REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oprocentowanie lokat w SKOK-ach - na razie nadal wyższe niż w bankach

Open Finance S.A.
Oprocentowanie lokat w SKOK-ach wyższe niż w bankach
Oprocentowanie lokat w SKOK-ach wyższe niż w bankach
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Aktualnie oprocentowanie lokat w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych zwykle przekracza 6% w skali roku. Mało który bank tyle płaci. Czy po objęciu SKOK-ów nadzorem wciąż będą one zauważalnie wygrywać z bankami?

Przeciętna stopa oprocentowania depozytów terminowych w bankach wynosi od 4,8 do 5,3% w zależności od terminu lokaty. Tymczasem w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych odsetki rzadko spadają poniżej 5% w skali roku. Bez trudu można znaleźć tam lokaty na 6%, a czasem i więcej.

REKLAMA

W bankach - i to tylko niektórych - są to poziomy zarezerwowane zwykle dla promocyjnych ofert. Istnieje prawdopodobieństwo, że po objęciu SKOK-ów nadzorem oraz gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego różnice te zaczną się zacierać.

REKLAMA

Rekordzistą wśród SKOK-ów jest Kasa Polska, która na rocznej lokacie płaci 8,5% i 8,25% na półrocznej (maksymalnie na promocyjnym depozycie można odłożyć 10 tys. zł). Natomiast banki na 6- i 12-miesięcznej lokacie dają zarobić nie więcej niż 6,2-6,5%.

Za oszczędności ulokowane na dwa lata członkowie Kasy Polskiej dostaną 7,2%, to blisko 1 pkt proc. więcej niż na najlepszych lokatach bankowych o takim samym terminie zapadalności. Powyżej 7% płacą również m.in.: Kasa Wspólnota, SKOK „Nike”, SKOK Wesoła, SKOK Wołomin, 

Sposób ustalania odsetek od lokat w kasach spółdzielczych odbiega od tego do czego przyzwyczaiły klientów banki. Oprocentowanie depozytów w SKOK-ach często zależy nie tylko od kwoty, ale również od stażu członkowskiego oraz liczby posiadanych udziałów (aby stać się członkiem SKOK-u należy wykupić co najmniej jeden udział). Można więc wnioskować, że kasy spółdzielcze znacznie bardziej cenią lojalność klientów niż banki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na koniec czerwca br. w SKOK-ach leżało prawie 15,2 mld zł oszczędności gospodarstw domowych z czego 12,32 mld zł stanowiły środki na lokatach terminowych, a pozostałe 2,86 mld zł to środki zgromadzone na rachunkach bieżących (ROR-ach i kontach oszczędnościowych). W tym samy czasie w bankach gospodarstwa domowe trzymały 481,95 mld zł (233,45 mld zł na rachunkach bieżących i 248,49 mld zł na lokatach). 

W wyniku uchwalenia zmian w ustawie o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo Kredytowych podmioty te znajdą się od końca października 2012 r. pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. Narzuca to na kasy konieczność przeprowadzenia audytu, który ma na celu zbadanie ich kondycji finansowej oraz określenie wypłacalności.

Na marginesie warto dodać, że SKOK-om narzucono 5-proc. współczynnik wypłacalności, to o 3 pkt proc. mniej niż minimalny wymóg w bankach (i o co najmniej 5 pkt proc. mniej niż zaleca bankom KNF).

Wiele wskazuje, że to nie koniec zmian czekających kasy spółdzielcze, bowiem na początku sierpnia  2012 r. do Sejmu trafił projekt, który zakłada nie tylko zaostrzenie kontroli przez KNF, ale również objęcie środków zgromadzonych w SKOK-ach gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Konieczność dostosowania do wymogów nadzorcy oraz odprowadzania rezerwy obowiązkowej do Narodowego Banku Polskiego może spowodować, że z czasem oprocentowanie depozytów w kasach spółdzielczych zacznie spadać.

Prawdopodobieństwo to zwiększyłoby się jeszcze w momencie objęcia gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (choćby ze względu na konieczność płacenia składek do BFG). Dla członków kas mogłoby to oznaczać duży spadek konkurencyjności oferty depozytowej SKOK-ów względem banków.

Michał Sadrak, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA