REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing jako wsparcie finansowe w biznesie

Leasing jako wsparcie finansowe w biznesie. /fot. Fotolia
Leasing jako wsparcie finansowe w biznesie. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymogi, jakie stawia wolnokonkurencyjny rynek przed przedsiębiorcą, przekładają się na konieczność ciągłego rozwoju oraz dbałości o konkurencyjność i atrakcyjność prowadzonego biznesu, a to z kolei jest uwarunkowane posiadaniem silnego wsparcia finansowego.

REKLAMA

Potrzeby każdej firmy są inne, dlatego instytucje finansowe rozwijają wachlarz produktów dedykowanych firmom, wśród których znajduje się także leasing, umożliwiający korzystanie z przedmiotu leasingu (floty samochodowej, parku maszynowego, nieruchomości itp.) bez konieczności jego zakupu. Wśród zalet tej formy finansowania działalności należy wskazać także na optymalizację podatkową, szybki i łatwy dostęp do finansowania (w porównaniu np. z kredytem bankowym, gdzie zwykle są stawiane bardziej zaostrzone warunki).

REKLAMA

Szybki i nieustanny postęp naukowo-techniczny zmusza często przedsiębiorców, którzy pragną posługiwać się nowoczesnymi maszynami i urządzeniami w procesie produkcji, do częstej wymiany sprzętu technicznego, urządzeń, parku maszynowego. Jednocześnie dla osiągnięcia zamierzonych celów gospodarczych nie jest wcale konieczny zakup nowych, często niezwykle kosztownych, urządzeń i maszyn, a wystarcza możliwość jedynie czasowego korzystania z nich – co jest rozwiązaniem bardziej opłacalnym ekonomicznie. Instrumentem umożliwiającym takie czasowe korzystanie z rzeczy w zamian za opłatę jest właśnie leasing, stanowiący metodę finansowania i kredytowania inwestycji (jako postać specyficznego kredytu rzeczowego).

Zobacz serwis: Moja firma

W ramach umowy leasingu jedna jej strona, zwana finansującym, zawierając umowę w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, zobowiązuje się nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na określonych warunkach oraz oddać tę rzecz drugiej stronie do używania albo do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, natomiast druga strona, zwana korzystającym, zobowiązuje się zapłacić finansującemu wynagrodzenie pieniężne w uzgodnionych ratach, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Leasing jako wsparcie finansowe w biznesie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W artykule m.in.:

  • charakterystyka leasingu
  • umowa leasingu
  • Przedmiot leasingu
  • Opłata leasingowa
  • Wypowiedzenie umowy
  • Leasing finansowy (financial lub finance lease)
  • Leasing dla przedsiębiorców starających się o dotacje unijne
  • Opodatkowanie leasingu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA