REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mocne otwarcie tygodnia

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Tydzień temu mocnym impulsem dla rynków stały się komunikaty po spotkaniu państw grupy G-20, gdzie stwierdzono, iż plany pomocowe dla gospodarek nie zostaną szybko wycofane. W miniony weekend w podobnym tonie wypowiedziało się 21 państw Azji i Pacyfiku zrzeszonych w organizacji APEC.

REKLAMA

Warto dodać, iż 21 państw Azji i Pacyfiku reprezentuje 54 proc. światowej gospodarki, także ich słowa coraz bardziej nabierają znaczenia. Globalna spekulacja trwa zatem nadal, wyraźnie zyskują waluty azjatyckich emerging-markets, a carry-trade w oparciu o sprzedaż dolara wciąż jest w cenie. Stąd zaskoczeniem nie jest też dalsze umocnienie złotego, zwłaszcza, że w piątek wieczorem mieliśmy dobre zamknięcie na Wall Street i dzisiaj giełdy europejskie notują wyraźne zwyżki. W kraju nadal trwa debata nt. zmian w systemie emerytalnym. Wydaje się, że słowa ministra Michała Boniego mogą być prawdziwe.

REKLAMA

Premier Tusk nie będzie chciał ryzykować i wprowadzać ryzykownych zmian krytykowanych przez ekonomistów i społeczeństwo, także w kontekście ogromnych przyszłorocznych prywatyzacji, w których OFE mogą mieć spory udział. Wpływ na naszą walutę będzie mieć jednak wciąż sytuacja na rynkach światowych. Nie należy jednak przesadzać z nadmiernym optymizmem – jeżeli do końca dnia EUR/USD nie upora się z poziomem 1,50, to będzie to sygnałem do powrotu EUR/PLN powyżej 4,10 (więcej w analizie technicznej poniżej).

Kluczowe będą dzisiaj dane z USA o sprzedaży detalicznej i indeksie NY Mfg, oraz wystąpienie Bena Bernanke o godz. 18:15. Słabsza od prognozowanej (1,0 proc. m/m) dynamika sprzedaży w październiku potwierdziłaby wskazania płynące z indeksów nastrojów konsumenckich i mogłaby się stać pretekstem do korekty na giełdach, umocnienia dolara i osłabienia złotego.

REKLAMA

EUR/PLN: Wszystkie wskaźniki w ujęciu 4H nie potwierdzają rannego ruchu spadkowego, stąd też odreagowanie z okolic 4,0820 nie powinno być zaskoczeniem. Widoczny nadmierny optymizm wokół naszej waluty nie konieczne musi przynieść dzisiaj zyski. Zwłaszcza, że rejon rannego minimum (4,08) to mocna strefa konsolidacji z lipca i sierpnia b.r.). Powrót powyżej jeszcze 4,10 jest dość prawdopodobny. Niemniej dopiero ruch powyżej 4,12 będzie sygnałem początku większej korekty.

USD/PLN: Spojrzenie daleko w tył pokazuje, że okolice 2,71 to lokalne szczyty z października 2008 r. Dzisiejsze ranne minima to okolice 2,72 (teoretycznie blisko). Obserwowane odreagowanie pokazuje, iż scenariusz jest podobny jak w EUR/PLN, a wzmacnia go dodatkowo odwrót EUR/USD ze szczytu na 1,4994. Wskaźniki w ujęciu 4H pokazują wyraźne dywergencje nie potwierdzając ostatnich spadku kursu dolara. Powrót powyżej oporu na 2,7350 będzie więc dość prosty. Kluczowy poziom to jednak dopiero 2,7550 (analogicznie do 4,12 na EUR/PLN).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: W ujęciu 4H naruszony został zasięg z formacji podwójnego dna z piątku, który można wyznaczyć na 1,4975. Popyt spróbował zaatakować 1,50, ale nie było to skuteczne (1,4994). Wskaźniki 4H znajdują się w trendach wzrostowych, a MACD jest po sygnale kupna. Niemniej warto będzie zachować ostrożność przy ponownym teście okolic 1,50 i publikacji danych makro z USA o godz. 14:30. W przypadku korekty ważne będzie zejście poniżej 1,4910-20.

GBP/USD: Wskaźniki 4H pokazują wyczerpywanie się potencjału zwyżki, czego efektem jest czarna świeca niwelująca dokonania funta dzisiejszej nocy. Nie jest to najlepszy sygnał, gdyż sugeruje, iż GBP nie zyskał nic z nasilenia się carry-trade po weekendowym posiedzeniu APEC. Złamanie wsparcia na 1,6685 jest więc możliwe w ciągu najbliższych godzin. Celem dla korekty mogą być okolice 1,6625-1,6630. Niepokojąca świeca zaczyna się też rysować na wykresie dziennym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA