REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak irlandzki dług wpływa na decyzje inwestorów

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj po południu wydawało się, że rynek jest odporny na niepokojące informacje z irlandzkiego sektora bankowego. Po decyzji o obniżce ratingu przez Moody’s dla banku AIB notowania EUR/USD nie spadły poniżej ważnych wsparć na 1,3430-40. Jednak już wieczorem sytuacja uległa zmianie.

Po pierwsze impulsem była korekta na nowojorskiej giełdzie, ale większy wpływ miały spekulacje „Wall Street Journal”, jakoby Rezerwa Federalna planowała zmniejszyć ewentualną skalę potencjalnych zakupów obligacji w zależności od rozwoju sytuacji w gospodarce – każda taka informacja będzie umacniać dolara. Dzisiaj rano EUR/USD dobiły informacje agencji S&P, która przyznała, iż pomoc rządowa dla banku AIB może przekroczyć 35 mld EUR, co może rzutować negatywnie na ratingi. To wzbudziło obawy nie tylko o sektor bankowy, ale także o perspektywy fiskalne dla Irlandii. Przypomnijmy, iż wczoraj pojawiły się pogłoski, jakoby w zeszłym tygodniu Europejski Bank Centralny rozważał uruchomienie pakietu ratunkowego dla Irlandii. Tego nie potwierdził J.C.Trichet, ale niepewność na rynku jest coraz większa. Dobrze obrazuje to wzrost spreadu pomiędzy irlandzkimi, a niemieckimi obligacjami do rekordowego poziomu w historii.

REKLAMA

Zobacz także serwis: Inwestycje

REKLAMA

Obawy o irlandzki dług wystraszyły inwestorów na rynkach wschodzących, czego efektem jest dzisiejsze ranne osłabienie złotego. Dynamika ruchu jest całkiem duża, co jednak może świadczyć o tym, iż w dalszej części dnia ruch ten ulegnie wyczerpaniu, a złoty odrobi część strat. Świadczyć o tym może zachowanie się EUR/USD, który po godz. 10:00 powrócił powyżej poziomu 1,34. Oczywiście potwierdzeniem optymistycznego scenariusza będzie dopiero powrót powyżej 1,3430-40. W temacie złotego kluczowe będzie rozpoczynające się dzisiaj dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej – w kontekście ewentualnej niespodzianki w postaci podwyżki stóp teraz, a nie w październiku. Z kolei na rynku międzynarodowym poza tematem Irlandii warto będzie zwrócić uwagę na publikację wskaźnika zaufania konsumentów Conference Board w USA o godz. 16:00.

EUR/PLN: Wydaje się, że zmniejsza się znaczenie poziomu 3,96-3,9640, a nowy kanał można wyznaczyć pomiędzy 3,94 a 3,98. Wprawdzie dzienne wskaźniki zaczynają sugerować, iż w perspektywie kilkunastu dni możliwy jest test rejonu 4,00, to na razie warto być dość ostrożnym ze stawianiem takiej tezy. Na dzisiaj bardziej prawdopodobny jest powrót poniżej 3,96.

USD/PLN: Wczorajsza próba zejścia poniżej 2,92 nie była udana i rynek szybko wrócił powyżej 2,93, a dzisiaj rano naruszył poziom 2,96. W przypadku kontynuacji ruchu kolejny opór to 2,99-3,00, niemniej bez wsparcia ze strony spadającego EUR/USD nie będzie to możliwe. Stąd też na dzisiaj bardziej prawdopodobny scenariusz to wymazanie rannej zwyżki USD/PLN, czyli spadek do 2,94.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

EUR/USD: Mimo problemów wokół Irlandii podaż na EUR/USD nie może czuć się komfortowo. Popyt wciąż nie daje za wygraną, co widać po godz. 10:00 w wyprowadzeniu powyżej 1,34. Dopóki jednak nie dojdzie do powrotu powyżej 1,3430-40, to grający na zniżkę mają pewną przewagę. Wspierają ich wskaźniki na wykresie 4-godzinowym, ale to wszystko…

GBP/USD: Dolar umocnił się także do funta, za sprawą spekulacji wokół możliwych zmian w polityce FOMC, a także na fali odwrotu od bardziej ryzykownych aktywów przez problemy z irlandzkim długiem. Na dziennym wykresie zdaje się budować formacja gwiazdy wieczornej, ale do końca dnia jest jeszcze daleko. Podaż nie jest silna, o czym świadczy mała szpulka na wykresie. Wskaźniki 4-godzinowe teoretycznie bardziej przemawiają za spadkami, ale sygnały nie są mocne. Powrót powyżej 1,5843 wyznaczany przez szczyt z piątku, jest dzisiaj całkiem możliwy.

Polecamy: Waluty on-line

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA