REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Struktura z pełną czy częściową ochroną kapitału

Maciej Bednarek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce najwięcej produktów strukturyzowanych gwarantuje 100-proc. zwrot kapitału, ale można też spotkać inwestycje z częściową, np. 80-proc. czy 90-proc. ochroną. Który produkt wybrać?

Produkty strukturyzowane uruchamiane są z reguły na okres 2-3 lat. Jeżeli inwestycja w 100 proc. gwarantuje zwrot wpłaconego kapitału, to w sytuacji, gdy przyjęta strategia inwestycyjna się nie sprawdzi, inwestor po zakończeniu inwestycji dostanie tyle, ile wpłacił (zwrócony kapitał może być pomniejszony o opłatę subskrypcyjną).

REKLAMA

REKLAMA

Gwarancja kapitału wynika z konstrukcji produktów strukturyzowanych - z wbudowanego elementu bezpiecznego, którym najczęściej jest obligacja zerokuponowa. Jest to rodzaj obligacji oferowanej po cenie niższej od nominału (z dyskontem), a wykup następuje po cenie nominalnej. Zyskiem w tym przypadku jest dyskonto. Jak to działa w praktyce? Wpłacając na lokatę np. 100 zł, 90 zł inwestowanych jest w obligację. Po zakończeniu inwestycji zysk z obligacji ma na celu odbudować kapitał do 100 proc.

W produktach z częściową ochroną kapitału mniej środków przeznaczanych jest na zakup obligacji. Zysk z części bezpiecznej odbuduje więc kapitał np. do 80 czy 90 proc. Zaletą takiego rozwiązania jest natomiast wyższa potencjalna stopa zwrotu z części inwestycyjnej. Dzieje się tak, ponieważ więcej kapitału może zostać przeznaczonych na zakup opcji, która pracuje na potencjalny zysk.

Produkty strukturyzowane mogą być też oferowane bez jakiejkolwiek gwarancji ochrony kapitału, ale ze względu na bardzo wysokie ryzyko inwestycyjne, żadna instytucja finansowa szybko raczej nie zaoferuje takiej struktury klientowi masowemu.

REKLAMA

Niestety, w przeciwieństwie do innych produktów inwestycyjnych, lokaty strukturyzowane bardzo trudno porównać. Nawet w przypadku funduszy inwestycyjnych porównanie wydaje się łatwiejsze. Fundusze podzielone są na rodzaje pod względem aktywów, w które inwestują. Dobór odpowiednich spółek do portfela, zakup obligacji i moment, w którym te aktywa wejdą do portfela funduszu, zależą do zarządzającego. Nie mamy więc żadnej gwarancji zysków, ale fundusze z danej kategorii można np. porównać po wynikach historycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku produktów strukturyzowanych jest to w zasadzie niemożliwe, bo nie ma dwóch tak samo skonstruowanych inwestycji. Jedną strukturę od drugiej odróżniać będzie nie tylko zastosowany instrument bazowy i rodzaj tzw. opcji czy horyzont inwestycyjny, ale również poziom ochrony kapitału.

Produkty strukturyzowane nie dają gwarancji zysku. Wybór pomiędzy produktem z pełną a częściową ochroną kapitału powinien zależeć od akceptowanego przez każdego inwestora poziomu ryzyka. Jeżeli skłonność do ryzyka jest niska i nie akceptujemy utraty nawet części wpłaconych pieniędzy, warto wybrać produkt z pełną ochroną. Jeżeli za cenę utraty części oszczędności możemy liczyć na atrakcyjniejsze potencjalne zyski, choć nie ma na to gwarancji, możemy pokusić się o zakup produktu z niepełną ochroną kapitału.

Oferta lokat strukturyzowanych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA