REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oprocentowanie włoskich obligacji wzrosło do 5,9 proc.

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Angela Merkel skrytykowała pomysł zorganizowania piątkowego, nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej w sprawie Grecji.
Angela Merkel skrytykowała pomysł zorganizowania piątkowego, nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej w sprawie Grecji.

REKLAMA

REKLAMA

Trudno zaliczyć aukcję włoskich obligacji do udanych. Co prawda papiery zostały sprzedane i to za 4,968 mld EUR, ale zainteresowanie nimi nie było imponujące, a inwestorzy zażyczyli sobie premii. Rentowność 15-letnich obligacji, zapadających w 2026 r., skoczyła do 5,9 proc.

To już bardzo blisko psychologicznej bariery 6 proc., powyżej której przyjmuje się, że kraj może mieć w dłuższym horyzoncie trudności z obsługą zadłużenia (po prostu koszt finansowania jest zbyt duży). Najniższa rentowność na dzisiejszej aukcji to 4,93 proc. dla obligacji 5-letnich. W efekcie rynek przyjął te informacje chłodno, a notowania euro ponownie poszły w dół. W międzyczasie pojawiła się też wypowiedź kanclerz Angeli Merkel, która nieco krytycznie odniosła się do pomysłu organizowania jutro nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej w sprawie Grecji, co może sprawić, iż spotkanie zostanie przesunięte na przyszły tydzień (na obecną chwilę żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły). Z kolei dolara nieco wsparły słowa „jastrzębia” w FED, Richarda Fishera, który otwarcie zapowiedział, iż nie poprze żadnych kolejnych programów QE w wydaniu FED. To pokazuje, że takie decyzje, jeżeli w ogóle za kilka miesięcy zapadną, nie będą już jednomyślne i powinniśmy mieć do czynienia z tzw. zdaniem odrębnym w komunikatach FED.

REKLAMA

Dowiedz się także: Czy Grecja powtórzy losy Lehman Brothers?

O godz. 14.30 napłynęły publikacje danych z USA. Kluczowa sprzedaż detaliczna okazała się lepsza od prognoz (+0,1 proc. m/m) i bez zmian w ujęciu miesięcznym, bez uwzględnienia dynamiki samochodów. Mieszane były dane o inflacji producenckiej PPI (spadek aż o 0,4 proc. m/m), ale już w ujęciu bazowym nastąpiła zwyżka o 0,3 proc. m/m (oczekiwano 0,2 proc. m/m). Nieco lepsze od prognoz były dane o cotygodniowym bezrobociu – spadek o 405 tys. Reakcją rynku stał się wzrost notowań EUR/USD, chociaż ruch ten był bardziej zagraniem pod głosowanie nad pakietem cięć budżetowych (40 mld EUR do 2014 r.) we włoskim senacie, który został przyjęty. Pozostaje czekać na kolejne wystąpienie szefa FED przed Kongresem.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Notowania utrzymują się powyżej 1,42, stąd też na razie korekta wczorajszego ruchu jest płytka. Warto jednak zaczekać na kolejne informacje, które mogą przechylić szalę na stronę spadków. Zejście poniżej 1,42 będzie skutkować szybkim testowaniem okolic 1,4156 (dzisiejsze minima). Nie można wykluczyć, że w ciągu kolejnych kilkunastu godzin rynek zejdzie w okolice 1,41. Zanegowaniem tego scenariusza byłoby wyjście powyżej ostatnie maksima na 1,4280.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA