Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs EUR/USD w rękach 19 osób

Dziś o godz. 15.00 napłyną informacje na temat sprzedaży nowych domów w USA, a dwie godziny później odbędzie się przemówienie prezesa Fed.
Dziś o godz. 15.00 napłyną informacje na temat sprzedaży nowych domów w USA, a dwie godziny później odbędzie się przemówienie prezesa Fed.
W ciągu minionych dni eurodolar każdego dnia ustanawiał nowe maksima. Mimo to złamanie oporu na poziomie 1,4248 może być problematyczne. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu dowiemy się, czy szczyt zostanie zdobyty.

Eurodolar zakończył wtorek spadkiem o 0,18%, z 1,4214 do 1,4188. Europejskiej walucie nie pomogły dobre wyniki aukcji hiszpańskich papierów dłużnych. Rentowności (czyli koszty obsługi długu) 3- i 6-miesięcznych bonów spadły odpowiednio do 0,899% (z 1,101%) i 1,361% (z 1,588%). Brak istotnych publikacji makroekonomicznych dla strefy euro i USA skierował uwagę rynku na jastrzębie wystąpienie Richarda Fishera. Członek amerykańskiego Komitetu FOMC nie dostrzegł potrzeby dalszego luzowania polityki monetarnej. Ponadto, stwierdził, że gdyby mógł, nie poparłby wprowadzenia w listopadzie 2010 obecnego programu QE2. W konsekwencji kurs EUR/USD spadł między 13.00 a 15.00 o 0,4%, z 1,4241 do 1,4188.

Do końca tygodnia sytuacja euro może pogorszyć się jeszcze bardziej. Dziś mniejszościowy rząd Portugalii planuje wprowadzić kolejne cięcia budżetowe. Ich celem jest uniknięcie konieczności zwracania się o pomoc do Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej poprzez sprowadzenie deficytu do pożądanego poziomu – 4,6% w relacji do PKB. By tak się stało, rząd, mający 97 głosów w 230-osobowym parlamencie, musi znaleźć dodatkowych 19 głosów poparcia. Nie zamierza ich „użyczyć” największa partia opozycyjna – PSD. Premier Socrates zapowiedział, że poda rząd do dymisji, jeżeli program oszczędnościowy nie zostanie wprowadzony.

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

Takie posunięcie zdestabilizowałoby portugalską scenę polityczną, zwiększając ryzyko bailoutu – sięgnięcia po pomoc Funduszu. Spadłaby też wartość euro w relacji do innych głównych walut. W średnim okresie dodatkowym czynnikiem ryzyka jest fakt, że możliwości finansowe funduszu stabilizacyjnego kończą się na Portugalii. Bailout tego kraju mógłby prowadzić do spekulacji na temat nadal dobrej sytuacji Hiszpanii, także zaliczanej do problematycznej grupy PIGS.

Dodatkowy czynnik ryzyka stanowi szczyt przywódców państw UE, który odbędzie się w dniach 24-25 marca. Jego celem jest rozwiązanie problemu zadłużenia poprzez wprowadzeniu paktu na rzecz euro, który zakłada głębszą integrację krajów członkowskich Eurolandu. Dodatkowo, przywódcy rozstrzygną formę, w jakiej dokapitalizowany będzie EFSF. Jak się okazuje, wiele kwestii w tym temacie pozostaje nierozstrzygniętych. Rynek obawia się, że szczyt może skończyć się fiaskiem, co mogłoby być bardzo niekorzystne dla euro.

Polecamy serwis: Inwestycje

W poniedziałek i wtorek eurodolar respektował opór, ustanowiony przez górną linię kanału trendu wzrostowego, i rozpoczął ruch na południe. Najbliższymi punktami wsparcia w dziennym interwale są poziomy 1,4157 i 1,4028, prowadzone odpowiednio po szczytach z 15 i 7 października 2010.

Na 4-godzinnym interwale czasowym widoczny jest silny sygnał spadkowy. Zanegowana została utworzona wczoraj formacja ciosu w trzy linie. Formacja ta zapowiadała kontynuację dotychczasowego trendu wzrostów EUR/USD. Została ona jednak zanegowana dziś w nocy, co może zepchnąć kurs w okolice 1,4102 lub nawet do granic 1,4012. Są to wsparcia, wyznaczane przez zniesienia Fibonacciego, rzędu 38,2% oraz 61,8%.

Dziś w centrum uwagi będzie Portugalia. Poza tym o godz. 11.00 napłyną dane ze strefy euro o zamówieniach w przemyśle – spodziewany jest wzrost o 1,8% m/m. O 15.00 poznamy wolumen sprzedaży nowych domów w USA za luty, a dwie godziny później odbędzie się wystąpienie prezesa Fed, Bena Bernanke.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Problemy firm widoczne na długo przed niewypłacalnością
  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 1/3 bankrutów i 1/4 restrukturyzowanych przedsiębiorstw nie płaciła swoim kontrahentom już na 2 lata przed ogłoszeniem niewypłacalności.
  Ceny mieszkań w Polsce osiągnęły maksimum w połowie 2022 roku? Niewykluczone
  Czekaliście ze sprzedażą mieszkania, aż ceny osiągną apogeum? No więc, chyba pora udać się do pośrednika obrotu nieruchomościami. Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego.
  Nowoczesna komunikacja PR elementem inwestycji biznesu
  Cyfryzacja, zmiana pokoleniowa i coraz bardziej wymagający rynek. Nawet w niedalekiej przyszłości prowadzenie biznesu będzie całkowicie innym wyzwaniem, aniżeli kilka lat temu. Dynamiczna transformacja społeczno-gospodarcza wymaga od przedsiębiorców jeszcze szerszego spojrzenia zarówno na swoich klientów, jak i inwestorów, kontrahentów, czy sam zespół.
  Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
  Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
  Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
  Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
  Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
  Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
  Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
  Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE
  Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
  Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
  Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
  Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
  Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.