REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dolar kluczem dla koniunktury na rynkach

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Na rynkach finansowych trwa status quo. Wpływ gorszych wiadomości gospodarczych, takich jak na przykład wrześniowy raport z amerykańskiego pracy, który został opublikowany w piątek, jest rekompensowany przez nadzieje na kolejną rundę poluzowania monetarnego. To skutkuje bardzo wysokimi korelacjami pomiędzy poszczególnymi rynkami.

REKLAMA

Znów schemat oparty na zachowaniu dolara okazuje się kluczem do koniunktury na rynkach. Słabość amerykańskiej waluty jest właśnie odzwierciedleniem oczekiwań na druk pieniądza w USA. Już samo to wystarcza do kształtowania dobrych nastrojów wśród inwestorów. Zniżka dolara ma jednak dodatkowy wpływ na rynki poprzez fakt, że poprawia konkurencyjność amerykańskiego eksportu i tym samym perspektywy gospodarcze tego kraju. Spadek dolara przekłada się również na mocną postawę rynku surowców, a to wspiera giełdy głównie z rynków wschodzących. Ten mechanizm wydaje się o tyle prosty, co skuteczny. Dziś dolar nie traci pozycji, więc i klimat na rynkach akcji jest nijaki.

REKLAMA

Można liczyć na to, że do zerwania tego schematu przyczyni się sezon publikacji wyników za III kwartał przez amerykańskie spółki. Jutro poda je na przykład Intel, w środę JP Morgan, w czwartek Google i AMD. Inwestorzy będą mogli się przekonać, jak słabsze tempo rozwoju gospodarczego w III kwartale, które było dotąd ignorowane, przekłada się na kondycję firm. Pierwsza istotna spółka, która podała wyniki, czyli Alcoa, nie rozczarowała i została nagrodzona zwyżką kursu. Prawdziwą siłę rynku poznamy jednak wtedy, gdy będzie musiał zmierzyć się z rozczarowującym komunikatem.

Przeczytaj także: Mieszkania wciąż dużo za duże?

Kluczowym czynnikiem determinującym sytuację na rynkach finansowych jest zachowanie dolara. We wrześniu irlandzki rynek nieruchomości doświadczał regresu 40. kolejny miesiąc

Zobacz również serwis Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

40. miesiąc z rzędu we wrześniu notowano regres w irlandzkim budownictwie. Obliczany przez Ulster Bank indeks aktywności spadł w minionym miesiącu do 44,5 pkt z 48,4 pkt w sierpniu. Regres oznacza odczyt poniżej 50 pkt. Pierwszy raz od 3 miesięcy obniżył się subindeks nowych zamówień, co jest dodatkowo negatywnym elementem dla przeżywającej duże trudności irlandzkiej gospodarki.

Najświeższe dane dotyczące australijskiego rynku kredytów hipotecznych wykazały w sierpniu wzrost o 1%, do 47,54 tys. Łączna wartość udzielonych kredytów hipotecznych zmniejszyła się o 1,3%, do 20,1 mld dolarów australijskich (AUD). Nie zmieniła się wartość pożyczek dla kupujących mieszkania na własne cele, a podniosła się w grupie tych, którzy planują odsprzedaż lub wynajem. Kupujący pierwszy dom odpowiadali za 15,5% kredytów, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 15,9%, a rok wcześniej 24,7%. Im większy ten odsetek, tym „zdrowszy” i stabilniejszy popyt na rynku nieruchomości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA