REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynki czekają na dane makroekonomiczne

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiaj na rynkowe nastroje wpływ będą mieć publikacje danych makroekonomicznych, zwłaszcza z USA. O godz. 14:30 opublikowane zostaną dane o inflacji CPI w czerwcu, a o godz. 15:55 nastroje konsumenckie Michigan na połowę lipca.

REKLAMA

Po tym jak w środę rynek poznał zapiski z czerwcowego posiedzenia FOMC, gdzie obniżono perspektywy wzrostu inflacji na koniec roku do 1,0-1,1 proc., dzisiejszy odczyt będzie śledzony z dużą uwagą. Oczekuje się, iż ceny nie uległy zmianie w relacji do maja, a w relacji r/r wzrosły o 1,2 proc. Niższe odczyty mogą sprawić, iż rynek zacznie obawiać się deflacji, co na pewno nie będzie stanowić wsparcia dla dolara. Zresztą EUR/USD jest już coraz bliżej psychologicznej bariery 1,30, którą jednak może dzisiaj testować (wczoraj po południu patrząc na zachowanie się nowojorskiej giełdy, można było mieć pewne wątpliwości). Tymczasem zamknięcie rynku nie było tak złe, biorąc pod uwagę nerwową reakcję inwestorów na przyjęcie przez Kongres nowych regulacji finansowych, a także kontekst słabych danych makro (wciąż ignorowany). Zresztą inwestorzy zdają się wybierać te informacje, które im bardziej pasują, ignorując inne – wczoraj były to chociażby dobre dane o cotygodniowym bezrobociu.

REKLAMA

A co w kraju? Euro/złoty utrzymał się powyżej 4,07 zł, który to ruch został wyprowadzony jeszcze wczoraj po południu. Ta pewna słabość złotego może wynikać z obaw o losy reform, po tym jak wczoraj jeden z członków RPP stwierdził, iż proponowane przez rząd rozwiązania w przyszłorocznym budżecie nie wystarczą, aby uniknąć przekroczenia relacji 55 proc. długu do PKB. Złoty pozostawał silny w relacji do dolara, co było wynikiem „przelicznika” z EUR/USD. W efekcie dzisiaj rano USD/PLN wahał się w okolicach 3,1450. Dzisiaj warto będzie obserwować dane nt. dynamiki płac, które GUS poda o godz. 14:00. Oczekuje się wzrostu o 4,6 proc. r/r w czerwcu, wobec 4,8 proc. r/r w maju. O tej samej porze poznamy też dynamikę zatrudnienia (oczekiwany jest wzrost o 1,0 proc.). Wyższa dynamika płac może nieco przybliżyć nas do decyzji RPP o podwyżce stóp procentowych, zwłaszcza w kontekście ostatniego wzrostu inflacji w czerwcu.

Polecamy serwis: Notowania

EUR/PLN: Wczorajsze odbicie od 4,05 pokazało, że w/w rejon może stanowić mocne wsparcie. Nie udało się jednak wyraźnie pokonać rejonu 4,08, a dzisiejsze cofnięcie do 4,07 może sugerować, iż rynek może ponownie podejść w rejony 4,05, chociaż najpewniej zatrzyma się w okolicach 4,06. Wskaźniki zaczynają wysyłać pierwsze sygnały odwracania trendu, ale to musi potrwać z kilka dni.

REKLAMA

USD/PLN: Silne wsparcia dla dolara można wskazać dopiero w okolicach 3,10-3,12, stąd też wydaje się, że do tego poziomu dojdziemy przy wydatnym wsparciu EUR/USD. Dzienny wykres pokazuje dominację trendu spadkowego, a wskaźniki wprawdzie zaczynają generować pewne ostrzegawcze sygnały, ale to za mało, aby odwrócić trend. Silny opór to okolice 3,1670.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: Trend wzrostowy jest bardzo silny, a ewentualne korekty są na razie płytkie. Test okolic 1,30 jeszcze dzisiaj wydaje się prawdopodobny. Docelowo natomiast rynek może zatrzymać się w okolicach 1,3070-1,3100, ale to być może w poniedziałek. Wsparcia można szukać w rejonie 1,2890 i dalej 1,2840.

GBP/USD: Tak silna zwyżka z ostatnich dni sprawiła, iż znaleźliśmy się w strefie oporu 1,54-1,55. Jej górne ograniczenie jest dość silne, stąd też nie ma co liczyć, aby zostało sforsowane w łatwy sposób. Niewykluczone, zatem, iż funt jest coraz bliżej poważniejszej korekty, która jednak nie musi nastąpić dzisiaj. Wsparciem są okolice 1,5380, a rynek może zaatakować wspomniane okolice 1,55.

Zobacz także: Waluty on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA