| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Lokaty strukturyzowane > Struktura z pełną czy częściową ochroną kapitału

Struktura z pełną czy częściową ochroną kapitału

W Polsce najwięcej produktów strukturyzowanych gwarantuje 100-proc. zwrot kapitału, ale można też spotkać inwestycje z częściową, np. 80-proc. czy 90-proc. ochroną. Który produkt wybrać?

Produkty strukturyzowane uruchamiane są z reguły na okres 2-3 lat. Jeżeli inwestycja w 100 proc. gwarantuje zwrot wpłaconego kapitału, to w sytuacji, gdy przyjęta strategia inwestycyjna się nie sprawdzi, inwestor po zakończeniu inwestycji dostanie tyle, ile wpłacił (zwrócony kapitał może być pomniejszony o opłatę subskrypcyjną).

Gwarancja kapitału wynika z konstrukcji produktów strukturyzowanych - z wbudowanego elementu bezpiecznego, którym najczęściej jest obligacja zerokuponowa. Jest to rodzaj obligacji oferowanej po cenie niższej od nominału (z dyskontem), a wykup następuje po cenie nominalnej. Zyskiem w tym przypadku jest dyskonto. Jak to działa w praktyce? Wpłacając na lokatę np. 100 zł, 90 zł inwestowanych jest w obligację. Po zakończeniu inwestycji zysk z obligacji ma na celu odbudować kapitał do 100 proc.

W produktach z częściową ochroną kapitału mniej środków przeznaczanych jest na zakup obligacji. Zysk z części bezpiecznej odbuduje więc kapitał np. do 80 czy 90 proc. Zaletą takiego rozwiązania jest natomiast wyższa potencjalna stopa zwrotu z części inwestycyjnej. Dzieje się tak, ponieważ więcej kapitału może zostać przeznaczonych na zakup opcji, która pracuje na potencjalny zysk.

Produkty strukturyzowane mogą być też oferowane bez jakiejkolwiek gwarancji ochrony kapitału, ale ze względu na bardzo wysokie ryzyko inwestycyjne, żadna instytucja finansowa szybko raczej nie zaoferuje takiej struktury klientowi masowemu.

Niestety, w przeciwieństwie do innych produktów inwestycyjnych, lokaty strukturyzowane bardzo trudno porównać. Nawet w przypadku funduszy inwestycyjnych porównanie wydaje się łatwiejsze. Fundusze podzielone są na rodzaje pod względem aktywów, w które inwestują. Dobór odpowiednich spółek do portfela, zakup obligacji i moment, w którym te aktywa wejdą do portfela funduszu, zależą do zarządzającego. Nie mamy więc żadnej gwarancji zysków, ale fundusze z danej kategorii można np. porównać po wynikach historycznych.

W przypadku produktów strukturyzowanych jest to w zasadzie niemożliwe, bo nie ma dwóch tak samo skonstruowanych inwestycji. Jedną strukturę od drugiej odróżniać będzie nie tylko zastosowany instrument bazowy i rodzaj tzw. opcji czy horyzont inwestycyjny, ale również poziom ochrony kapitału.

Produkty strukturyzowane nie dają gwarancji zysku. Wybór pomiędzy produktem z pełną a częściową ochroną kapitału powinien zależeć od akceptowanego przez każdego inwestora poziomu ryzyka. Jeżeli skłonność do ryzyka jest niska i nie akceptujemy utraty nawet części wpłaconych pieniędzy, warto wybrać produkt z pełną ochroną. Jeżeli za cenę utraty części oszczędności możemy liczyć na atrakcyjniejsze potencjalne zyski, choć nie ma na to gwarancji, możemy pokusić się o zakup produktu z niepełną ochroną kapitału.

Oferta lokat strukturyzowanych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »