Problem Grecji spędza inwestorom sen z powiek
REKLAMA
REKLAMA
W takiej sytuacji nie powinny dziwić nowe maksima franka szwajcarskiego względem euro (EUR/CHF 1,1944), czy też czterotygodniowe minima eurodolara. Wzrost awersji do ryzyka był odczuwalny na każdym rynku. Złoty w błyskawicznym tempie osłabił się do euro, osiągając dzienne maksimum na poziomie 3,9880, podczas gdy notowania CHF/PLN sięgnęły szczytu z lutego 2009 r. (3,3354). Po południu nastroje próbował łagodzić unijny komisarz Olli Rehn, który wyraził przekonanie, że UE i MFW przekażą Grecji niezbędną transzę pożyczki w wysokości 12 mld euro jeszcze na początku lipca. Ten komentarz, dobre dane z amerykańskiego rynku budowlanego albo zwykła chęć do odkupywania par powiązanych z euro na dołkach spowodowały, że druga część dnia przyniosła odreagowanie wcześniejszego tąpnięcia.
REKLAMA
Przeczytaj również: Czy znasz największe transakcje na rynku walutowym?
Istotne jest, że napięcie z rynku nie zniknęło i o kolejne, nerwowe ruchy nie będzie trudno. Szansą na uspokojenie nastrojów jest dzisiejsze spotkanie na szczycie. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Francji Nicolas Sarkozy spotykają się w piątek, by wspólnymi siłami znaleźć wyjście z impasu w rozmowach o charakterze zaangażowania inwestorów prywatnych w ratowanie Grecji. Jeżeli liderzy, obecnie reprezentujący odmienne zdania, dojdą do porozumienia, można liczyć, że ich śladem pójdą pozostałe kraje Eurolandu.
Polecamy serwis: Kredyty
W piątek publikowane będą dane o bilansie handlowym z Eurolandu (11.00), produkcja przemysłowa i inflacja PPI z Polski (14.00), indeks Uniwersytetu Michigan (15.55) oraz indeks wskaźników wyprzedzających z USA (16.00). Trudno spodziewać się, aby piątkowe raporty makroekonomiczne mogły mieć istotny wpływ na dzisiejsze notowania. Dane z Polski zapewne przejdą bez echa, a złoty, podlegając nastrojom zewnętrznym, będzie dziś utrzymywał się w przedziale 3,96-4,00.
Konrad Białas
Dom Maklerski AFS
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.