Czy leasing IT to tylko narzędzie płynności finansowej
REKLAMA
REKLAMA
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jedynie 20% kosztów posiadania sprzętu to nakłady kapitałowe, które wydajemy na jego zakup. Pozostałe 80% jest ukryte w kosztach operacyjnych powstałych podczas użytkowania urządzeń. Wystarczy przyjrzeć się jak długo sprzęt zakupiony np. za gotówkę jest wykorzystywany w przedsiębiorstwie. Wg raportu IDC (IT Capital Investments: Evaluation Technology Life-Cycle Management and Lease-Versus-Own Options, November 2007, IDC #209634) średni czas życia takiego produktu to 5 lat.
REKLAMA
Planując budżet na zakup sprzętu bardzo często nie uwzględnia się w obliczeniach np. wzrostu kosztów energii, napraw gwarancyjnych, utraty produktywności. Im sprzęt starszy, tym większe nakłady firma musi ponosić na jego utrzymanie.
Trzeba sobie także uświadomić ile będzie on kosztował w ostatnim roku jego używania, kiedy to należy zlokalizować całość wyposażenia, zlecić jego utylizację, recycling, bezpieczne usunąć dane, zwłaszcza, że jesteśmy do tego zobligowani odpowiednimi regulacjami prawnymi (m.in. ustawą o odpadach, prawem ochrony środowiska, ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym).
Polecamy: Leasing, czyli używać zamiast posiadać
Wyspecjalizowane firmy pomagają managerom uporać się z powyższymi problemami. Wypracowały one na przestrzeni lat szereg praktyk elastycznego wspomagania stałego rozwoju infrastruktury sprzętowej. Pozwala to na utrzymanie sprzętu na najwyższym poziomie, zapewniając przy tym przyjazne środowisku rozwiązania związane z utylizacją przestarzałego sprzętu. Firmy te pomagają przedsiębiorstwom oszczędzać pieniądze, gdyż jak wiadomo nowszy sprzęt jest o wiele bardziej wydajny, a przez to generuje mniej kosztów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.