REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekordowe notowania złotego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Nowy miesiąc rozpoczęliśmy od dość mocnego otwarcia złotego. Już przed godz. 9:30 udało się sforsować poziom 4 zł za euro, podczas kiedy jeszcze dwie godziny wcześniej euro oscylowało wokół poziomu 4,05.

REKLAMA

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, co stało za tak silnym ruchem naszej waluty. Raczej trudno to przypisywać słowom wiceministra finansów Ludwika Koteckiego, który przyznał, iż deficyt sektora finansów publicznych wyniesie w tym roku 6,9-7,0 proc. PKB wobec szacowanych 7,2 proc. PKB w roku ubiegłym. Bo to tylko z pozoru dobra informacja – jeszcze miesiąc temu wiceminister zapewniał, iż nie będzie on „znacząco odbiegał od poziomu 6,3 proc. PKB”, który został przedstawiony w notyfikacji fiskalnej przedłożonej Komisji Europejskiej. Rozczarował też indeks PMI dla Polski, który w styczniu spadł do 51 pkt (oczekiwano wzrostu do 52,8 pkt.). Na razie nie ma jednak powodów do dramatyzowania. Z kolei resort finansów podał o godz. 10:00, iż styczniowa inflacja CPI najprawdopodobniej utrzyma się w okolicach 3,5 proc. r/r (można było jednak spodziewać się jej spadku). Część analityków krytycznie odnosi się też do przedstawionego w piątek przez premiera Planu Konsolidacji i Rozwoju, wskazując na brak konkretnych propozycji, jak rząd zamierza wyraźnie ograniczyć deficyt. Problemem może też być samo wdrożenie założeń Planu w Sejmie, ze względu na pewien opór koalicyjnego PSL.

REKLAMA

Z rynkiem jednak się nie dyskutuje. Zwłaszcza, że poza złotym zyskują także pozostałe waluty regionu. Nie wykluczone, iż jest to wynik obserwowanego nieznacznego odreagowania na EUR/USD (kurs wzrósł powyżej 1,39), a także generalnie lepszego postrzegania krajów Europy Środkowej, która nie jest aż tak zadłużona jak „stare kraje Unii”. Ciekawą sytuację można zaobserwować wokół greckich papierów – wprawdzie 5-letnie CDS’y wzrosły dzisiaj nieznacznie powyżej 400 p.b., to jednak rentowności 10-letnich obligacji idą od piątku wyraźnie w dół, co wpływa na spadek spreadu w relacji do analogicznych niemieckich bundów. Nie można więc wykluczyć, że EUR/USD rozpoczyna tak zwane „hamowanie spadków”, a rejon 1,3650-1,3700 stanie się na najbliższy czas mocnym wsparciem (o ile do niego dotrzemy w tygodniu).

Poza wspomnianym wcześniej czynnikiem greckim, dzisiaj euro wsparły też dane dotyczące indeksów PMI dla przemysłu w strefie euro, które przewyższyły oczekiwania. Po południu poznamy dane z USA nt. dochodów i wydatków konsumenckich i wskaźnika PCE Core w styczniu, a także kluczowy odczyt ISM dla przemysłu. Jeżeli zobaczymy wzrost do 55,5 pkt. to można będzie się spodziewać ocieplenia nastrojów na rynkach.

REKLAMA

EUR/PLN: Mocny ruch w dół dzisiaj rano doprowadził do wygenerowania sygnałów sprzedaży na dziennych wskaźnikach. Jeżeli poziom 4,00 zostanie trwale sforsowany, to kolejnym celem będą okolice 3,9850 i dalej 3,9350. W krótkim terminie możliwe jest jednak pewne odreagowanie, które nie powinno doprowadzić do naruszenia oporu na 4,02.

USD/PLN: Silny spadek z rana doprowadził do wygenerowania sygnałów sprzedaży na dziennych wskaźnikach, sygnałem podażowym jest też chwilowe zejście poniżej 2,88. Jak na razie spadki dolara są wspierane przez ruch w górę na EUR/USD. W krótkim terminie możliwe jest jednak pewne odreagowanie, które nie powinno doprowadzić do naruszenia oporu na 2,90. W ciągu kilku dni celem może być rejon 2,84-2,8550.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: Po całym tygodniu spadków dzisiaj widzimy próbę większego odreagowania. Na razie udało się naruszyć poziom 1,3900 i teoretycznie przestrzeń jest aż do 1,4000-1,4028. To będzie jednak wymagać pokonania oporów na 1,3920-1,3930. Trudno założyć, iż dojdzie do tego w jednym „pociągnięciu”. Niemniej wskaźniki na wykresie H4 wyglądają pro wzrostowo.

GBP/USD: Spadki funta na dziennym wykresie są coraz wyraźniejsze. Może być to wynik obaw inwestorów związanych z propozycjami ograniczenia spekulacji carry-trade przez brytyjski nadzór, ale i też danych makro (mogą rozczarować). W krótkim okresie wsparcie na 1,59 jest jednak dość mocne i nie można wykluczyć odreagowania nawet w okolice 1,5980. Pomóc w tym mogą lepsze dane PMI dla przemysłu.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA