reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Ranking lokat bankowych - wrzesień 2010

Ranking lokat bankowych - wrzesień 2010

Wrześniowe zestawienie lokat bankowych Gold Finance nie przyniosło żadnych rewolucji. Banki przystopowały i cierpliwie czekają na nowe dane, które dadzą jakiś impuls do zmian na rynku finansowym.

W ciągu ostatnich tygodni na rynku lokat bankowych zaszły jedynie niewielkie zmiany. Na modyfikację swoich ofert zdecydowały się tylko trzy banki. Kierunek tych zmian nie był jednolity. W czterech przypadkach oprocentowanie wzrosło, w czterech uległo obniżeniu. W tym „współzawodnictwie” mamy więc idealny remis.

Banki czekają najprawdopodobniej na sygnały tego, w jakim kierunku podążą zmiany na rynku finansowym. Tych zaś w ostatnim czasie było niewiele. Stawki pożyczek na rynku międzybankowym niemal stoją w miejscu. Od czterech tygodni 3-miesięczny WIBOR waha się w bardzo wąskim przedziale 3,81-3,82 proc. a dla terminu 6-miesięcznego wynosił 3,99-4,02 proc. Rynkowa cena pieniądza nie daje więc żadnych podstaw do zmian w ofercie. Sierpniowa inflacja także nie drgnęła i wyniosła 2 proc., podobnie jak w lipcu. Jest niemal pewne, że w kolejnych miesiącach wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych pójdzie w górę, jednak raczej nie należy się spodziewać wielkiego wzrostu. Prognozuje się, że pod koniec roku wzrost cen sięgnie około 2,5 proc. Z licznych wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej także nie rysuje się klarowny obraz tego, jakie będą decyzje tego gremium w kwestii oficjalnych stóp procentowych. Zdania są podzielone, jednak nawet gdyby miało dojść do podwyższenia stopy referencyjnej jeszcze w tym roku, prawdopodobnie byłby to wzrost o 0,25 punktu procentowego. To także nie miałoby wielkiego wpływu na sytuację na rynku finansowym a tym samym na decyzje banków w kwestii oprocentowania lokat.

Polecamy: Kalkulator zysków z lokaty

Niewiele więc wskazuje na to, byśmy mogli spodziewać się większych zmian oprocentowania lokat w najbliższych tygodniach. Jeśli będą miały miejsce, będą one wynikać z indywidualnej sytuacji konkretnych banków, czyli ich „zapotrzebowania” na pieniądze klientów. Pewnym bodźcem, mogącym skłonić banki do niewielkiego poprawienia swej oferty, może być perspektywa wzrostu inflacji. Gdyby tempo wzrostu cen przyspieszyło bardziej, niż się tego oczekuje, można by liczyć na wzrost oprocentowania do poziomu zapewniającego klientom niewielki realny zysk z odsetek.

W porównaniu do naszego zestawienia z połowy sierpnia, na podwyższenie oprocentowania lokat 3-, 6- i 12-miesięcznych zdecydował się Getin Bank. Jednocześnie obniżył odsetki dla lokat o najdłuższym okresie, czyli 24- i 36- miesięcznych. Z 5,25 do 5,5 proc. zwiększył też oprocentowanie lokat 12-miesięcznych Polbank. Na obniżki odsetek od 6- i 24-miesięcznych lokat z dzienną kapitalizacją odsetek zdecydował się Alior Bank. Żadnych zmian nie odnotowaliśmy w przypadku lokat walutowych.

Zobacz co jeszcze Warto wiedzieć o lokatach

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama