REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mocne otwarcie tygodnia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Tydzień temu mocnym impulsem dla rynków stały się komunikaty po spotkaniu państw grupy G-20, gdzie stwierdzono, iż plany pomocowe dla gospodarek nie zostaną szybko wycofane. W miniony weekend w podobnym tonie wypowiedziało się 21 państw Azji i Pacyfiku zrzeszonych w organizacji APEC.

REKLAMA

Warto dodać, iż 21 państw Azji i Pacyfiku reprezentuje 54 proc. światowej gospodarki, także ich słowa coraz bardziej nabierają znaczenia. Globalna spekulacja trwa zatem nadal, wyraźnie zyskują waluty azjatyckich emerging-markets, a carry-trade w oparciu o sprzedaż dolara wciąż jest w cenie. Stąd zaskoczeniem nie jest też dalsze umocnienie złotego, zwłaszcza, że w piątek wieczorem mieliśmy dobre zamknięcie na Wall Street i dzisiaj giełdy europejskie notują wyraźne zwyżki. W kraju nadal trwa debata nt. zmian w systemie emerytalnym. Wydaje się, że słowa ministra Michała Boniego mogą być prawdziwe.

REKLAMA

Premier Tusk nie będzie chciał ryzykować i wprowadzać ryzykownych zmian krytykowanych przez ekonomistów i społeczeństwo, także w kontekście ogromnych przyszłorocznych prywatyzacji, w których OFE mogą mieć spory udział. Wpływ na naszą walutę będzie mieć jednak wciąż sytuacja na rynkach światowych. Nie należy jednak przesadzać z nadmiernym optymizmem – jeżeli do końca dnia EUR/USD nie upora się z poziomem 1,50, to będzie to sygnałem do powrotu EUR/PLN powyżej 4,10 (więcej w analizie technicznej poniżej).

Kluczowe będą dzisiaj dane z USA o sprzedaży detalicznej i indeksie NY Mfg, oraz wystąpienie Bena Bernanke o godz. 18:15. Słabsza od prognozowanej (1,0 proc. m/m) dynamika sprzedaży w październiku potwierdziłaby wskazania płynące z indeksów nastrojów konsumenckich i mogłaby się stać pretekstem do korekty na giełdach, umocnienia dolara i osłabienia złotego.

REKLAMA

EUR/PLN: Wszystkie wskaźniki w ujęciu 4H nie potwierdzają rannego ruchu spadkowego, stąd też odreagowanie z okolic 4,0820 nie powinno być zaskoczeniem. Widoczny nadmierny optymizm wokół naszej waluty nie konieczne musi przynieść dzisiaj zyski. Zwłaszcza, że rejon rannego minimum (4,08) to mocna strefa konsolidacji z lipca i sierpnia b.r.). Powrót powyżej jeszcze 4,10 jest dość prawdopodobny. Niemniej dopiero ruch powyżej 4,12 będzie sygnałem początku większej korekty.

USD/PLN: Spojrzenie daleko w tył pokazuje, że okolice 2,71 to lokalne szczyty z października 2008 r. Dzisiejsze ranne minima to okolice 2,72 (teoretycznie blisko). Obserwowane odreagowanie pokazuje, iż scenariusz jest podobny jak w EUR/PLN, a wzmacnia go dodatkowo odwrót EUR/USD ze szczytu na 1,4994. Wskaźniki w ujęciu 4H pokazują wyraźne dywergencje nie potwierdzając ostatnich spadku kursu dolara. Powrót powyżej oporu na 2,7350 będzie więc dość prosty. Kluczowy poziom to jednak dopiero 2,7550 (analogicznie do 4,12 na EUR/PLN).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: W ujęciu 4H naruszony został zasięg z formacji podwójnego dna z piątku, który można wyznaczyć na 1,4975. Popyt spróbował zaatakować 1,50, ale nie było to skuteczne (1,4994). Wskaźniki 4H znajdują się w trendach wzrostowych, a MACD jest po sygnale kupna. Niemniej warto będzie zachować ostrożność przy ponownym teście okolic 1,50 i publikacji danych makro z USA o godz. 14:30. W przypadku korekty ważne będzie zejście poniżej 1,4910-20.

GBP/USD: Wskaźniki 4H pokazują wyczerpywanie się potencjału zwyżki, czego efektem jest czarna świeca niwelująca dokonania funta dzisiejszej nocy. Nie jest to najlepszy sygnał, gdyż sugeruje, iż GBP nie zyskał nic z nasilenia się carry-trade po weekendowym posiedzeniu APEC. Złamanie wsparcia na 1,6685 jest więc możliwe w ciągu najbliższych godzin. Celem dla korekty mogą być okolice 1,6625-1,6630. Niepokojąca świeca zaczyna się też rysować na wykresie dziennym.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA