I CZ 96/76, OSPiKA 1977 nr 10, poz. 165).

Polecamy: Kiedy można być zwolnionym z kosztów procesu?

Na dowody w szczególności składają się:

a)      deklaracje podatkowego,

b)      bilans roczny z przewagą pasywów,

c)      pisma banku oceniające zdolność kredytową / odmawiające dalszego kredytowania.

REKLAMA

Sąd nie ma obowiązku do wskazania wnioskodawcy dowodów koniecznych do pomyślnego rozpatrzenia wniosku, gdyż to na osobie prawnej ciąży obowiązek opracowania wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych, łącznie z wykazaniem podstawy do zwolnienia.

Warto jednak zauważyć, iż zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w postanowieniu z dnia 18.12.1990 r. w warunkach gospodarki rynkowej chwilowy brak środków pieniężnych na rachunku bankowym osoby prawnej nie uzasadnia występowania o zwolnienie od kosztów sądowych, o ile jest ona w stanie uzyskać kredyt na pokrycie kosztów procesu. Posiadanie środków finansowych jest istotnym składnikiem prowadzenia działalności gospodarczej, więc spółka powinna przewidywać możliwość ewentualnego sporu sądowego. Jednocześnie traktowanie preferencyjnie innych zobowiązań, względem np. wierzycieli i wyzbywanie się tym samym majątku, nie może być czynnikiem uzasadniającym zwolnienie od kosztów sądowych jeżeli zysk przedsiębiorstwa znacznie przewyższa koszty sądowe.

Polecamy: Zwolnienie przedsiębiorcy od kosztów sądowych

Jednakże, gdy strona nie działała umyśle, w wypadku możliwości utraty przez nią ochrony prawnej, sąd może zwolnić ją od kosztów sądowych z powodu przejściowych trudności finansowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA