REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing jako wsparcie finansowe w biznesie

Leasing jako wsparcie finansowe w biznesie. /fot. Fotolia
Leasing jako wsparcie finansowe w biznesie. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymogi, jakie stawia wolnokonkurencyjny rynek przed przedsiębiorcą, przekładają się na konieczność ciągłego rozwoju oraz dbałości o konkurencyjność i atrakcyjność prowadzonego biznesu, a to z kolei jest uwarunkowane posiadaniem silnego wsparcia finansowego.

REKLAMA

Potrzeby każdej firmy są inne, dlatego instytucje finansowe rozwijają wachlarz produktów dedykowanych firmom, wśród których znajduje się także leasing, umożliwiający korzystanie z przedmiotu leasingu (floty samochodowej, parku maszynowego, nieruchomości itp.) bez konieczności jego zakupu. Wśród zalet tej formy finansowania działalności należy wskazać także na optymalizację podatkową, szybki i łatwy dostęp do finansowania (w porównaniu np. z kredytem bankowym, gdzie zwykle są stawiane bardziej zaostrzone warunki).

REKLAMA

Szybki i nieustanny postęp naukowo-techniczny zmusza często przedsiębiorców, którzy pragną posługiwać się nowoczesnymi maszynami i urządzeniami w procesie produkcji, do częstej wymiany sprzętu technicznego, urządzeń, parku maszynowego. Jednocześnie dla osiągnięcia zamierzonych celów gospodarczych nie jest wcale konieczny zakup nowych, często niezwykle kosztownych, urządzeń i maszyn, a wystarcza możliwość jedynie czasowego korzystania z nich – co jest rozwiązaniem bardziej opłacalnym ekonomicznie. Instrumentem umożliwiającym takie czasowe korzystanie z rzeczy w zamian za opłatę jest właśnie leasing, stanowiący metodę finansowania i kredytowania inwestycji (jako postać specyficznego kredytu rzeczowego).

Zobacz serwis: Moja firma

W ramach umowy leasingu jedna jej strona, zwana finansującym, zawierając umowę w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, zobowiązuje się nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na określonych warunkach oraz oddać tę rzecz drugiej stronie do używania albo do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, natomiast druga strona, zwana korzystającym, zobowiązuje się zapłacić finansującemu wynagrodzenie pieniężne w uzgodnionych ratach, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Leasing jako wsparcie finansowe w biznesie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W artykule m.in.:

  • charakterystyka leasingu
  • umowa leasingu
  • Przedmiot leasingu
  • Opłata leasingowa
  • Wypowiedzenie umowy
  • Leasing finansowy (financial lub finance lease)
  • Leasing dla przedsiębiorców starających się o dotacje unijne
  • Opodatkowanie leasingu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA