Na czym polega leasing oprogramowania
REKLAMA
REKLAMA
Finansowanie zakupu aplikacji biznesowych nie jest proste. Zakup oprogramowania klasy ERP nie do końca umożliwia klasyczny leasing, taki jak w przypadku samochodu czy innego przedmiotu. Z prawnego punktu widzenia oprogramowanie to wartości niematerialne i prawne, które są dzierżawione, nie można ich więc „przekazać”, zgodnie z definicją leasingu. Istnieje kilka możliwości, aby mimo to skorzystać z leasingu – na przykład leasingując zestaw zawierający sprzęt wraz z oprogramowaniem.
REKLAMA
Jednak klienci rzadko kiedy decydują się na tego rodzaju rozwiązania, za to częściej korzystają z innych form finansowania inwestycji np. programów unijnych. Do standardu przeszło już rozkładanie płatności na dogodne raty, nie wspominając o tym, że ceny licencji oprogramowania systematycznie spadają, czyniąc zakup systemu ERP osiągalnym dla coraz większej ilości firm.
Polecamy: Co z leasingiem sprzętu IT
REKLAMA
Leasing nie jest popularną metodą finansowania oprogramowania. Według Europejskiego Zrzeszenia Towarzystw Leasingowych leasing IT stanowi ok. 14% operacji leasingowych, zaś w Polsce to ok. 2%. Trzeba zauważyć, że rynek europejski cechuje się w tym obszarze dużą dynamiką wzrostu. Natomiast na polskim rynku leasing sprzętu i oprogramowania nie jest wciąż popularną formą rodzaju finansowania.
Dzieje się tak, ponieważ panuje utarte przekonanie, że korzystniej jest być właścicielem sprzętu czy oprogramowania nabytego w ramach kredytu czy płatności gotówką, niż korzystać z niego na zasadzie leasingu. Oprogramowanie biurowe jest coraz tańsze, dlatego też klienci decydują się na leasing częściej w przypadku większych systemów takich jak ERP czy CRM.
Plusy leasingu oprogramowania wynikają z samej istoty leasingu i dotyczą głównie korzyści podatkowych. Dzięki leasingowi można korzystać z dobrej jakości sprzętu w ramach tego samego budżetu, co generuje oszczędności m.in. w ramach TCO (całkowitego kosztu otrzymania). Jako minus wymieniłbym obawy firm leasingowych, co do leasingu oprogramowania.
Zwykle firmy leasingowe oferują leasing oprogramowania w przypadku dużych przedsięwzięć lub dla stałych klientów. W przypadku problemów z płatnościami dużo łatwiej jest odzyskać samochód czy inną rzecz materialną. Natomiast w przypadku oprogramowania, nie ma możliwości sprzedania licencji stronie trzeciej.
Dlatego też, konstruując umowę leasingową w odniesieniu do oprogramowania czy sprzętu IT należy szczegółowo uregulować kwestie wzajemnych praw i obowiązków.
Polecamy: serwis Mała firma
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA