REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak leasing operacyjny może pomóc w redukcji TCO?

Martin Kardos
Dyrektor Zarządzający na region Centralnej i Wschodniej Europy CSI Leasing
Jak leasing operacyjny może pomóc w redukcji TCO?
Jak leasing operacyjny może pomóc w redukcji TCO?

REKLAMA

REKLAMA

Koncepcja TCO (Całkowite Koszty Posiadania Infrastruktury IT) jest powszechnie znana na rynku. Jest to model pomagający analizować bezpośrednie i pośrednie koszty wynikające z zakupu, instalacji i utrzymania środowiska IT w przedsiębiorstwie.

We wszystkich znanych opracowaniach dotyczących TCO podaje się, że zakup sprzętu i oprogramowania stanowi jedynie 20-25% kosztów całkowitych. Pozostałe 75-80% to koszty związane z obsługą, utrzymaniem i użytkowaniem. Jest to jednocześnie ta część, w której poszukuje się źródeł oszczędności.

REKLAMA

W opracowaniach tych można również znaleźć odniesienie do wzrostu kosztów utrzymania środowiska IT, które przestaje być objęte gwarancją producenta. Jest to moment, kiedy koszty utrzymania rosną gwałtownie a na ten wzrost składają się następujące elementy:

 •  Koszt rozszerzonej gwarancji i obsługi pogwarancyjnej
 •  Koszt części
 •  Utrata produktywności
 •  Koszt energii elektrycznej
 •  Magazynowanie starego sprzętu
 •  Koszty utylizacji

Oraz najtrudniejsze do oszacowania i często pomijane:

 •  Zadowolenie klientów
 •  Zadowolenie pracowników
 •  Bezpieczeństwo

Leasing operacyjny doskonale wpisuje się w model TCO, ponieważ jest najbardziej elastycznym sposobem finansowania przedsięwzięć IT. W założeniu klient nie przejmuje na własność urządzeń po zakończeniu okresu leasingu, zakup jest jedynie jedną z opcji, zatem istnieje możliwość zredukowania kosztów obsługi sprzętu, który nie jest już objęty gwarancją producenta.

Polecamy: Fakty i mity o prowadzeniu własnej firmy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ponadto przez cały okres leasingu klient ma prawo do wymiany sprzętu na nowszy technologicznie, czyli ograniczamy koszty związane z ewentualnymi przestojami wynikającymi z usterek lub przestarzałej technologii. Tym samym podnosimy bezpieczeństwo użytkowanych systemów.

Za leasingiem operacyjnym przemawia również to, że obowiązkiem leasingodawcy jest zorganizowanie oraz przeprowadzenie utylizacji sprzętu po okresie leasingu zgodnie z regulacjami prawnymi.

W przypadku leasingu operacyjnego klient może również ograniczyć koszty zarządzania i administracji, ponieważ udostępniamy informacje na temat leasingowanego sprzętu on-line za pomocą systemu MyCSI, gdzie możliwe jest sprawdzenie:

 • lokalizacji sprzętu
 • daty początku umowy
 • daty początku umowy
 • wartości umowy
 • numerów seryjnych sprzętu
 • centrów kosztów klienta

Polecamy: Kalkulator - leasing czy kredyt na samochód

Autor: Martin Kardos, Dyrektor Zarządzający na region Centralnej i Wschodniej Europy CSI Leasing.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA