Jaki jest zakres działania Państwowej Inspekcji Pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Najważniejsze obowiązki pracodawców wobec PIP:
REKLAMA
- Zawiadomienie inspektora pracy i inspektora sanitarnego do 30 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej o jej rodzaju i zakresie.
- Zawiadomienie inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy.
- Zgłoszenie organowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej i inspektorowi pracy każdego przypadku choroby zawodowej albo podejrzenia o taką chorobę.
- Zapewnienie wykonania nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez PIP.
- Zatwierdzenie przez inspektora PIP wykazu prac lekkich, przy których zatrudniony jest młodociany zatrudniony na podstawie umowy o pracę.
Inspekcji podlegają wszyscy pracodawcy oraz inne podmioty, na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne oraz wszystkie osoby objęte stosunkiem pracy, czyli pracownicy.
Zobacz także: Czym jest książka kontroli?
Zakres działania PIP jest bardzo obszerny – można powiedzieć, że inspektorzy pracy mogą skontrolować wszystko to, co ma związek z zatrudnianiem pracowników oraz stworzeniem im odpowiednich warunków pracy. Są to m.in. sprawy związane z nawiązywaniem stosunku pracy, wypłatą wynagrodzeń, przestrzegania czasu pracy i udzielania urlopów wypoczynkowych, a także uprawnień rodzicielskich.
Polecamy serwis Umowy
Poza tym w sferze zainteresowania PIP leży nadzór i kontrola nad maszynami, urządzeniami, budynkami, wyrobami pod kątem wymogów bhp. Poza uprawnieniami kontrolnymi Inspekcja Pracy udziela porad i informacji z zakresu prawa pracy oraz BHP. Ponadto wnosi powództwa – a za zgodą zainteresowanego – uczestniczy w postępowaniu przed sądem pracy.
Autor: Anna Jeleńska, Joanna Polańska- Solarz. Artykuł jest fragmentem książki Własna firma - jak założyć i prowadzić. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.