| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Oprocentowanie włoskich obligacji wzrosło do 5,9 proc.

Oprocentowanie włoskich obligacji wzrosło do 5,9 proc.

Trudno zaliczyć aukcję włoskich obligacji do udanych. Co prawda papiery zostały sprzedane i to za 4,968 mld EUR, ale zainteresowanie nimi nie było imponujące, a inwestorzy zażyczyli sobie premii. Rentowność 15-letnich obligacji, zapadających w 2026 r., skoczyła do 5,9 proc.

To już bardzo blisko psychologicznej bariery 6 proc., powyżej której przyjmuje się, że kraj może mieć w dłuższym horyzoncie trudności z obsługą zadłużenia (po prostu koszt finansowania jest zbyt duży). Najniższa rentowność na dzisiejszej aukcji to 4,93 proc. dla obligacji 5-letnich. W efekcie rynek przyjął te informacje chłodno, a notowania euro ponownie poszły w dół. W międzyczasie pojawiła się też wypowiedź kanclerz Angeli Merkel, która nieco krytycznie odniosła się do pomysłu organizowania jutro nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej w sprawie Grecji, co może sprawić, iż spotkanie zostanie przesunięte na przyszły tydzień (na obecną chwilę żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły). Z kolei dolara nieco wsparły słowa „jastrzębia” w FED, Richarda Fishera, który otwarcie zapowiedział, iż nie poprze żadnych kolejnych programów QE w wydaniu FED. To pokazuje, że takie decyzje, jeżeli w ogóle za kilka miesięcy zapadną, nie będą już jednomyślne i powinniśmy mieć do czynienia z tzw. zdaniem odrębnym w komunikatach FED.

Dowiedz się także: Czy Grecja powtórzy losy Lehman Brothers?

O godz. 14.30 napłynęły publikacje danych z USA. Kluczowa sprzedaż detaliczna okazała się lepsza od prognoz (+0,1 proc. m/m) i bez zmian w ujęciu miesięcznym, bez uwzględnienia dynamiki samochodów. Mieszane były dane o inflacji producenckiej PPI (spadek aż o 0,4 proc. m/m), ale już w ujęciu bazowym nastąpiła zwyżka o 0,3 proc. m/m (oczekiwano 0,2 proc. m/m). Nieco lepsze od prognoz były dane o cotygodniowym bezrobociu – spadek o 405 tys. Reakcją rynku stał się wzrost notowań EUR/USD, chociaż ruch ten był bardziej zagraniem pod głosowanie nad pakietem cięć budżetowych (40 mld EUR do 2014 r.) we włoskim senacie, który został przyjęty. Pozostaje czekać na kolejne wystąpienie szefa FED przed Kongresem.

Polecamy serwis: Inwestycje

Notowania utrzymują się powyżej 1,42, stąd też na razie korekta wczorajszego ruchu jest płytka. Warto jednak zaczekać na kolejne informacje, które mogą przechylić szalę na stronę spadków. Zejście poniżej 1,42 będzie skutkować szybkim testowaniem okolic 1,4156 (dzisiejsze minima). Nie można wykluczyć, że w ciągu kolejnych kilkunastu godzin rynek zejdzie w okolice 1,41. Zanegowaniem tego scenariusza byłoby wyjście powyżej ostatnie maksima na 1,4280.

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Angela Merkel skrytykowała pomysł zorganizowania piątkowego, nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej w sprawie Grecji.
Angela Merkel skrytykowała pomysł zorganizowania piątkowego, nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej w sprawie Grecji.

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »