reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Czy leasing IT to tylko narzędzie płynności finansowej

Czy leasing IT to tylko narzędzie płynności finansowej

Często managerowie firm postrzegają leasing IT jedynie jako narzędzie płynności. Powszechnie panuje opinia, że lepiej jest być właścicielem sprzętu niż go wydzierżawiać, nawet jeśli zakup miałby być sfinansowany kredytem bankowym.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jedynie 20% kosztów posiadania sprzętu to nakłady kapitałowe, które wydajemy na jego zakup. Pozostałe 80% jest ukryte w kosztach operacyjnych powstałych podczas użytkowania urządzeń. Wystarczy przyjrzeć się jak długo sprzęt zakupiony np. za gotówkę jest wykorzystywany w przedsiębiorstwie. Wg raportu IDC (IT Capital Investments: Evaluation Technology Life-Cycle Management and Lease-Versus-Own Options, November 2007, IDC #209634) średni czas życia takiego produktu to 5 lat.

Planując budżet na zakup sprzętu bardzo często nie uwzględnia się w obliczeniach np. wzrostu kosztów energii, napraw gwarancyjnych, utraty produktywności. Im sprzęt starszy, tym większe nakłady firma musi ponosić na jego utrzymanie.

Trzeba sobie także uświadomić ile będzie on kosztował w ostatnim roku jego używania, kiedy to należy zlokalizować całość wyposażenia, zlecić jego utylizację, recycling, bezpieczne usunąć dane, zwłaszcza, że jesteśmy do tego zobligowani odpowiednimi regulacjami prawnymi (m.in. ustawą o odpadach, prawem ochrony środowiska, ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym).

Polecamy: Leasing, czyli używać zamiast posiadać

Wyspecjalizowane firmy pomagają managerom uporać się z powyższymi problemami. Wypracowały one na przestrzeni lat szereg praktyk elastycznego wspomagania stałego rozwoju infrastruktury sprzętowej. Pozwala to na utrzymanie sprzętu na najwyższym poziomie, zapewniając przy tym przyjazne środowisku rozwiązania związane z utylizacją przestarzałego sprzętu. Firmy te pomagają przedsiębiorstwom oszczędzać pieniądze, gdyż jak wiadomo nowszy sprzęt jest o wiele bardziej wydajny, a przez to generuje mniej kosztów.

Polecamy: Jak rozliczyć sprzedaż samochodu poleasingowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama