REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Struktura z pełną czy częściową ochroną kapitału

Maciej Bednarek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce najwięcej produktów strukturyzowanych gwarantuje 100-proc. zwrot kapitału, ale można też spotkać inwestycje z częściową, np. 80-proc. czy 90-proc. ochroną. Który produkt wybrać?

Produkty strukturyzowane uruchamiane są z reguły na okres 2-3 lat. Jeżeli inwestycja w 100 proc. gwarantuje zwrot wpłaconego kapitału, to w sytuacji, gdy przyjęta strategia inwestycyjna się nie sprawdzi, inwestor po zakończeniu inwestycji dostanie tyle, ile wpłacił (zwrócony kapitał może być pomniejszony o opłatę subskrypcyjną).

REKLAMA

REKLAMA

Gwarancja kapitału wynika z konstrukcji produktów strukturyzowanych - z wbudowanego elementu bezpiecznego, którym najczęściej jest obligacja zerokuponowa. Jest to rodzaj obligacji oferowanej po cenie niższej od nominału (z dyskontem), a wykup następuje po cenie nominalnej. Zyskiem w tym przypadku jest dyskonto. Jak to działa w praktyce? Wpłacając na lokatę np. 100 zł, 90 zł inwestowanych jest w obligację. Po zakończeniu inwestycji zysk z obligacji ma na celu odbudować kapitał do 100 proc.

W produktach z częściową ochroną kapitału mniej środków przeznaczanych jest na zakup obligacji. Zysk z części bezpiecznej odbuduje więc kapitał np. do 80 czy 90 proc. Zaletą takiego rozwiązania jest natomiast wyższa potencjalna stopa zwrotu z części inwestycyjnej. Dzieje się tak, ponieważ więcej kapitału może zostać przeznaczonych na zakup opcji, która pracuje na potencjalny zysk.

Produkty strukturyzowane mogą być też oferowane bez jakiejkolwiek gwarancji ochrony kapitału, ale ze względu na bardzo wysokie ryzyko inwestycyjne, żadna instytucja finansowa szybko raczej nie zaoferuje takiej struktury klientowi masowemu.

REKLAMA

Niestety, w przeciwieństwie do innych produktów inwestycyjnych, lokaty strukturyzowane bardzo trudno porównać. Nawet w przypadku funduszy inwestycyjnych porównanie wydaje się łatwiejsze. Fundusze podzielone są na rodzaje pod względem aktywów, w które inwestują. Dobór odpowiednich spółek do portfela, zakup obligacji i moment, w którym te aktywa wejdą do portfela funduszu, zależą do zarządzającego. Nie mamy więc żadnej gwarancji zysków, ale fundusze z danej kategorii można np. porównać po wynikach historycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku produktów strukturyzowanych jest to w zasadzie niemożliwe, bo nie ma dwóch tak samo skonstruowanych inwestycji. Jedną strukturę od drugiej odróżniać będzie nie tylko zastosowany instrument bazowy i rodzaj tzw. opcji czy horyzont inwestycyjny, ale również poziom ochrony kapitału.

Produkty strukturyzowane nie dają gwarancji zysku. Wybór pomiędzy produktem z pełną a częściową ochroną kapitału powinien zależeć od akceptowanego przez każdego inwestora poziomu ryzyka. Jeżeli skłonność do ryzyka jest niska i nie akceptujemy utraty nawet części wpłaconych pieniędzy, warto wybrać produkt z pełną ochroną. Jeżeli za cenę utraty części oszczędności możemy liczyć na atrakcyjniejsze potencjalne zyski, choć nie ma na to gwarancji, możemy pokusić się o zakup produktu z niepełną ochroną kapitału.

Oferta lokat strukturyzowanych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA