| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Na czym polega leasing oprogramowania

Na czym polega leasing oprogramowania

W przypadku braku środków na zakup oprogramowania można sięgnąć po zróżnicowane źródła finansowania. Jednym z nich jest leasing.  Na czym on polega? Jak często sięgają po to rozwiązanie prowadzący działalność? Przeczytaj.

Finansowanie zakupu aplikacji biznesowych nie jest proste. Zakup oprogramowania klasy ERP nie do końca umożliwia klasyczny leasing, taki jak w przypadku samochodu czy innego przedmiotu. Z prawnego punktu widzenia oprogramowanie to wartości niematerialne i prawne, które są dzierżawione, nie można ich więc „przekazać”, zgodnie z definicją leasingu. Istnieje kilka możliwości, aby mimo to skorzystać z leasingu – na przykład leasingując zestaw zawierający sprzęt wraz z oprogramowaniem.

Jednak klienci rzadko kiedy decydują się na tego rodzaju rozwiązania, za to częściej korzystają z innych form finansowania inwestycji np. programów unijnych. Do standardu przeszło już rozkładanie płatności na dogodne raty, nie wspominając o tym, że ceny licencji oprogramowania systematycznie spadają, czyniąc zakup systemu ERP osiągalnym dla coraz większej ilości firm.

Polecamy: Co z leasingiem sprzętu IT

Leasing nie jest popularną metodą finansowania oprogramowania. Według Europejskiego Zrzeszenia Towarzystw Leasingowych leasing IT stanowi ok. 14% operacji leasingowych, zaś w Polsce to ok. 2%. Trzeba zauważyć, że rynek europejski cechuje się w tym obszarze dużą dynamiką wzrostu. Natomiast na polskim rynku leasing sprzętu i oprogramowania nie jest wciąż popularną formą rodzaju finansowania.

Dzieje się tak, ponieważ panuje utarte przekonanie, że korzystniej jest być właścicielem sprzętu czy oprogramowania nabytego w ramach kredytu czy płatności gotówką, niż korzystać z niego na zasadzie leasingu. Oprogramowanie biurowe jest coraz tańsze, dlatego też klienci decydują się na leasing częściej w przypadku większych systemów takich jak ERP czy CRM.

Plusy leasingu oprogramowania wynikają z samej istoty leasingu i dotyczą głównie korzyści podatkowych. Dzięki leasingowi można korzystać z dobrej jakości sprzętu w ramach tego samego budżetu, co generuje oszczędności m.in. w ramach TCO (całkowitego kosztu otrzymania). Jako minus wymieniłbym obawy firm leasingowych, co do leasingu oprogramowania.

Zwykle firmy leasingowe oferują leasing oprogramowania w przypadku dużych przedsięwzięć lub dla stałych klientów. W przypadku problemów z płatnościami dużo łatwiej jest odzyskać samochód czy inną rzecz materialną. Natomiast w przypadku oprogramowania, nie ma możliwości sprzedania licencji stronie trzeciej.

Dlatego też, konstruując umowę leasingową w odniesieniu do oprogramowania czy sprzętu IT należy szczegółowo uregulować kwestie wzajemnych praw i obowiązków.

Polecamy: serwis Mała firma

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »