Jak leasing operacyjny może pomóc w redukcji TCO?
REKLAMA
REKLAMA
We wszystkich znanych opracowaniach dotyczących TCO podaje się, że zakup sprzętu i oprogramowania stanowi jedynie 20-25% kosztów całkowitych. Pozostałe 75-80% to koszty związane z obsługą, utrzymaniem i użytkowaniem. Jest to jednocześnie ta część, w której poszukuje się źródeł oszczędności.
REKLAMA
W opracowaniach tych można również znaleźć odniesienie do wzrostu kosztów utrzymania środowiska IT, które przestaje być objęte gwarancją producenta. Jest to moment, kiedy koszty utrzymania rosną gwałtownie a na ten wzrost składają się następujące elementy:
- Koszt rozszerzonej gwarancji i obsługi pogwarancyjnej
- Koszt części
- Utrata produktywności
- Koszt energii elektrycznej
- Magazynowanie starego sprzętu
- Koszty utylizacji
Oraz najtrudniejsze do oszacowania i często pomijane:
- Zadowolenie klientów
- Zadowolenie pracowników
- Bezpieczeństwo
Leasing operacyjny doskonale wpisuje się w model TCO, ponieważ jest najbardziej elastycznym sposobem finansowania przedsięwzięć IT. W założeniu klient nie przejmuje na własność urządzeń po zakończeniu okresu leasingu, zakup jest jedynie jedną z opcji, zatem istnieje możliwość zredukowania kosztów obsługi sprzętu, który nie jest już objęty gwarancją producenta.
Polecamy: Fakty i mity o prowadzeniu własnej firmy
REKLAMA
Ponadto przez cały okres leasingu klient ma prawo do wymiany sprzętu na nowszy technologicznie, czyli ograniczamy koszty związane z ewentualnymi przestojami wynikającymi z usterek lub przestarzałej technologii. Tym samym podnosimy bezpieczeństwo użytkowanych systemów.
Za leasingiem operacyjnym przemawia również to, że obowiązkiem leasingodawcy jest zorganizowanie oraz przeprowadzenie utylizacji sprzętu po okresie leasingu zgodnie z regulacjami prawnymi.
W przypadku leasingu operacyjnego klient może również ograniczyć koszty zarządzania i administracji, ponieważ udostępniamy informacje na temat leasingowanego sprzętu on-line za pomocą systemu MyCSI, gdzie możliwe jest sprawdzenie:
- lokalizacji sprzętu
- daty początku umowy
- daty początku umowy
- wartości umowy
- numerów seryjnych sprzętu
- centrów kosztów klienta
Polecamy: Kalkulator - leasing czy kredyt na samochód
Autor: Martin Kardos, Dyrektor Zarządzający na region Centralnej i Wschodniej Europy CSI Leasing.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA