| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ceny spadają

Ceny spadają

Sierpień br., w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym, nie przyniósł zmiany wskaźnika cen towarów i usług - wyniósł on 2%. Taka sama wartość pojawiła się w lipcu. Porównując miesiące mamy do czynienia z deflacją, czyli spadkiem cen o 0,4 proc. - podał GUS.

Nie sprawdziły się prognozy, że w związku z powodzią i niską podażą zbóż na świecie latem gwałtownie wzrosną ceny żywności. Sierpień był drugim z kolei miesiącem br., w którym żywność potaniała o 1,6 proc. wobec 1,2 proc. w lipcu. Mniej płaciliśmy za warzywa, owoce, jaja, ryż, mięso wołowe i cielęce. Podrożał natomiast cukier, drób, mąka, sery i masło. Największy wpływ na inflację w sierpniu miały właśnie obniżki cen żywności, a także odzieży i obuwia. To głównie dzięki tańszej żywności odnotowaliśmy w lipcu i sierpniu deflację. W skali roku natomiast żywność podrożała o 2,3 proc., ale nie przełożyło się to na wzrost inflacji.

W najbliższych miesiącach inflacja jednak przyspieszy, ale utrzyma się poniżej 2,5 proc., czyli celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej. Jeśli wzrost gospodarczy w UE i na świecie będzie się utrwalał, to większy będzie także popyt na surowce, w tym na ropę naftową. Ich ceny poszybują w górę, co odbije się na cenach towarów i usług konsumpcyjnych.

Polecamy: Jak nastroje przedsiębiorców wpływają na rynek

Dlatego jeszcze w tym roku możemy się spodziewać podwyżki stóp procentowych. Firmy, które już spłacają kredyty, zapłacą wyższe raty, wzrosną ich koszty finansowe i spadnie rentowność. Natomiast przedsiębiorstwa, które planowały sięgnięcie po kredyty, zrezygnują zapewne z tego, koncentrując się na wykorzystaniu środków własnych.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kosior

Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »