REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z kosztów sądowych osoby prawnej lub osoby niemającej osobowości prawnej – wniosek

Jakub Józefczyk
Zwolnienie z kosztów sądowych
Zwolnienie z kosztów sądowych

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 103 KSCU, sąd może zastosować względem osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej zwolnienie z kosztów sądowych, jeżeli uprawdopodobni ona (konkretnymi dowodami) , że nie posiada dostatecznych środków na ich pokrycie.

Zwolnienie z kosztów sądowych, określane niekiedy prawem ubogich, zostało ustanowione z myślą o osobach fizycznych, stąd wszelkie zwolnienia w tej materii dotyczące osób prawnych,   dokonywane są na zasadzie wyjątku. 

REKLAMA

Ustawa nie narzuca treści wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych, przy czym jest to z pewnością pismo procesowe.

Polecamy: Zwolnienie z kosztów sądowych

Wraz z wnioskiem o zwolnienie z kosztów sądowych osoba prawna powinna:

a)      przedstawić fakty potwierdzone dowodami uzasadniającymi wniosek,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b)      podać okoliczności potwierdzające wiarygodność treści wniosku,

W przypadku w/w braków formalnych przewodniczący pod rygorem zwrotu wzywa wnioskodawcę   do ich uzupełnienia.

Osoba prawna wykazuje, przy pomocy dowodów , że nie posiada wystarczających środków na pokrycie kosztów sądowych. Zawsze zasadnicze znaczenie w charakterze dowodu mają dokumenty . Rodzaj tych dowodów zależy od rodzaju i charakteru osoby prawnej ubiegającej się o zwolnienie od kosztów (por. postanowienie SN z 8 listopada 1976r., I CZ 96/76, OSPiKA 1977 nr 10, poz. 165).

Polecamy: Kiedy można być zwolnionym z kosztów procesu?

Na dowody w szczególności składają się:

a)      deklaracje podatkowego,

b)      bilans roczny z przewagą pasywów,

c)      pisma banku oceniające zdolność kredytową / odmawiające dalszego kredytowania.

REKLAMA

Sąd nie ma obowiązku do wskazania wnioskodawcy dowodów koniecznych do pomyślnego rozpatrzenia wniosku, gdyż to na osobie prawnej ciąży obowiązek opracowania wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych, łącznie z wykazaniem podstawy do zwolnienia.

Warto jednak zauważyć, iż zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w postanowieniu z dnia 18.12.1990 r. w warunkach gospodarki rynkowej chwilowy brak środków pieniężnych na rachunku bankowym osoby prawnej nie uzasadnia występowania o zwolnienie od kosztów sądowych, o ile jest ona w stanie uzyskać kredyt na pokrycie kosztów procesu. Posiadanie środków finansowych jest istotnym składnikiem prowadzenia działalności gospodarczej, więc spółka powinna przewidywać możliwość ewentualnego sporu sądowego. Jednocześnie traktowanie preferencyjnie innych zobowiązań, względem np. wierzycieli i wyzbywanie się tym samym majątku, nie może być czynnikiem uzasadniającym zwolnienie od kosztów sądowych jeżeli zysk przedsiębiorstwa znacznie przewyższa koszty sądowe.

Polecamy: Zwolnienie przedsiębiorcy od kosztów sądowych

Jednakże, gdy strona nie działała umyśle, w wypadku możliwości utraty przez nią ochrony prawnej, sąd może zwolnić ją od kosztów sądowych z powodu przejściowych trudności finansowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA